17:20 | 03.09.18 | Նորություններ | 7874
Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Dasaran կրթական կենտրոն:
Այցի ընթացքում Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել արդիական կրթաձեւերի, ներառական կրթության եւ ՀՀ-ում երեխաների իրավունքների պաշտպանության համակարգի վերաբերյալ աշխատանքային սեմինարին՝ նախատեսված հանրակրթական դպրոցներում դասավանդող մանկավարժների համար:
Նախագահը ծանոթացել է Dasaran-ի կողմից մշակված E-stat առցանց վիճակագրական-վերլուծական գործիքին, որը հնարավորություն է տալիս ընդգրկուն կերպով դիտարկել հանրակրթական համակարգի բոլոր շերտերն ու վերլուծել դպրոցների արդյունավետությունը, աշակերտների կատարողականը, ինչպես նաեւ ժողովրդագրական տվյալների դինամիկան:
Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաեւ կենտրոնում աշակերտների համար անցկացվող «Առաջին բուժօգնություն» հատուկ դասին, որը միտված է աշակերտների շրջանում արտակարգ իրավիճակներում ճիշտ վարքաձեւերի մասին իրազեկվածության բարձրացմանը։
«Երազանքը դա հետազոտելու, ճշմարտությունը գտնելու լավագույն ճանապարհներից մեկն է, առանց երազանքի չգիտես՝ ուր գնաս», - երեխաների հետ զրույցում նշել է Արմեն Սարգսյանը:

17:20 | 03.09.18 | News | 9594
President of Armenia Armen Sarkissian has visited Dasaran Educational Center ahead of the new academic year.
President Sarkissian briefly attended Dasaran’s workshop on modern educational models, inclusive education and the Armenian system of children’s rights protection, organized for public school teachers and educators.
During the visit, the president learned about Dasaran’s unique E-Stat Diagnostic Tool on Public Education, which is an advanced online statistical-analytical tool that provides comprehensive insights into the education system and allows for effective monitoring of schools and more accurate measurement of education indicators across the country.
Armen Sarkissian also observed school students’ practical “First Aid” training at Dasaran, which aims to teach correct behavioral patterns for emergency situations.
“Dreaming is the best way to explore and find truth, without a dream one does not know where to head to,” said the President during the interactive conversation with the children.