11:56 | 05.06.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 171112
Երեւանում մայիսի 30-ին անցկացվել է «Ապագային ընդառաջ» (Unleash the Future) տեխնոլոգիական միջոցառումը, որին մասնակցել է ՏՏ, գիտության եւ ձեռներեցության ոլորտի ավելի քան 200 ներկայացուցիչ:
Itel.am-ը զրուցել է միջոցառման բանախոսներից Իլինոյսի համալսարանի Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն եւ IntelinAir ընկերության համահիմնադիր, պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանի հետ:
- Միջոցառման շրջանակում Ձեր ելույթը վերաբերում էր հետազոտությունների ապագային: Ինչպե՞ս զարգացնել հետազոտական ուղղությունը Հայաստանում:
- Հայաստանում պետք է ստեղծել տեխնոլոգիական համալսարան: Բացի այդ, անհրաժեշտ է արտերկրից մասնագետների հրավիրել, որոնք կդասավանդեն այդ համալսարանում: Այս անդունդն առաջացավ 90-ականներին, երբ մարդիկ կա՛մ հեռացան գիտությունից, կա՛մ արտագաղթեցին:
Հայաստանում սակավաթիվ մասնագետներով գիտություն զարգացնելն անհնար է: Արհեստական բանականությունը, որի մասին այս օրերին շատ է խոսվում, չի կարող լուծել բոլոր խնդիրները: Պետք է հասկանալ, թե որ տեխնոլոգիան որտեղ, ինչ չափով օգտագործել, որպեսզի այն դառնա միջոլորտային:
- Տարին մի քանի անգամ այցելում եք Հայաստան: Որքանո՞վ են գոհացնող հայաստանյան ՏՏ ոլորտի զարգացման տեմպերը:
- Զարգացումը տպավորիչ է, սակայն անհրաժեշտ է մեծ ուշադրություն հատկացնել գիտությանը, ինչը կնպաստի, որ զարգացումը ճիշտ հունով ընթանա: Հակառակ դեպքում, ստարտափը կհասնի զարգացման որեւէ փուլի եւ կանգ կառնի:
Այո, հայաստանյան ՏՏ-ում պակասում է գիտությունը: Հիմնականում բացակայում են համալսարանական ստարտափները, փոխարենը գերակշռում են ստարտափները, որոնք առաջացել են տաղանդավոր երիտասարդների անխոնջ ջանքերով:
- Որո՞նք են այն ուղղությունները, որոնց վրա, Ձեր կարծիքով, պետք է կենտրոնանա հայաստանյան ՏՏ ոլորտը:
- Թե՛ արհեստական բանականության եւ թե՛ վիրտուալ իրականության ուղղություններն ունեն մեծ ապագա, սակայն դժվար է ասել՝ Հայաստանն արդյոք կկարողանա՞ դրանցից որեւէ մեկում դառնալ գլոբալ առաջատար:
Խնդիրն այն է, որ այսօր հայաստանյան ՏՏ-ին պակասում են հայտնի անունները, որոնք ճանաչված կլինեն ամբողջ աշխարհին: Գլոբալ ՏՏ-ում կան մի քանի անվանի հայեր, սակայն նրանցից որեւէ մեկը, դժբախտաբար, չի բնակվում Հայաստանում:
Չնայած այս ամենին՝ ոլորտում տեսնում եմ առաջ գնալու եւ զարգանալու մեծ պոտենցիալ, եւ հույս ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում հնարավոր կդառնա Հայաստան անվանի մասնագետներ հրավիրել: Օրինակ կբերեմ YerevaNN գիտակրթական հիմնադրամի մշակված deep learning-ի ուղեցույցը: YerevaNN-ի հիմնադիր երիտասարդներն իրենց աշխատասիրության շնորհիվ առաջիկայում հավանաբար կհասնեն մի մակարդակի, երբ կկարողանան արտերկրի որեւէ հայտնի պրոֆեսորի հրավիրել Հայաստան, որն իր հերթին կառաջարկի, որ երիտասարդներն այստեղ փորձարկեն իր նոր գաղափարները:
Եթե Հայաստանում ռոբոտիկայի լավ լաբորատորիա գործի, ես պատրաստ եմ ամեն անգամ Հայաստան այցելելիս երիտասարդներին գաղափարներ առաջարկել, խորհուրդներ տալ, ուղղություններ մատնանշել, տեսլական ներկայացնել:
Հայաստանում ՏՏ ոլորտին պակասում են մասնագետներ՝ կյանքի մեծ փորձով: Առկա է ՏՏ ոլորտի ավագ սերնդի պակաս, որը կարող է մենթոր դառնալ նոր սերնդի համար:
Նորաստեղծ FAST-ի հիմնադրման հետ շատ մեծ հույսեր եմ կապում: Հիանալի կլինի, եթե այն աջակցի, որպեսզի տարբեր երկրներից հայտնի հայ մասնագետները հաճախ այցելեն Հայաստան եւ կիսվեն փորձով: Միաժամանակ, դրական կլինի տաղանդավոր երիտասարդների եւս ուղարկել արտերկիր՝ այդ մենթորների մոտ:
- Ալ Եսայանի հետ շուրջ 3 տարի առաջ հիմնադրեցիք IntelinAir ընկերությունը, որը թռչող սարքերի օգնությամբ բարձրորակ լուսանկարներ է անում՝ մշակելով դաշտերի «տոմոգրաֆիկ պատկերը»: Հայաստանում ընդլայնվելու պլաններ կա՞ն:
- IntelinAir-ի կենտրոնակայանը Սան Խոսեում է, ունենք նաեւ գրասենյակ Իլինոյսի համալսարանի տարածքում: Այսօր մենք ունենք բավական շատ հաճախորդներ: Մեր տեխնոլոգիական ղեկավարը Արա Նեֆյանն է ԱՄՆ-ից, որը NASA-ում աշխատել է խոշոր եւ բավական հայտնի նախագծերի վրա: Ես կենտրոնացած եմ մեծ տեսլականի վրա՝ առաջիկա 5-10 տարում մրցակցություն ապահովելու համար:

