14:43 | 12.12.19 | Հարցազրույցներ | exclusive 295274
Դեկտեմբերի 6-ին ճապոնացի գիտնական, Քարնեգի Մելոն համալսարանի պրոֆեսոր, «Origami World» տեսության հեղինակ, «Վիրտուալ իրականություն» հասկացությունը ստեղծող Տակեո Կանադեն արժանացավ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի պետական մրցանակին:
Ականավոր գիտնականն ավելի վաղ՝ դեկտեմբերի 4-ին,Երեւանում մասնակցեց ՏՀՏ ոլորտում «խելացի լուծումներին» եւ համաշխարհային շուկայում առաջիկա տարիներին սպասվող զարգացումներին նվիրված Silicon Mountains համաժողովին, որի կազմակերպիչը Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունն էր (ՏՀՏԳՄ)՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ համատեղ: Գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն էր:
Չնայած գերհագեցած գրաֆիկին՝ Տակեո Կանադեն համաձայնեց պատասխանել Itel.am-ի հարցերին:
- Պարոն Կանադե, Ձեզանից առաջ այս պարգեւին արժանացածների թվում են «Apple Computer» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը, «Kaspersky Lab»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, «IPod» ապրանքանիշի ստեղծող Թոնի Ֆադելը եւ այլ ականավոր անձինք: Ի՞նչ եք զգում՝ դառնալով ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի պետական մրցանակակիր:
- Պետք է ասեմ, որ ինձ համար պատիվ է լինել այդ ցանկում՝ նախկին մրցանակակիրների հետ միասին, նրանք լեգենդար մարդիկ են: Շատ տպավորիչ է, որ Հայաստանը ՏՏ ոլորտը համարում է իր ապագան: Հեշտ է կարգախոսներ հնարելը եւ այդպես բոլորն են անում, սակայն ես գիտեմ, որ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտն ավելին է, քան պարզապես կարգախոսը: Սա իսկապես հարգանք ներշնչող փաստ է: Հեղինակավոր մրցանակի արժանանալը նման երկրի կողմից, ավելի քան պատիվ է:
Տակեո Կանադեն եւ Նարինե Դանեղյանը Տակեո Կանադեն եւ Նարինե Դանեղյանը
-Հայաստանում գտնվելու օրերին բազմաթիվ հանդիպումներ եք ունեցել եւ հասցրել եք պատկերացում կազմել Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի մասին: Ձեր կարծիքով, Հայաստանն ինչպե՞ս կարող է օգտագործել իր առկա տեխնոլոգիական պոտենցիալն՝ ավելիին հասնելու համար:
- Ուղղություններից մեկը, որը կարծում եմ, արդեն զարգանում է Հայաստանում, երիտասարդներին հնարավորություն տալն է կապ հաստատել աշխարհի այլ տաղանդավոր մարդկանց հետ:
Իմ կարծիքով՝ մրցակցությունը դրական բան է, սակայն լավ դրսեւորվելու համար պետք է լինես նպատակաուղղված՝ ավելի լավ գործել: Երբեմն մրցակցությունը հասկացվում է որպես ոչ այնքան դրական բան: Բայց ես կարծում եմ, որ լավ, լուրջ մրցակցությունը, որը հարգում է այլ՝ հնարավոր է ավելի տաղանդավոր մարդկանց, առողջ երեւույթ է: Դեպի առաջ գնալը եւ ավելի բարձր նշաձող սահմանելն այդպես է առաջանում: Նախկինում ես ծանոթացել եմ բազմաթիվ, հաճախ ինձանից խելացի ու ամբիցիոզ մարդկանց հետ, եւ դա կարեւոր է: Կարծում եմ, նման առողջ միջավայր ունենալն է հաջողության բանալին:
- Ո՞րն է Ձեր խորհուրդը այն հայ երիտասարդներին, որոնք իրենց պրոդուկտների հիմքում տեսնում են նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը:
-Իմ կոչն է՝ աշխատե՛ք այն խնդրի վրա, որն ունեք: Մի՛ ստեղծեք պատմություն, այլ լուծե՛ք խնդիր: Գոյություն չունեցող խնդիրների վրա աշխատելը միշտ տանում է ձախողման: Յուրաքանչյուր տեսություն, նույնիսկ ամենասովորականները, որոնք ունեցել են արժեքավոր խնդիր, լուծվել են սեփական ուժերով: Ես նաեւ սա եմ իմ ուսանողներին սովորեցնում:

14:43 | 12.12.19 | Interviews | exclusive 296351
On December 6 Japanese scientist, Professor at the Carnegie Mellon University, creator of the “Origami World” theory and author of the concept of “virtualized reality” Takeo Kanade received the Armenian State Award for Global Contribution to Humanity through IT (the Global IT Award).
Earlier, on December 4, the renowned scientist attended the Silicon Mountains conference in Yerevan, which focused on smart solutions and global IT trends coming in the next few years. The conference was organized by the Union of ICT Employers in cooperation with the Armenian Ministry of High-Tech Industry. The main partner of the event was VivaCell-MTS.
Despite the tightly packed schedule of his visit to Armenia, Dr. Takeo Kanade kindly agreed to answer some questions from Itel.am.
Dr. Kanade, Armenia handed this award to many prominent tech leaders before, such as Apple co-founder Steve Wozniak, Kaspersky Lab CEO and Chairman Eugene Kaspersky and iPod creator Tony Fadel. How do you feel after receiveing the Global IT Award?
I have to say that I am humbled to be on the same list with the previous laureates, who are legendary people. Armenia looks at high tech and especially IT as the future, which is impressive. It’s easy to make slogans, everybody does, but here high tech and IT is more than a slogan. That’s worthy of respect, and being recognized by such a country is an honor.
Takeo Kanade and Narine Daneghyan Takeo Kanade and Narine Daneghyan
You have attended quite a lot of meetings in Armenia, so you probably have a good understanding of Armenia’s tech sector. How can Armenia develop its existing technological potential, what do you think?
One thing I have heard of that is being done is providing young people the opportunity to get exposed and getting connected with talented people worldwide.
In my mind, competition is a good thing, in order to do well you need to have determination to do better. Sometimes competitiveness is taken as not such a great thing, but I believe that good, serious competitiveness with respect towards other potentially more talented and people is a healthy thing. Moving higher occurs only from that, I think. In my past, I got acquainted with many people who were smarter and more ambitious than me, and that’s important. I believe that having that kind of environment is the key to success.
What would be your advice to the people in Armenian tech community who are excited to use AI in their solutions?
My usual advice is work on the problem you have. Don’t make up a story; make up a problem. Working on non-existing problems is always failure. Every theory, even a basic one has been done by people who had a valuable problem to be solved. That’s what I always teach my students.