10:49 | 15.04.20 | Հոդվածներ | exclusive 144671
noomee մոբայլ հավելվածը, որը նախատեսված է աուտիզմ ունեցող երեխաների համար, արդեն հասանելի է PlayStore-ում:
Itel.am-ի հետ զրույցում ստարտափի համահիմնադիր Գայանե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ մինչեւ հունիսի 1-ը հավելվածը կլինի անվճար եւ թույլ կտա խնայել ամսական $15:
Այս պահին աշխարհում կա 24 մլն-ից ավելի աուտիզմի սպեկտրի խանգարումներ ունեցող երեխա (մինչեւ 18տ․) եւ թիվը գնալով աճում է։ noomee-ի նպատակն է օգնել երեխաներին վարել ինքնուրույն կյանք եւ դառնալ հասարակության լիիրավ անդամ։
Noomee-ն օգնում է երեխաներին կազմակերպել իրենց օրը, սովորել պարզ առօրյա գործողություններ եւ դառնալ ավելի ինքնուրույն։ Թերապիստների համար noomee-ն հանդիսանում է հավելյալ գործիք, որը խնայում է նրանց ժամանակն ու տրամադրում հավելյալ աշխատանքային ռեսուրսներ։
«Ապրիլը աուտիզմի իրազեկման ամիսն է եւ հաշվի առնելով աշխարհում համաճարակի հետեւանքով պայմանավորված իրավիճակն ու ազդեցությունը փոքրիկների վրա, որոշեցինք կարճ ժամանակում վերջնական տեսքի բերեց հավելվածը եւ ապրիլի 2-ին (Աուտիզմի իրազեկման համաշխարհային օրը) հանձնեցինք օգտատերերի դատին»,- ընդգծում է Գայանե Հովհաննիսյանը:
noomee-ի շնորհիվ ծնողները կարող են որոշ չափով լրացնել թերապիաների բացակայությունը եւ օգնել իրենց բալիկներին պահպանել սովորած հմտությունները։
Գայանե Հովհաննիսյանը նշում է, որ տեխնիկական եւ բովանդակային թեստավորման մի քանի փուլերից հետո հավելվածն արդեն պատրաստ է օգնել աուտիզմի սպեկտրի խանգարումներ ունեցող երեխաներին, նրանց ծնողներին, խնամակալներին եւ նրանց հետ աշխատող մասնագետներին։
«Այս պահին խորհուրդ է տրվում հավելվածը կիրառել 3-12տ․ տարիքային խմբի եւ աուտիզմ ախտորոշման դեպքում, սակայն միեւնույն ժամանակ չի բացառվում հավելվածի օգտակարությունը 12տ.-ից բարձր եւ այլ ախտորոշում ունեցող երեխաների համար»,- ընդգծում է Գայանե Հովհաննիսյանը:
Նա ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ աուտիզմ ունեցող երեխաներն ունեն հաղորդակցման, վարքային, առօրյան կազմակերպելու խնդիրներ եւ ուշադրության կենտրոնացման պակաս։ noomee հավելվածը կազմված է 4 բաժիններից, որոնք օգնում են զարգացնել հմտություններ, որոնք կլուծեն վերոնշյալ հիմնական խնդիրները՝ տանը շարունակելով թերապիստների աշխատանքը։

10:49 | 15.04.20 | Articles | exclusive 144528
The app’s co-founder Gayane Hovhannisyan has told Itel.am that the app will be free until June 1, which will save the users USD 15 monthly.
There are over 24 million autistic children (aged under 18) in the world, and the number is growing. noomee is created to help these children live like a full member of the society
The app helps the children to organize their daily schedule, learn simple daily activities, and become more independent. For the therapists working with autistic children the app is an additional tool for saving time and another resource.
“April is autism awareness month, and given the coronavirus pandemic and its impact on children, we have decided to polish the app quickly, and we launched it on April 2 (the World Autism Awareness Day),” said Gayane Hovhannisyan.
Thanks to noomee, parents can make up to some extent the absence of therapists and help the children to maintain the skills they have learned.
According to her, after several stages of technical and content testing the app is ready and useful for children with autism spectrum disorders, their parents, guardians, and teachers.
“We recommend the app for children aged 3-12 if they have the diagnosis, but older children and children with other types of disorders can find it useful too,” underlined Gayane Hovhannisyan.
She has highlighted that autistic children experience difficulties with communication, behavior, daily activities and focus of attention. The mobile app noomee consists of 4 sections which help the children develop skills that solve the mentioned issues, essentially carrying on at home the work they do with therapists.