11:31 | 27.09.18 | Նորություններ | 11981
«Թումո»-ի առաջին միջազգային կենտրոնը` «Թումո Փարիզ»-ն իր դռներն է բացել Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի պատանիների առաջ:
Կենտրոնի 1500 պատանիների առաջին կեսը «Թումո Փարիզ»-ի կրթական ծրագիրը սկսում է այս տարի, իսկ մյուսը կեսը կենտրոն հաճախել կսկսի հունվարից:
Կենտրոնի բացմանը ներկա է գտնվել Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, ով շրջայց է կատարել կենտրոնում` «Թումո»-ի զարգացման հարցերով ղեկավար Բեկոր Փափազյանի ուղեկցությամբ:
«Մենք ճանաչեցինք Հայաստանը` որպես գիտության, տեխնոլոգիաների ու կրթության ոլորտում ավանդույթներ ունեցող երկիր: «Թումո»-ի միջոցով մենք Փարիզի երիտասարդներին տրամադրում ենք ապագայի աշխարհը կերտելու համար անհրաժեշտ բոլոր գործիքները»,- նշել է նա:
Կենտրոնում կրթությունն անվճար է: Ուսումնական ծրագիրը լիովին ադապտացվել է կենտրոնին եւ թարգմանվել ֆրանսերեն: Գրանցված ուսանողների շուրջ մեկ երրորդը ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքներից է, եւ նրանց մոտ 40 տոկոսը աղջիկներ են:
«Թումո Փարիզ»-ը գտնվում է Forum des Images կենտրոնում՝ Փարիզի Les Halles շրջանի կենտրոնական հատվածում: Կրթական կենտրոնի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 15-ին:

11:31 | 27.09.18 | News | 11272
Half of the center’s 1,500 students are joining the TUMO Paris program this year, and the other half will be admitted by January.
“We have come to know Armenia as a country that has a long tradition of science, technology and education. Through TUMO, we will give young Parisians the tools they need to create the world of the future.” said Paris Mayor Anne Hidalgo, who visited the center with TUMO’s Head of Development, Pegor Papazian.
TUMO Paris is free of change. It offers the standard TUMO program translated into French and adapted to the French context. Close to a third of the registered students come from low-income households and 40% are girls.
TUMO Paris is located in Forum des Images, in the central Les Halles district of Paris. The official opening ceremony for the center will take place on October 16th.