11:16 | 04.03.19 | Նորություններ | 13450
Ֆինանսների, առողջապահության, տուրիզմի, մեդիայի եւ ինտերնետ իրերի (IoT) ոլորտում ՏՏ լուծումներ առաջարկող DataArt ընկերությունը մասնաճյուղ է բացում Հայաստանում:
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանում բացվող մասնաճյուղը կհամատեղի R&D կենտրոնի եւ վաճառքի գրասենյակի գործառույթները՝ ուղղվելով հատկապես դեպի Միջին Ասիական շուկա:
Նախարարի խոսքով, DataArt-ը Հայաստանում շեշտը կդնի Quality Assurance-ի (ծրագրային ապահովման թեստավորում եւ որակի վերահսկում) առաջխաղացման, ծրագրային ապահովման մշակման եւ օժանդակման, բիզնեսի զարգացման վրա:
«Մասնագետներ փնտրելու եւ ընտրելու գործընթացն արդեն սկսվել է, գրասենյակում կատարվում է վերանորոգում եւ աշխատատեղերի կահավորում, իսկ «բնակարանամուտը» նախատեսված է հունիսին»,- հավելել է Հակոբ Արշակյանը:
Նախարարը նաեւ տեղեկացրել է, որ մինչեւ տարեվերջ DataArt Երեւանում կաշխատի շուրջ 30 մասնագետ:
20 տարուց ավելի գործունեություն ծավալող DataArt-ն ունի մասնաճյուղեր ավելի քան 20 երկրում՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արգենտինայում եւ այլն։
Այս տարի հունվարին Երեւան էին այցելել DataArt ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամներ Միխայիլ Զավիլեյսկին եւ Յուլյա Զավիլեյսկայան: Այցի ընթացքում նրանք նշել էին, որ հետաքրքրված են Հայաստանում DataArt-ի մասնաճյուղ բացել եւ համագործակցել Պոլիտեխնիկի հետ:

11:16 | 04.03.19 | News | 14027
Software developer for finance, healthcare, tourism, media and the internet of things (IoT) DataArt will open an office in Armenia, said Minister of Transport, Communication and Information Technologies Hakob Arshakyan.
According to him, the new office will combine R&D and sales functions and set the focus on Central Asian market.
Hakob Arshakyan said that DataArt Armenia is going to work on Quality Assurance, software development and maintenance, and business development.
“The company is already searching and selecting experts for hire, the office is under renovation and the housewarming is scheduled for June,” said Arshakyan. He added that DataArt will employ nearly 30 experts in Yerevan until the year-end.
With over 20 years of experience in the field, DataArt has offices in more than 20 countries, including U.S., U.K., Russia, Ukraine and Argentina.
Members of DataArt Board of Directors Mikhail Zavileysky and Julia Zavileyskaya visited Armenia in January 2019. They noted during the visit that DataArt wanted to open an office in Yerevan and cooperate with the National Polytechnic University of Armenia.