15:04 | 04.10.16 | Նորություններ | 16102
Հոկտեմբերի 3-ից 4-ը Երեւանում կայացել է Ցանցային օպերատորների եվրասիական խմբի (ENOG) թվով տասներկուերորդ ամենամյա RIPE NCC տարածաշրջանային համաժողովը:
«Որպես ENOG / RIPE NCC տարածաշրջանային համաժողովի պլատինե հովանավոր՝ ուրախ ենք Հայաստանում հյուրընկալել առաջատար միջազգային եւ տարածաշրջանային փորձագետներին, ցանցային օպերատորներին, ծառայություններ մատուցողներին, ինտերնետ-հանրության ներկայացուցիչներին, մի խոսքով՝ մեր բոլոր գործընկերներին։ Այստեղ փորձի փոխանակման, ինտերնետ-համայնքի թե՛ տարածաշրջանային, եւ թե՛ միջազգային մակարդակի կարեւորագույն խնդիրների քննարկման համար փայլուն հնարավորություն է ստեղծված։ Քննարկման առանցքային թեմաներից մի քանիսը վերաբերում են նախեւառաջ ազատ եւ անվտանգ մուտքին դեպի համացանց»,- նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Քննարկման երկու օրերի ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձել են մի շարք կարեւոր թեմաների. ինչն է հնարավոր դարձնում DDoS-հարձակումները եւ ինչպես պայքարել դրանց դեմ; անցումը դեպի ինտերնետ պրոտոկոլի 6-րդ տարբերակ՝ IPv6 եւ այլն:
«Այս համաժողովը մինչ այդ տեղի է ունեցել տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներում, որոնցից են Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Վրաստանը, իսկ այժմ նաեւ՝ Հայաստանը: Հանդիպման սրահում հավաքվել են ոլորտի 200 գիտակներ, ովքեր ունակ են գործնական քայլեր առաջարկել իրական բարեփոխումների համար»,- ասել է RIPE NCC համաժողովի հանրային կապերի պատասխանատու՝ Սերժ Ռադովչիչը:
Միջոցառմանը ներկա էին նաեւ ՀՀ տրասպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանը եւ ամերիկյան ինտերնետի ռահվիրա, մի շարք RFC-ների (Request for Comments) ու Unix ծրագրային ապահովման մի քանի համակարգերի հեղինակ Փոլ Վիքսին:

С 3 по 4 октября сего года в Ереване состоялась двенадцатая по счету ежегодная региональная конференция Евро-азиатской группы сетевых операторов (ENOG) RIPE NCC.
«Как платиновый спонсор региональной конференции ENOG / RIPE NCC мы рады приветствовать в Армении ведущих международных и региональных экспертов, сетевых операторов, сервис-провайдеров, представителей интернет-сообщества, одним словом, - всех наших коллег. Здесь создана отличная возможность для обмена опытом, для обсуждения важнейших вопросов интернет-сообщества как на региональном, так и на международном уровне. Ключевыми темами обсуждения являются, прежде всего, свободный и безопасный доступ к интернету», - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Сегодня невозможно решать проблемы безопасности на уровне одной страны. Они настолько глобализованы, что могут получить решение исключительно в рамках международного сотрудничества и нашего активного участия», - считает эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
В течение двухдневных обсуждений участники рассмотрели ряд важных вопросов: что делает возможным атаки DDoS и как с ними бороться; переход на 6 версию интернет протокола IPv6, которая уже введена компанией Ucom и которая призвана решить все проблемы, выявленные у текущей версии IPv4; сотрудничество с научным сообществом; новые возможности DNS-технологий в условиях конвергентных предложений и другие профессиональные, однако крайне важные для конечного пользователя вопросы, которые должны обеспечить безопасность и доступность интернета в странах Центральной Азии, Европы и Ближнего Востока.
«Эта конференция ранее проводилась в многочисленных странах региона, в том числе и в России, Украине, Грузии, а теперь и в Армении. В конференц-зале собралось около 200 специалистов, способных предложить практические решения для реальных реформ», - отметил директор по связям с общественностью RIPE NCC Серж Радовчич.
В конференции приняли участие также министр транспорта, связи и информационных технологий Ваан Мартиросян, и пионер американского интернета, автор некоторых RFC (Request for Comments) и ряда систем программного обеспечения Unix Пол Викси.