11:16 | 04.09.19 | IT պատանիներ | exclusive 223784
Հայաստանում շատ են պատանիները, որոնք սմարթֆոն եւ պլանշետ օգտագործելուց բացի, իրենք են փորձում ինչ-որ բան ստեղծել՝ խաղ, հավելված կամ ծրագիր:
Whiz Code Academy-ի սաներ Նիկոլայ Մովսիսյանը, Նարեկ Բադալյանը եւ Դավիթ-Լանջունին ստեղծել են ռոբոտ, որը ներկայացրել են օգոստոսի 1-4-ը Դանիայի Օրհուս քաղաքում կայացած Ռոբոտների Համաշխարհային օլիմպիադայի ընկերական միջազգային մրցաշարի (WROFIT-Word Robot Olympiad Friendship Invitational Tournament) շրջանակում:
Տղաները պատմում են, որ մրցույթի առաքելությունն այնպիսի ռոբոտի ստեղծումն է, որը կարող է փոխարինել հին լամպերը խելացի լամպերով։ Ռոբոտը լույսի նոր խելացի աղբյուրները պահեստի տարածքից կարող է վերցնել եւ տանել շենքի տարբեր սենյակներ, ինչպես նաեւ գտնել հին լամպերը և տանել աղբի տարածք։ Այսպիսով՝ ռոբոտը կարդիականացնի շենքի լուսավորության համակարգը և կօգնի էներգիա խնայել։
Օրհուսում ռոբոտը ներկայացրել են Դավիթն ու Նարեկը։ Մրցանակային տեղ չեն զբաղեցրել, բայց մեծ տպավորություններով, ոգևորությամբ, գիտելիքներով և փորձով զինված վերադարձել են և անհամբեր սպասում են հաջորդ տարվա առաջադրանքին։ Սա տղաների առաջին մրցույթային փորձն էր:
Նիկոլայ Մովսիսյան, 12 տարեկան, Երեւան
Տեխնոլոգիաներով սկսել եմ հետաքրքրվել 7 տարեկանում, երբ ծնողներս որոշեցին ինձ տանել Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն՝ ծրագրավորում սովորելու: Այնտեղ սովորեցի
2 տարի: Հետո որոշեցի, որ ուզում եմ շարունակել, եւ եկա Whiz Code Academy: Այստեղ սովորում եմ արդեն 3 տարի շարունակ՝ ծրագրավորում եւ ռոբոտաշինություն:
Մեր պատրաստած ռոբոտն անցնում է բոլոր դաշտերով, հավաքում աշխատող լամպերը եւ տեղադրում իրենց ճիշտ տեղերում, իսկ փչացած վառված սեւ լամպերը գցում աղբամանը: Ռոբոտը պատրաստել ենք 1 շաբաթում:
Կարծում եմ՝ որպես մասնագիտություն հետագայում կդիտարկեմ հենց ծրագրավորումը: 10 տարի անց կցանկանամ Մայքրոսոֆթ-ում աշխատել:
Շատ կուզեի հանդիպել Մարկ Ցուկերբերգին, խորհուրդ կհարցնեի, թե ինչից արժե սկսել եւ ինչպես հաջողության հասնել ծրագրավորման ասպարեզում:
Դավիթ Լանջունի, 12 տ., Երեւան
Ծրագրավորմամբ սկսել եմ հետաքրքրվել, երբ առաջին անգամ այցելեցի Whiz Code Academy: Սկսել եմ scratch-ից, ապա որոշեցի դիզայն սովորել: Ինձ ապագայում տեսնում եմ որպես դիզայներ:
Քանի որ շատ եմ հետաքրքրված YouTube-ով, կցանկանայի հանդիպել այդ ընկերության գործադիր տնօրենին:
Նարեկ Բադալյան, 14 տ., Երեւան
Ես տեխնոլոգիաներով հետաքրքրվել են 6 տարեկանից, բայց դասընթացների սկսել եմ հաճախել այս տարվա փետրվարից:
Մեր ռոբոտի պատրաստման համար սովորաբար տրամադրվում է 2 ամսից ավելի ժամանակ: Մենք մի քանի տարբերակներ ենք ունեցել, բայց ամենահաջողը վերջինն էր, որի պատրաստման համար 1 շաբաթ պահանջվեց:
Ռոբոտաշինությունն ու ծրագրավորումն ինձ համար հոբբի են: Ցանկանում եմ կամ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում ծրագրավորում սովորել կամ էլ բժիշկ դառնալ:
«Այբ» կրթական հիմնադրամը հանդիսանում է Ռոբոտների համաշխարհային օլիմպիադայի ընկերակցության միակ պաշտոնական ներկայացուցիչը եւ Ռոբոտների համաշխարհային օլիմպիադայի` ՌՀՕ (WRO) ազգային փուլի միակ կազմակերպիչը Հայաստանում: ՌՀՕ-ի շրջանակներում հայաստանյան թիմերի ցանկացած ընկերական եւ միջազգային մրցաշարի մասնակցություն իրականացվում է «Այբ» հիմնադրամի երաշխավորմամբ եւ համաձայնությամբ:

11:16 | 04.09.19 | IT Teens | exclusive 205409
Whiz Code Academy students Nikolay Movsisyan, Narek Badalyan and David Lanjuni have built a robot they presented at the Word Robot Olympiad Friendship Invitational Tournament (WROFIT) held in Aarhus, Denmark on August 1-4. It featured 150 teams from 33 countries.
According to the boys, they were tasked with creating a robot that can replace old lighting bulbs with new, smart ones. The boys’ robot can take the smart bulbs from the storage room and deliver them to the required room, as well as find old bulbs and transfer them to the garbage collection area. Thus, the robot helps modernize the lighting system in the building and save energy.
David and Narek presented the robot in Aarhus. Although they did not take a prize-winning place, they returned home with great impressions, enthusiasm, new knowledge and experience. This was their first contest, and now the boys cannot wait for the next year’s task.
Nikolay Movsisyan, 12 y.o., Yerevan
I first became interested in technologies when I was 7. My parents decided to take me to the Microsoft Innovation Center to learn coding.
I studied there for 2 years, and I knew I wanted to keep learning about technologies, so I went to Whiz Code Academy. I have studied programming and robotics for 3 years here.
Our robot passes all the fields, collects the lights and allocates them in the right places, as well as removes the faulty dark ones into the bin. We constructed this robot in 1 week.
I think that I will consider programming as my future profession, and I would like to work at Microsoft in 10 years.
I would like to meet Mark Zuckerberg and ask him for advice on how to start and how to be successful in programming field.
David Lanjuni, 12 y.o., Yerevan
I got interested in programming when I first visited Whiz Code Academy. I started from scratch, and then I decided to learn design. I wish to work as a designer in the future.
As I am very interested in Youtube, I would like to meet with the executive director of that company.
Narek Badalyan, 14 y.o., Yerevan
I have been interested in tech since I was 6 years old, but I started attending classes from February this year.
Usually you are given more than 2 months for constructing a robot. We had several versions, but the last version was the best one; it took us 1 week to make it.
Robotics and programming are my hobbies. I would like to learn programming at the American University of Armenia or become a doctor.