16:22 | 20.04.17 | Նորություններ | 16540
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում Վայոց Ձորի մարզի Նոր Ազնաբերդ սահմանապահ գյուղում իրականացվել է արտաքին լուսավորության ամբողջությամբ նոր ենթակառուցվածքների կառուցում։
«Տեւական ժամանակ՝ արդեն 4 տարի, գործընկեր կառույցի հետ եւ՛ սահմանապահ, եւ՛ հեռավոր մարզերի գյուղերն ապահովում ենք լուսավորությամբ: Ընդ որում՝ էներգախնայող համակարգով: Միայն այս տարի լուսավորվելու է 12 բնակավայր: Տարիներ առաջ մեր ընտրած ճանապարհն արդարացված է եւ կարեւոր լուծում է ոչ միայն տվյալ գյուղի, համայնքի, այլեւ լայն առումով՝ երկրի համար: Ամենամոտավոր հաշվարկներով, նոր տեխնոլոգիաների կիրառումն էապես կնպաստի տնտեսության զարգացմանը. կկրճատվեն անհարկի ծախսերը, տնտեսված գումարների հաշվին կլուծվեն այլ խնդիրներ, բնապահպանական կարեւոր հարց կլուծվի: Եվ որքան մեծ է լուսավորվող բնակավայրը, այնքան շատ կարող է լինել նաեւ էներգիայի խնայողությունն ու ֆինանսների տնտեսումը»,-ընդգծել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

16:22 | 20.04.17 | Новости | 14810
При сотрудничестве ВиваСелл-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) в рамках программы «Альтернативная энергия» в приграничном селе Нор Азнаберд марза Вайоц Дзор была проведена новая система освещения.
«Достаточно долго, уже 4 года, вместе с нашим партнером мы обеспечиваем освещением отдаленные и приграничные села. Причем, с использованием энергосберегающих систем. Только в этом году освещение получили 12 населенных пунктов. Выбранный нами много лет назад путь уже оправдал себя, став важным решением не только для данного села, общины, но и в широком смысле – для страны. По самым приблизительным подсчетам, применение новых технологий значительно стимулирует развитие экономики: сократятся лишние расчеты, на сэкономленные средства будут решены другие проблемы, будет решена важная экологическая проблема. Чем больше освещенных населенных пунктов, тем больше можно будет сэкономить энергии и финансовых средств», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.