Cyber Mantis Games-ի թիմը
Խաղերի մշակմամբ զբաղվող հայկական Cyber Mantis Games ընկերությունը ներկայում աշխատում է «Վերջին ծուռը» վիդեոխաղի ստեղծման վրա, որը նվիրված է Սասունցի Դավթին:
Hack and slash ոճի խաղի մշակմամբ զբաղվում է ընկերության 8 հոգանոց թիմը:
Cyber Mantis Games-ի գործադիր տնօրեն Ալբերտ Հովակիմյանը Itel.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ առաջիկա 1 տարվա ընթացքում պատրաստ կլինի խաղի դեմո տարբերակը:
«Ծրագրում ենք խաղի դեմո տարբերակը ցուցադրել ոլորտի կարեւոր մարդկանց՝ կարծիքներ եւ առաջարկներ լսելու համար: Ցանկանում են նաեւ պայմանագիր կնքել indie խաղերի հրատարակչի՝ օրինակ, Devolver Digital-ի կամ Raw Fury-ի հետ»,- նշել է նա:
Հատված «Վերջին ծուռը» վիդեոխաղից
Cyber Mantis Games-ը 2018թ. նոյեմբերին դրամաշնորհ է ստացել ԵՄ Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության դրամաշնորհային ծրագրի (EU4Business STEP2) շրջանակում: Ալբերտ Հովակիմյանի խոսքով, ստացված դրամաշնորհը կօգտագործեն խաղի մշակման համար, որին կհետեւի պայմանագիրը խաղային ոլորտի հրատարակչի հետ:
«Այս ոլորտում նորեկների համար շուկայում առաջխաղացումն ավելի հեշտ է ստացվում, երբ քեզ օգնում է վիդեո խաղերի արդեն կայացած հրատարակիչ: Մինչ դրամաշնորհի ստացումը մենք ունեինք մեր խաղի տեխնիկական դեմո տարբերակը: Ներկայում խաղում շտկումներ ենք կատարում, մեծացրել ենք թիմը»,- նշել է Ալբերտ Հովակիմյանը, հավելելով, որ «Վերջին ծուռը» խաղը հասանելի կլինի եվրոպական գրեթե բոլոր տարածված լեզուներով:

Cyber Mantis Games team
Armenian gamemaking company Cyber Mantis Games is working on The Last Daredevil, a game dedicated to Armenian epic hero David of Sasoun.
The company’s team of 8 people is developing this “hack and slash” game.
Cyber Mantis Games Executive Director Albert Hovakimyan has told Itel.am that the plan is to get the demo version ready in a year.
“We want to demonstrate the demo version to influential people of the field to hear their opinions and suggestions. We also want to get a deal with an indie game publisher, for instance, Devolver Digital or Raw Fury,” he said.
A shot from The Last Daredevil
Cyber Mantis Games won a grant from the EU4Business Science and Technology Entrepreneurship (EU4Business STEP2) program in November 2018. According to Albert Hovakimyan, they will use the funds to create the game and afterwards they plan to sign a contract with a game publisher.
“In this field newbies find it easier to progress if an established publisher is willing to help. Before the grant, we had the technical demo version of the game, and now we have expanded the team to improve the demo version,” said Hovakimyan, adding that The Last Daredevil will be available in almost all languages widely spoken in Europe.