14:41 | 24.10.19 | Նորություններ | 9950
«Արեւորդի» 9-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի մամուլի ասուլիսը ընթացքում ներկայացվել են փառատոնի շրջանակում նախատեսվող տարբեր միջոցառումներն ու սպասվող հետաքրքիր իրադարձությունները:
Ասուլիսի բանախոսներն էին ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Վորլդ Վիժն Հայաստանի» տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը, «Արեւորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, «Արեւորդի» 9-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը, ֆիլմերի համակարգող Վարվառա Հովհաննիսյանը:
Ասուլիսն անդրադարձել է «Արեւորդի» 9-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի օրակարգին ու ցուցադրվող ֆիլմերին։ Փառատոնի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը խոսել է փառատոնի ստեղծման գաղափարի եւ դրա կարեւորության մասին, իսկ փառատոնի կայացման մշտական աջակից ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրել է ընկերության կողմից բնապահպանական փատատոնին աջակցելու պատճառների, մասնավոր ձեռնարկությունների կողմից բնապահպանության ոլորտի կայացմանն աջակցելու կարեւորությունը։
«Արեւորդի» փառատոնի կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել: Այն կայացել է տարիների ընթացքում եւ գնալով ավելի ու ավելի է զարգանում՝ դառնալով առավել մասնակցային, սիրված ու ազդեցիկ՝ բնության պահպանության մասին իրազեկման առումով: Ուրախալի է, որ փառատոնը պահանջված է հատկապես երիտասարդների շրջանում: Այն շատ կարեւոր հարթակ է՝ բնության հանդեպ հոգատար վերաբերմունքն իբրեւ հիմնարար արժեք արմատավորելու տեսանկյունից»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Վորլդ Վիժն Հայաստանի» տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը կարեւորել է հանգամանքը, որ փառատոնը տեղափոխվի մարզ.
«Մարզերում եւ գյուղական համայնքներում ապրող մարդիկ եւս Փառատոնի մասը դարձան։ Նախորդ տարի ֆիլմերի ցուցադրություններ իրականացվեց Վայոց ձորի մարզում, դրանով մենք ականատես եղանք, թե ինչպես ակտիվացավ գյուղական կյանքը, ինչպես փառատոնի տարբեր միջոցառումներում ներգրավվեցին գյուղում ապրող մարդիկ։ Մենք արձանագրեցինք 3000-ից ավել զբոսաշրջիկի այցելություն։ 15 համայնքների դպրոցական երեխաներ ձեւավորեցին էկո-ակումբներ, որտեղ սովորեցին նաեւ ֆիլմեր նկարել»։
Ինչպես նշել է «Արեւորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը՝ փառատոնը հիմնադրվել է 2005թ․ եւ հաջորդ տարի հոբելյանական 10-րդ տարին է.
«Տարեցտարի բոլորս հասկացանք, որ բնապահպանական խնդիրները շատ ավելի արագ տեմպերով են աճում, քան մենք խոսում ենք դրանց մասին։ Այդ տարիների ընթացքում առաջին անգամ ստեղծվեց բնապահպանական կրթական ցանց՝ «Արեւորդի»։ Փառատոնը տարեցտարի ավելի է ծավալվում եւ ոչ միայն համայնքներ, այլեւ դպրոցներ է մտնում եւ տարիների ձեռքբերման փորձը տարբեր միջոցառումների միջոցով փոխանցվում է երեխաներին»։
«Արեւորդի» 9-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանն էլ կարեւորել է պատանիների մասնակցությունը փառատոնի կայացման գործում.