11:56 | 05.06.17 | Interviews | exclusive 171465
More than 200 representatives of tech entrepreneurship and science community gathered for Unleash the Future tech event, held on May 30.
Itel.am talked to Professor Naira Hovakimyan, Director of Intelligent Robotics Lab at the University of Illinois, Co-Founder of IntelinAir and a keynote speaker at this event.
- You spoke about the future of cutting edge research within the frames of Unleash the Future. How would you develop research direction in Armenia?
-A technological university should be established in Armenia with international specialists invited to teach here. The gap appeared back in 90’s, when people either left science or migrated.
It is impossible to develop science, when you have only a few specialists. Artificial Intelligence, which is widely discussed nowadays, cannot possibly solve all the issues. We should have a good understanding of where and how to apply each technology to make it interdisciplinary.
-You visit Armenia once a year. To what extend is the pace of Armenian IT development satisfactory?
-The development itself is impressive, but you need to pay more attention on scientific sector so that technologies develop naturally. Otherwise, startups will reach a certain stage and stop right there.
Of course, the Armenian IT lacks science. Basically, you will not encounter university startups in Armenia. There are mainly startups supporting tireless efforts of talented students.
-Could you name directions, which you think, should become the focus of Armenian IT?
-Both Artificial Intelligence and Virtual Reality have promising future, but it is difficult to tell whether Armenia will be able to become a global leader in one of those directions.
The issue here is lack of world famous scholars in Armenian IT. There are some renowned Armenians in global IT, but unfortunately, none of them live in Armenia.
Despite all that, I see great potential of progress and development in the sector. I hope that with time it will become possible to invite renowned experts to Armenia. For instance, let’s consider the deep learning guideline by YerevaNN scientific educational foundation. Thanks to their hard work, the young people from YerevaNN will soon reach a level where they’ll be able to invite a famous foreign professor to Armenia, who in their turn will offer their ideas to YerevaNN for experimenting here.
If Armenia has a good robotics lab, I’m ready to offer ideas, advice, direction, and vision to Armenia’s youngsters at my every visit to the country.
Armenian IT needs specialists with significant life experience. It’s obvious the IT sector lacks older generation that would mentor the new one.
I have many hopes for the newly created FAST. It will be great if the foundation helps famous Armenian scholars from other countries to visit Armenia and share their experience. At the same time, it’ll be good to send talented young people abroad to be mentored by those specialists.
- You co-founded IntelinAir with Al Eisaian nearly 3 years ago. The aerial imagery company forms the topographic imagine of a given field. Do you have plans to expand activity in Armenia?
- IntelinAir headquarters is in San Jose. We also have an office in the University of Illinois. We have quite a lot of clients now. Our Chief Technology Officer Ara Nefian is from USA, he worked at rather large and famous project in NASA. I focus on the greater vision – to ensure competitiveness for the next 5-10 years.