14:40 | 12.10.16 | Նորություններ | exclusive 8050
2016թ. հոկտեմբերի 6-10-ը Հայաստանը ներկայացնող 10 ստարտափներ մասնակցել են StartupIstanbul տարածաշրջանային ֆորումին:
Itel.am-ը միջոցառման շրջանակում զրուցել է Startup Istanbul-ի կազմակերպիչ, թուրքական աքսելերատոր եւ ներդրումային Etohum կազմակերպության հիմնադիր Բուրակ Բույուկդեմիրի եւ թուրքական MEF համալսարանի փոխտնօրեն Էրհան Էրկութի հետ:
Բուրակ Բույուկդեմիրն Itel.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ տպավորված է միջոցառմանը մասնակից հայկական ստարտափներով:
«Այս տարի մի շարք հայկական ստարտափների տեսանք բեմում: Կարեւոր է, որ մրցույթի թոփ 15-ում հայկական ստարտափ է ընդգրկվել: Սա ոգեւորիչ կարող է լինել մյուսների համար: Ստամբուլը մոտ է Երեւանին՝ երկու ժամվա ճանապարհ է: Հայկական Skycryptor-ը եզրափակչում է, եւ ունի բոլոր շանսերը՝ Սան Ֆրանցիսկո գնալու: Կարծում եմ՝ պետք է ավելի շատ համագործակցել. սա մեկ օրվա աշխատանք չէ»,- նշել է Բուրակ Բույուկդեմիրը:
Բուրակ Բույուկդեմիրը Բուրակ Բույուկդեմիրը
photo © StartupIstanbul
Նա պատմել է, որ Startup Istanbul ֆորումի կազմակերպման միտքը ծագել է Startup Turkey միջոցառման անցկացման ժամանակ:
«Հասկացանք, որ տարածաշրջանի երկրների համար խնդիրները շատ են եւ նույնը՝ ֆինանսական աղբյուրներին հասանելիության պակաս, սահմանափակ մենթորություն եւ այլն: Որոշեցինք լուծել այս խնդիրը՝ կազմակերպելով Startup Istanbul մրցույթը: Հրավիրել ենք ներդրողներ եւ մենթորներ ԱՄՆ-ից եւ այլ երկրներից: Սա դարձել է մի հարթակ, որտեղ ներդրողները եւ ստարտափները հանդիպում են միմյանց: Սա քաղաքականություն չէ, այլ տնտեսություն՝ հնարավորություն ստարտափների համար: Ստամբուլը կարող է կամուրջ լինել ձեռներեցների համար՝ ներդրողներին հանդիպելու ճանապարհին»,- եզրափակել է Startup Istanbul-ի կազմակերպիչը:
Էրհան Էրկութը թուրքական MEF համալսարանի փոխտնօրենն է եւ համարվում է Թուրքիայի ձեռներեցական էկոհամակարգի ամենաաազդեցիկ դեմքերից մեկը:
«Սա առաջին տարին է, երբ հայերը եկել են 20-հոգանոց խմբով, եւ ես ուրախ եմ տեսնել, որ հայկական ստարտափներից մեկը հասել է եզրափակիչ: Ես եղել եմ Հայաստանում՝ Հանրային լրագրության ակումբի (Հայաստան) եւ ՏԵՊԱՎ հիմնադրամի (Թուրքիա) կազմակերպած այցի շրջանակում: Կարծում եմ՝ տարածաշրջանի բոլոր երկրները պետք է համագործակցեն, քանի որ յուրաքանչյուրն արժանի է ավելի լավ կյանքով ապրել, եւ դրան հասնելու լավագույն ճանապարհը համագործակցությունն է»,- ասել է նա:
Էրհան Էրկութը պատմել է, որ Հայաստանում ինքը տեսել է այդ համագործակցության հնարավորությունները:
«Հայաստան կատարած այցիս ընթացքում մասնակցում էի Գյումրիում կայացած հաքաթոնին: Իսկապես տպավորված էի՝ փոքր քաղաք էր, ու սկզբում կարծում էի, որ առավելագույնը 20 մասնակից կլինի, սակայն նրանց թիվը գերազանցեց 100-ը: Երբ մենք Թուրքիայում հաքաթոն ենք կազմակերպում, դժվարանում ենք գտնել 100 ուսանող: Գյումրիի հաքաթոնի մասնակիցները, ի դեպ, նաեւ հիանալի անգլերեն էին խոսում, եւ ես հասկացա, որ նրանք արդեն իսկ լուծել են մեծ խնդիր՝ լեզվական հաղորդակցման խնդիրը: Քանի որ եթե ցանկանում եք լինել ստարտափ բիզնեսում, պետք է խոսեք անգլերեն: Հայաստանի ավագ դպրոցի աշակերտներն արդեն հասել են դրան: Դա ցույց է տալիս, որ կրթական ծրագրերը Հայաստանում շատ լավն են»,- նշել է նա:
Էրհան Էրկութը Էրհան Էրկութը
photo © Հանրային լրագրության ակումբ
Էրհան Էրկութին հատկապես տպավորել է «Թումո» կենտրոնը:
