11:16 | 04.03.19 | Նորություններ | 13450
Ֆինանսների, առողջապահության, տուրիզմի, մեդիայի եւ ինտերնետ իրերի (IoT) ոլորտում ՏՏ լուծումներ առաջարկող DataArt ընկերությունը մասնաճյուղ է բացում Հայաստանում:
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանում բացվող մասնաճյուղը կհամատեղի R&D կենտրոնի եւ վաճառքի գրասենյակի գործառույթները՝ ուղղվելով հատկապես դեպի Միջին Ասիական շուկա:
Նախարարի խոսքով, DataArt-ը Հայաստանում շեշտը կդնի Quality Assurance-ի (ծրագրային ապահովման թեստավորում եւ որակի վերահսկում) առաջխաղացման, ծրագրային ապահովման մշակման եւ օժանդակման, բիզնեսի զարգացման վրա:
«Մասնագետներ փնտրելու եւ ընտրելու գործընթացն արդեն սկսվել է, գրասենյակում կատարվում է վերանորոգում եւ աշխատատեղերի կահավորում, իսկ «բնակարանամուտը» նախատեսված է հունիսին»,- հավելել է Հակոբ Արշակյանը:
Նախարարը նաեւ տեղեկացրել է, որ մինչեւ տարեվերջ DataArt Երեւանում կաշխատի շուրջ 30 մասնագետ:
20 տարուց ավելի գործունեություն ծավալող DataArt-ն ունի մասնաճյուղեր ավելի քան 20 երկրում՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արգենտինայում եւ այլն։
Այս տարի հունվարին Երեւան էին այցելել DataArt ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամներ Միխայիլ Զավիլեյսկին եւ Յուլյա Զավիլեյսկայան: Այցի ընթացքում նրանք նշել էին, որ հետաքրքրված են Հայաստանում DataArt-ի մասնաճյուղ բացել եւ համագործակցել Պոլիտեխնիկի հետ:

11:16 | 04.03.19 | Новости | 12639
КомпанияDataArt, являющаяся лидером по IT решениям в сферах финансов, здравоохранения, туризма, медиа и интернета вещей (IoT), откроет филиал в Армении.
Об этом заявил министр транспорта, связи и информационных технологий Акоп Аршакян.
Он сообщил, что филиал в Армении будет координировать деятельность центра и офиса продаж R&D, уделяя особое внимания рынку Средней Азии.
По словам министра, в Армении DataArt сконцентрируется на развитии Quality Assurance (тестирование программного обеспечения и контроль качества), разработке программного обеспечения и поддержке, развитии бизнеса.
«Процесс поиска и отбора специалистов уже начался, в офисе ведется ремонт и меблирование рабочих мест, а «новоселье» запланировано на июнь»,- добавил Акоп Аршакян. Министр также отметил, что до конца года в ереванском офисе DataArt будут работать около 30 специалистов.
DataArt ведет свою деятельность уже более 20 лет, филиалы компании насчитываются в более 20 стран, в том числе в США, Великобритании, России, Украине, Аргентине и др.
В январе этого года члены совета директоров DataArt Михаил Завилейский и Юлия Завилейская посетили Ереван. В ходе визита они отметили, что заинтересованы в открытии филиала DataArt в Армении и сотрудничестве с Политехническим университетом.