«Մենք սկսեցինք ավելի խորը համագործակցել տարբեր կրթահամալիրների եւ դպրոցների հետ եւ այս տարվա մեր հիմնական համագործակից է հանդիսանում «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրը, որի սաները շատ մեծ ոգեւորությամբ կազմակերպում եւ մասնակցում են Փառատոնի միջոցառումներին եւ ցուցադրություններին։
Հոկտեմբերի 22-25-ին Երեւանում տեղի կունենա «Արեւորդի 9-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը» (SunChild 9th International Environmental Festival):
Փառատոնի նպատակն է բարձրացնել բնապահպանական խնդիրների եւ վայրի բնության պահպանության իրազեկվածության մակարդակը Հայաստանում, մասնավորապես՝ երիտասարդության շրջանում։ 2019 թվականը հռչակվել է կովկասյան հովազի (Panthera pardus ciscaucasica) տարի, ուստի՝ միանալով տեսակի պահպանությանն ու իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված պետական նախաձեռնությանը՝ Փառատոնի առանցքում եւս կլինի կովկասյան հզոր հովազը։
«Արեւորդի 9-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի» շրջանակներում Երեւանում կցուցադրվի աշխարհի տարբեր երկրներից ներկայացված ավելի քան 30 բնապահպանական ֆիլմ՝ հայերեն ենթագրերով, կանցկացվեն բնապահպանական եւ ֆիլմարտադրության թեմաներով մի շարք ամենահետաքրքիր աշխատարաններ, ինչպես նաեւ՝ լուսանկարչական ցուցահանդես բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ։
Փառատոնի օրերին կովկասյան հովազին կարելի է հանդիպել նաեւ Երեւանի տարբեր հատվածներում․ երեկոյան ժամերին հովազը «կզբոսնի» մայրքաղաքի փողոցներում, բայց զգուշանալու կարիք չկա, քանի որ հովազը կլինի ցուցադրվող կադրերում միայն։ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի (CWR) տարածքում թակարդ տեսախցիկների կողմից նկարահանված կովկասյան հովազի կադրերի միջոցով Երեւանում տեսանելի կլինի մեր վայրի բնության ամբողջ գեղեցկությունը։
Հատկանշական է, որ 2020թ․-ին տեղի կունենա Արեւորդի 10-րդ հոբելյանական միջազգային բնապահպանական փառատոնը, որին ընդառաջ՝ այս տարի փառատոնի փակման արարողությանը կհայտարարվի կենսաբազմազանության ուսումնասիրության եւ բնապահպանության ոլորտներում մեծ ներդրում ունեցող անձանց համար նախատեսված երկու մրցանակի մասին, որոնք շնորհվելու են հաջորդ տարվա փառատոնին․

14:41 | 24.10.19 | News | 9978
The 9th “SunChild” International Environmental Festival press conference revealed details about various exciting events within the framework of the festival program. The speakers at the press conference were VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, “World Vision Armenia” Country Director Zhirayr Edilyan, Founder of “SunChild” International Environmental Festival Ruben Khachatryan, Director of “SunChild” 9th International Environmental Festival Sona Kalantaryan, and Films’ Coordinator Varvara Hovhannisyan.
The press conference presented the agenda of the “SunChild” 9th International Environmental Festival and information about the films included in the screening progrma. The festival's founder Ruben Khachatryan spoke about the idea of establishing the festival and its importance, and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, a company, which has been a permanent supporter of the festival, talked about the reasons why VivaCell-MTS supports the environmental festival, and the importance of the private enterprises’ support the development of nature conservation.
“It is hard to overestimate the importance of the “SunChild” Festival. It has been established over the years, and it’s evolving more and more, becoming more participatory, more beloved and more influential in raising the awareness about the nature conservation. It is heartwarming that the festival is popular, especially among young people. It is a very important platform for rooting our caring attitude towards the nature as a core value,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Zhirayr Edilyan, the Director of World Vision Armenia & FPWC’s partner emphasized the importance of moving the Festival to regions making it accessible for remote communities. “People living in regions & communities also had the chance to participate in the Festival. Last year during the Festival, the films were screened all over Vayots Dzor region, that activated the rural life and involved local people from communities as well. We recorded more than 3000 visitors during the festival, and moreover, schoolchildren from 15 communities learned how to film the environmental issues in their communities and were included in the eco- clubs of Sunchild”
The “SunChild” 9th International Environmental Festival is held in Yerevan from the 22nd to the 25th of October 2019.
The festival aims to raise awareness about environmental issues and the level of wildlife conservation, especially among the youth. The 2019 is proclaimed the year of the Caucasian leopard (Panthera pardus ciscaucasica), so joining the state initiative aimed at conservation and awareness-raising about the Leopard, the Caucasian leopard will be the main theme of the festival.
Within the framework of the 9th SunChild International Environmental Festival, more than 30 environmental films from all around the world will be screened in Yerevan with Armenian subtitles; several interesting workshops on environmental and filmmaking will take place; as well as a photo exhibition on environmental issues.
During the festival days you can also meet the Caucasian leopard in different parts of Yerevan. The leopard will roam the streets of the capital in the evening, but there is no need to be cautious, as the leopard will be on screen-display only. Throughout the footages of the Caucasian Leopard captured by the trap cameras installed at the Caucasus Wildlife Refuge (CWR), we’ll be able to see in Yerevan all the beauty of our wildlife.
The 10th SunChild Jubilee International Environmental Festival will take place in 2020. In preparation for the coming event, the announcement about establishing two awards for major contributors to biodiversity studies and nature conservation will be made at the closing ceremony of the festival, to be granted during next year’s festival.