16:45 | 22.01.18 | Նորություններ | 23423
2017թ. դեկտեմբերի 31-ին (մինչեւ կեսգիշեր) եւ 2018թ. հունվարի 1-ին, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բջջային ցանցում բաժանորդների կողմից օգտագործված ինտերնետ թրաֆիկի ծավալն արձանագրել է գրեթե կրկնակի աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում տեղեկացրել են, որ ինտերնետ թրաֆիկի ծավալի աճը հիմնականում պայմանավորված է սոցցանցերում բաժանորդների ինտենսիվ շփումներով, ինչպես նաեւ՝ OTT հավելվածների (Facebook Messenger, WhatsApp, Viber, Zangi եւ այլն) օգտագործման աճով:
«Այդ հավելվածների միջոցով իրականացված տեսազանգերի քանակը շուրջ 3 անգամ ավելին է, քան նույն ժամանակահատվածում՝ մեկ տարի առաջ: 2018-ի տարեսկզբին աննախադեպ մասսայականություն են վայելել սոցիալական ցանցերում իրականացվող ուղիղ հեռարձակումները: Ծառայություններից օգտվելու արդյունքում առաջացած թրաֆիկի ծավալը մոտ 6 անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը»,- նշել են ընկերությունում:
Նախորդ տարվա համեմատ մոտ 9%-ով աճել է նաեւ բջջային սարքերի միջոցով տվյալների փոխանցման ծառայություններից օգտվող բաժանորդների թիվը:
Դեկտեմբերի 31-ին (մինչեւ կեսգիշեր) ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցը սպասարկել է 3,686,864 կարճ հաղորդագրություն, իսկ 2018թ. հունվարի 1-ին` 3,469,142:
Դեկտեմբերի 31-ին՝ մինչեւ կեսգիշեր, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցը սպասարկել է 21,720,272, իսկ 2018-ի հունվարի 1-ին՝ եւս 20,620,881 զանգ:
Ընդհանուր առմամբ, դեկտեմբերի 31-ին եւ 2018թ. հունվարի 1-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցը սպասարկել է 7,156,006 կարճ հաղորդագրություն՝ գրանցելով մոտ 30% աճ նախորդ տարվա համեմատ եւ 42,341,153 զանգ, կամ մոտ 4% աճ նախորդ տարվա համեմատ:

16:45 | 22.01.18 | Новости | 21295
31 декабря 2017 года (до полуночи) и 1 января 2018 года зарегистрирован почти двойной рост объема интернет-трафика в мобильной сети ВиваСелл-МТС по сравнению с тем же периодом прошлого года.
В ВиваСелл-МТС сообщили, что рост объема интернет-трафика в основном обусловлен интенсивным общением абонентов в социальных сетях, а также ростом использования OTT-приложений (Facebook Messenger, WhatsApp, Viber, Zangi и т.д.).
«Количество видеозвонков через указанные приложения по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выросло в 3 раза. В начале 2018 года в социальных сетях беспрецедентной популярностью пользовались прямые эфиры. В результате объем трафика приблизительно в 6 раз превысил прошлогодний показатель»,- отметили в компании.
По сравнению с прошлым годом число абонентов, пользующихся услугами передачи данных через мобильные устройства, увеличилось приблизительно на 9%-ов.
31 декабря (до полуночи) сеть ВиваСелл-МТС обслужила 3,686,864 SMS-сообщений, а 1 января 2018 года – 3,469,142.
31 декабря (до полуночи) сеть ВиваСелл-МТС обслужила 21,720,272 звонков, а 1 января 2018 года – 20,620,881.
В общей сложности, 31 декабря и 1 января 2018 года сеть ВиваСелл-МТС обслужила 7,156,006 SMS-сообщений и 42,341,153 звонков. По сравнению с прошлым годом, количество SMS-сообщений выросло на 30%, а количество звонков – на 4%.