10:11 | 05.04.17 | Հոդվածներ | exclusive 82264
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը վերջին տարիներին Հայաստանում դարձել է տնտեսական հրաշքի բացառիկ օրինակ: Քայլ առ քայլ «այթիշնիկները» ստեղծել են իրենց աշխարհը` հազարավոր աշխատատեղերով ու միջինից մի քանի անգամ բարձր աշխատավարձով, ասել է թե` «տնտեսություն տնտեսության մեջ»:
Itel.am-ի «ՏՏ-ն երեկ, այսօր, վաղը» շարքում հաջողակ ընկերությունների հիմնադիրներն ու ղեկավարները ներկայացնում են իրենց անցած ուղին եւ խորհուրդներ տալիս սկսնակներին:
Շարքի այսօրվա զրուցակիցը Sololearn ընկերության համահիմնադիր Եվա Հյուսյանն է:
Sololearn-ի մասին
Sololearn.com-ը ծրագրավորում սովորեցնող ամենամեծ հարթակներից մեկն է աշխարհում, ունի ավելի քան 15 մլն օգտվող աշխարհի ավելի քան 200 երկրներից: Վեբ տարբերակից բացի՝ SoloLearn-ը հասանելի է Windows Store-ում, Google Play-ում եւ App Store-ում: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2014 թ.: Ստարտափ հետազոտություններով զբաղվող Mattermark ընկերությունը Sololearn-ը 2015-ին ճանաչել է Սիլիկոնյան հովտի (Bay Area) մինչեւ $10 մլն ֆինանսավորում ունեցող թոփ 10 ստարտափներից մեկը:
ՏՏ-ն հինգ տարի առաջ եւ հիմա
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում մեծ աճ ապրեց հատկապես վերջին հինգ տարիներին: Եվա Հյուսյանի խոսքով` փոփոխությունը, ամեն ինչից զատ, գիտակցական մակարդակում է նկատելի:
«Տարիներ առաջ «ստարտափ» բառն անգամ ծանոթ չէր շատերին: ՏՏ ոլորտի մարդիկ էլ շատ ու աչքի ընկնող չէին, շատ չէին հաջողության պատմությունները, կոնֆերանսները եւ այլն: Հիմա շատ ավելի շատ մարդ է այս միջավայրի մեջ, ինչը շատ լավ է: Շատ են հաջողության պատմությունները, ճանաչված դեմքերը, ու հենց սա է խթանում ոլորտի աճին»:
Եվա Հյուսյանը Եվա Հյուսյանը
Ձախողման հավանականության մասին
Երեք տարում մեծ հաջողությունների հասած ընկերության համահիմնադիրն այսօր շատ լավ է հիշում այն ճանապարհը, որով անցել են սեփական ստարտափը կայացնելու համար: Դժվարություններ շատ են եղել, տապալվելու վտանգը՝ «գլխիդ վերեւում կախված»:
«Երբ ստարտափ ես սկսում, գտնվում ես մի անորոշ վիճակում, ստեղծում ես պրոդուկտ, որը ինչ-որ մարդիկ տեսականորեն կհավանեն, կօգտագործեն ու ինչ-որ պահի կսկսեն դրա համար քեզ գումար վճարել: Եթե գաղափարդ թարմ է, ստեղծածդ էլ տարբերվող, սկսում ես գնալ մի ճանապարհով, որը մինչեւ քեզ ոչ ոք չի անցել, եւ այդ դեպքում ձախողվելու հավանականությունը բավական մեծ է»:
Ստարտափերների երկու խմբերը
Ստարտափերներին Եվա Հյուսյանը պայմանականորեն բաժանում է երկու խմբի: Նրա խոսքով` երկուսն էլ կարծես նույն գործով են զբաղված, տարբեր են միայն նպատակները:
«Առաջին խումբն այն մարդիկ են, որոնք հաճույք են ստանում ստարտափ միջավայրում լինելուց, անընդհատ ինչ-որ բան ստեղծել-ձախողելուց: Իրենց ունակությունները ծախսում են տարբեր ֆոնդերից գրանտներ շահելու ու այդ միջոցներով ապրելու վրա:
Երկրորդը մարդիկ են, որոնք ինչ-որ նպատակ ու գաղափար ունեն ու ամեն ինչ անում են դրան հասնելու համար: Որպես կանոն հենց սրանք են կարողանում հաջողության հասնել ու կյանքի կոչել որեւէ հավակնոտ ծրագիր: Այս խումբը նույնպես զերծ չէ ձախողումներից, սակայն անընդհատ փորձելուց հետո ինչ-որ պահի ստացվում է»:
Մենթոր գտնելու կարեւորության մասին
Sololearn-ի համահիմնադրի կարծիքով՝ ստարտափների թե՛ հաջողության, թե՛ ձախողման մեջ մեծ դեր կարող են ունենալ մենթորները: Նոր գործ սկսելիս պետք է գտնել մարդկանց, որոնք ձեր կողքին կլինեն ցանկացած պարագայում:
«Ամեն մարդ չէ, որ պատրաստ է մենթոր դառնալ ու անշահախնդիր օգնել: Նրանց նախ պետք է հետաքրքրես քո չկրկնվող գաղափարով ու փոփոխություն անելու ցանկությամբ: Շատ կարեւոր է, որպեսզի ստարտափերները գտնեն այնպիսի մենթորներ, որոնք անցել են նույն ճանապարհը, ինչ իրենք, անցել են նույն փորձությունների միջով, զարգացման որոշակի փուլերում բախվել նույն խնդիրներին եւ այլն: Սա շատ կարեւոր գործոն է»:
photo © Անձնական արխիվ
Ֆինանսավորման աղբյուրների մասին
Որքան էլ որ խոսվի զրոյից ու առանց ֆինանսական ներդրման ստարտափ կամ բիզնես անելու մասին, միեւնույն է, որոշակի փուլում ֆինանսական ներդրման կարիք է զգացվում: Եվա Հյուսյանի խոսքով` իրենց հաջողությանը շատ օգնեց Համաշխարհային բանկի տրամադրած դրամաշնորհը:
«Մենք ներդրել էինք այն ամենը, ինչ կարող էինք: Բայց որոշ ժամանակ անց համաշխարհային շուկա դուրս գալու ու արտասահմանյան ներդրողերին գրավելու համար մեզ փող էր պետք տարրական խնդիրներ լուծելու, գոնե մի քանի ծրագրավորողի աշխատավարձ տալու համար: Թեպետ հետո շատ ավելի մեծ ներդրումներ ունեցանք, բայց առաջխաղացման առումով հենց այդ $50 հազ. դրամաշնորհը շատ օգնեց: Հայաստանում նման ներդրողները քիչ են: Պետությունը գրանտներ չի տալիս, ինչպես, օրինակ, Իսրայելում է, որտեղ տարիներ շարունակ պետությունը ֆինանսավորում էր պոտենցիալ ապագա ունեցող ստարտափներին»:

