11:39 | 11.10.19 | Նորություններ | 20535
Հոկտեմբերի 6-9 Մերգելյան ինստիտուտի «Երեւան Էքսպո» կենտրոնում կայացած 15-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը մեկ հարկի տակ հավաքեց ՏՀՏ ոլորտի շուրջ 100 ընկերության ու տասնյակ հազարավոր այցելուների:
Հատկանշական է, որ այս տարի Դիջիթեքում ներկայացված էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության կոնսոլիդացված տաղավարը, որտեղ ներկայացված էին 9 ընկերություններ Իրանից։ Մասնակիցների ցանկում էր ցուցահանդեսի ավանդական պլատինե հովանավոր Ucom ընկերությունը, VOLO ընկերությունը, Վանաձորի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաների ներգրավմամբ ստեղծված նորաբաց ընկերությունը, որը գերմանական Osensus ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղն է, եւ այլն։ Այս տարի շատ ակտիվ մասնակցություն ունեցավ նաեւ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, որը մի շարք ինժեներական, ստարտափ ընկերությունների միավորեց իր տաղավարի ներքո։
ԴիջիԹեք 2019-ի առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ ցուցահանդեսը WCIT 2019-ի հովանավոր էր եւ անցկացվում էր դրան զուգահեռ, ուստի համաժողովի հյուրերը պարբերաբար այցելում էին ցուցահանդեսին։
Այցելուների թվում էր VMware ընկերության գործադիր տնօրեն Ռաջիվ Ռամասվամին, Infosys ընկերության համահիմնադիր Նարայանա Մուրթին, ԱՄԷ Mubadala ներդրումային ընկերության ղեկավար կազմը, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Դիջիթեք այցելեց ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) նախարարական պատվիրակությունը, որի կազմում էին Բանգլադեշի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Բելիզի, Մալազիայի, Բուլղարիայի, Հունաստանի, Լիտվայի, Էստոնիայի եւ մի շարք այլ պետությունների համապատասխան ոլորտի նախարարները։ ԱՏՁՄ-ն համագործակցության վերաբերյալ տարաբնույթ հուշագրեր ստորագրեց Հնդկաստանի, Եթովպիայի եւ Աֆղանստանի ներկայացուցիչների հետ, որոնցում հանդես եկավ կրթական տեխնոլոգիաների արտահանման առաջարկով։
ԴիջիԹեքն իրականացվում է արդեն 15-րդ տարին անընդմեջ ԱՏՁՄ-ի կողմից` ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ավանդական պլատինե հովանավորն է Ucom ընկերությունը:

11:39 | 11.10.19 | News | 21953
The 15th DigiTec Expo, held in Yerevan Expo Center at the Mergelyan Institute in Yerevan, gathered around 100 ICT companies and tens of thousands of visitors on October 6-9.
This year the expo featured an Iranian pavilion, where 9 companies presented their products. Among other participants were Ucom, the expo’s platinum sponsor, VOLO, the startup created by students of “Armath” engineering labs from Vanadzor, the Armenian branch of Osensus (Germany). The Ministry of High-Tech Industry of Armenia was actively involved as well this year: it gathered a number of engineering companies and startups in its pavilion.
One of the specific features of DigiTec 2019 was that the expo sponsored WCIT 2019 and was held in its framework, so the congress participants regularly attended the expo.
Among these guests were VMware COO Rajiv Ramaswami, Infosys co-founder Narayana Murthy, leadership of Mudabala (UAE), as well as Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Armenian Prime Minister.
DigiTec was also attended by the ministerial delegation of WCIT 2019 that included ministers of corresponding industries from Bangladesh, Iraq, Brazil, Belize, Malaysia, Bulgaria, Greece, Lithuania, Estonia and a number of other countries.
The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) signed a range of memorandums with delegations from India, Ethiopia and Afghanistan, which also contain offers of export of education-related technological solutions.
DigiTec is organized for 15 successive years by UATE under the auspices of the Armenian Prime Minister. Ucom is the expo’s unchanging platinum sponsor.