««Թումո» կենտրոնն արդեն նորարարություն է: Իմ երազանքն է մի օր Ստամբուլում նմանատիպ կենտրոն հիմնադրել: Սա բացառիկ ներդրում է երկրում, մենք տեսանք երեխաներ, որոնցից մեկն անգլերեն էր սովորում, մյուսը խաղ էր նախագծում: Սա մի նախագիծ է, որը ոչ թե դրսից է բերվել, այլ զարգացել է հենց Հայաստանում: Վերջինս կարող է նույնիսկ ««Թումո»-ն արտահանել»: Ես փորձում եմ թուրք ներդրողներին եւ կառավարությանը համոզել մեզ մոտ նման կենտրոն հիմնադրել եւ կոչել այն Ստամբուլի ինովացիոն կենտրոն, որտեղ ուսանողները կկարողանան սկսել ավագ դպրոցից՝ նախնական գիտելիքներով, հետագայում զարգանալ եւ ստեղծել սեփական ստարտափը»,- նշել է Էրհան Էրկութը:
Էրհան Էրկութն ընդգծել է, որ Թուրքիան ունի տեղական մեծ շուկա, որը կարող է պահանջված լինել հայկական ստարտափների համար: Նրա կարծիքով՝ հայ եւ թուրք ձեռներեցների համագործակցությունը կարող է նպաստել նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամը:

14:40 | 12.10.16 | News | exclusive 10015
In the framework of this event, Itel.am talked to Burak Buyukdemir, organizer of Startup Istanbul and founder of Etohum, Turkey-based seed fund & accelerator, as well as Vice President of MEF University Erhan Erkut.
Burak Buyukdemir told Itel.am that he was impressed with Armenian startups, which participated in the event.
Burak Buyukdemir Burak Buyukdemir
photo © StartupIstanbul
“We watched pitching of some Armenian startups this year. It’s important that an Armenian startup made it to Top-15 in the contest. This fact can encourage others. Istanbul is close to Yerevan, just two hours away. Armenian Skycryptor was in the final, and it has all chances to go to San Francisco.  I believe that we should cooperate more. This isn’t a work for one day,” Burak Buyukdemir noted.
Erhan Erkut is Vice President of MEF University in Turkey. He is considered one of the most influential persons in Turkey’s entrepreneurship ecosystem.
“This is the first time that Armenians arrived in a team of 20 people, and I am glad to see that one of the Armenian startups got to the final. I was to Armenia in the scope of the visit organized by Public Journalism Club (Armenia) and TEPAV Foundation (Turkey). I think that all countries in our region should collaborate, as each of them deserves to live better, and the best way to achieve that is through cooperation,” he said.
Erhan Erkut Erhan Erkut
Erhan Erkut observed that he saw possibilities of such collaboration in Armenia. He was especially impressed with Tumo Center.
“Tumo Center is an innovation. My dream is to found a similar center is Istanbul one day,” Erhan Erkut said.
Erhan Erkut also stressed that Turkey has a large local market that can be in demand for Armenian startups. He believes that cooperation between Armenian and Turkish entrepreneurs can facilitate peace in the region as well.
Representatives of 10 Armenian startups had an opportunity to participate in Startup Istanbul Regional Forum on October 6-10, 2016 with the support of Public Journalism Club (Armenia) and TEPAV Foundation’s (Turkey) Mutual Visits of Businessmen project.
Armenia-Turkey Normalization Process program is implemented by consortium of eight Armenian and Turkish NGOs, by European Union’s financial support.
Mutual Visits of Businessmen project is aimed at creation of new opportunities of cooperation between Armenian and Turkish businessmen, programmers, designers, sales managers, producers and startups from the sphere of Information and Communications Technologies (ICT).