10:11 | 05.04.17 | Articles | exclusive 85954
Information technologies sector has become an exclusive example of economic wonder in Armenia. Step by step, “the IT crowd” created their own world with thousands of jobs and salaries way higher the average, so to say, “an economy within economy”.
In “IT yesterday, today and tomorrow series” Itel.am will introduce founders and managers of successful companies, who will share their experience and give advice to newbies.
We talked to co-founder of SoloLearn Yeva Hyusyan for this issue of the series.
About SoloLearn
SoloLearn is one of the largest platforms in the world for learning programming, which has more than 15 million users in more than 200 countries. In addition to web versions, SoloLearn is also available on Windows Store, Google Play and App Store. The company was founded in 2014. In 2015 Mattermark startup research company recognized SoloLearn among Top-10 startups in Silicon Valley (Bay Area) with up to USD 10 million financing.
IT five years ago and now
Innovative Technologies sector has registered a significant rise in Armenia, especially in the last five years. According to Yeva Hyusyan, the changes are first of all noticeable on the level of conscience.
“Years earlier even “startup” notion did not seem familiar to the majority of people. We did not have so many prominent IT figures, success stories, conferences and so on. There are far more people now involved in this sector, which is encouraging.  There are many success stories, recognized people, which promotes the development of the sphere.”
Yeva Hyusyan Yeva Hyusyan
About the risk of failure
The co-founder of SoloLearn, a company which has significantly succeeded in three years, perfectly remembers the path that they had to pass to found their own startup. A lot of difficulties awaited them along the way, while “the possibility of failure always hanged over their heads”.
“When you create a startup, you are in an indefinite situation, trying to develop a product, which some people will theoretically like, use and at some point start paying you money for. If you have a fresh, innovative and unique idea, you start to move in a direction, which no one else has ever passed, so the probability of failure is rather high,” Yeva Hyusyan said.
Two groups of startups
Yeva Hyusyan divides startups into two conventional groups. According to her, both seem to be doing the same, but they have different goals.
The first group includes people who enjoy being in the startup community, creating and failing. They spend their abilities on getting grants from funds and living off those.
The second group is people who have an idea and an objective, and who do everything to achieve it. As a rule, they are the ones to succeed and realize an ambitious project. This group isn’t safe from failure either, but they manage something after many attempts.”
The importance of finding a mentor
SoloLearn co-founder believes that mentors can play an important role in both successful and failed startups. When you start a business, you need to find people who will be with you at any moment.
“Not every person is ready to become a mentor and provide selfless assistance. First, you need to pique their interest with an unusual idea and your desire to make change. It’s very important for startups to find mentors who had the same experience and faced the same challenges in different stages of development. This is a very important factor.”
On sources of funding
As much as we talk about starting from scratch and building startups or businesses without financial investment, there is necessity of funding at some point. According to Yeva Hyusyan, the grant for the World Bank was a great help for them in achieving success.
“We invested everything we could. However, some time later we needed money to solve basic issues and at least pay the salary to several web developers in order to enter the global market and attract foreign investors. Although we had much larger investments later, it was the USD 50k grant that helped us a lot. There are only a few such investors in Armenia. The government doesn’t give grants, unlike Israel that financed promising startups for years.”