11:39 | 11.10.19 | Նորություններ | 20535
Հոկտեմբերի 6-9 Մերգելյան ինստիտուտի «Երեւան Էքսպո» կենտրոնում կայացած 15-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը մեկ հարկի տակ հավաքեց ՏՀՏ ոլորտի շուրջ 100 ընկերության ու տասնյակ հազարավոր այցելուների:
Հատկանշական է, որ այս տարի Դիջիթեքում ներկայացված էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության կոնսոլիդացված տաղավարը, որտեղ ներկայացված էին 9 ընկերություններ Իրանից։ Մասնակիցների ցանկում էր ցուցահանդեսի ավանդական պլատինե հովանավոր Ucom ընկերությունը, VOLO ընկերությունը, Վանաձորի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաների ներգրավմամբ ստեղծված նորաբաց ընկերությունը, որը գերմանական Osensus ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղն է, եւ այլն։ Այս տարի շատ ակտիվ մասնակցություն ունեցավ նաեւ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, որը մի շարք ինժեներական, ստարտափ ընկերությունների միավորեց իր տաղավարի ներքո։
ԴիջիԹեք 2019-ի առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ ցուցահանդեսը WCIT 2019-ի հովանավոր էր եւ անցկացվում էր դրան զուգահեռ, ուստի համաժողովի հյուրերը պարբերաբար այցելում էին ցուցահանդեսին։
Այցելուների թվում էր VMware ընկերության գործադիր տնօրեն Ռաջիվ Ռամասվամին, Infosys ընկերության համահիմնադիր Նարայանա Մուրթին, ԱՄԷ Mubadala ներդրումային ընկերության ղեկավար կազմը, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Դիջիթեք այցելեց ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) նախարարական պատվիրակությունը, որի կազմում էին Բանգլադեշի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Բելիզի, Մալազիայի, Բուլղարիայի, Հունաստանի, Լիտվայի, Էստոնիայի եւ մի շարք այլ պետությունների համապատասխան ոլորտի նախարարները։ ԱՏՁՄ-ն համագործակցության վերաբերյալ տարաբնույթ հուշագրեր ստորագրեց Հնդկաստանի, Եթովպիայի եւ Աֆղանստանի ներկայացուցիչների հետ, որոնցում հանդես եկավ կրթական տեխնոլոգիաների արտահանման առաջարկով։
ԴիջիԹեքն իրականացվում է արդեն 15-րդ տարին անընդմեջ ԱՏՁՄ-ի կողմից` ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ավանդական պլատինե հովանավորն է Ucom ընկերությունը:

11:39 | 11.10.19 | Новости | 21957
6-9 октября в центре «Ереван Экспо» института Мергелян состоялась 15-я ежегодная технологическая выставка ДиДжиТек, которая объединила под одной крышей около 100 компаний сферы ИКТ и тысячи посетителей.
Примечательно, что в этом году в ДиДжиТек участвовал консолидированный павильон Ирана, где были представлены 9 иранских компаний. В числе участников были также традиционный платиновый спонсор выставки – компания Ucom, компания VOLO, новая компания, созданная инженерной лабораторией «Армат» в Ванадзоре и являющаяся армянским филиалом немецкой компании Osensus.
Министерство индустрии высоких технологий Армении также стало одним из самых активных участников выставки, оно объединило в своем павильоне ряд инженерных и стартап компаний.
Одной из особенностей ДиДжиТек-2109 было то, что выставка проводилась параллельно с WCIT 2019, поэтому гости конгресса периодически посещали выставку.
В числе посетителей были учредительный директор компании VMware Раджив Рамасвами, соучредителей компании Infosys Нараяна Мурти, руководящий состав инвестиционной компании  ПАО Mubadala, Главный комиссар по делам Диаспоры аппарата премьер-министра Армении Заре Синанян.
ДиДжиТек посетила также министерская делегация WCIT 2019, в состав которой входили министры IT сферы из Бангладеш, Ирака, Бразилии, Белиза, Малайзии, Болгарии, Греции, Литвы, Эстонии и ряда других стран.
Союз компания передовых технологий (СКПТ) подписал различные меморандумы о сотрудничестве с представителями Индии, Эфиопии и Афганистана, в которых выступил с предложением экспорта образовательных технологий.
ДиДжиТек проходит уже 15-ый год подряд Союзом компаний передовых технологий и под высоким патронажем премьер-министра Армении.