07:30 | 12.04.16 | Հոդվածներ | exclusive 12684
Գործարկվել է Playland Armenia խաղը, որի նպատակն է դառնալ աշխարհի հայ մանուկների համար կրթական եւ ժամանցային բնույթ ունեցող առաջին անվճար խաղային հարթակը:
Հասանելի են խաղի Android, iOS տարբերակները, ինչպես նաեւ Mac տարբերակը: Առցանց խաղահրապարակը ստեղծել է «Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերությունը՝ «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Itel.am-ի հետ զրույցում ընկերության PR մենեջեր Գայանե Ղանդիլյանը նշել է, որ 16 խաղերից բաղկացած անվճար հավելվածը վիրտուալ աշխարհ է, որտեղ երեխաները կարող են խաղալ, սովորել եւ շփվել միմյանց հետ թվային խաղահրապարակում:
«5-10 տարեկան բոլոր երեխաները, անկախ լեզվական գիտելիքից, հնարավորություն ունեն բազմազան խաղերի միջոցով ուսումնասիրելու հայոց լեզուն եւ մշակույթը: Մեծ համայնքի մի մասնիկը դառնալով` նրանք կարող են ընկերանալ աշխարհի տարբեր ծայրերում բնակվող իրենց հայրենակիցների հետ»,- պատմել է Գայանե Ղանդիլյանը:
Նրա խոսքով՝ խաղը ստեղծվել է մեկ տարվա աշխատանքի արդյունքում:
««Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերության թիմը, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի, ցանկանում էր աշխարհի հայ մանուկներին միավորել մեկ հարթակում՝ հայկական լեզուն, մշակույթը եւ գաղափարները ուսուցանելու եւ միմյանց հետ հաղորդակցվելու հնարավորություն տալու նպատակով»,- նշել է նա:
Գայանե Ղանդիլյանը նշել է, որ երեխաների համար հարթակում առցանց անվտանգության բարձր մակարդակ է գործում: Երեխաները չեն կարող հրապարակել անձնական ինֆորմացիա եւ նկարներ, իսկ նամակներ հնարավոր է գրել` օգտվելով միայն նախապես տրվող բառակապակցություններից եւ նախադասություններից:
«Սա ոչ միայն խաղերի հարթակ է, այլեւ հրաշալի ուղեցույց Սփյուռքում եւ Հայաստանում ապրող հայ ծնողների համար, որոնք ուզում են իրենց երեխաների ժամանցը համատեղել հայոց լեզվի եւ մշակութային տարրերի ուսուցման հետ: Բացի այբուբեն, թվեր, բառեր, գույներ եւ հեքիաթներ ուսուցանող խաղերից, ծնողներին տրամադրվում են աշխատանքային նյութեր, «ներկիր ինքդ» ոճի գրքեր, սեղանի քարտեր, բառախաղեր եւ մի շարք այլ ինտելեկտուալ խաղեր եւ վարժություններ»,- եզրափակել է Գայանե Ղանդիլյանը:
Playland Armenia-ի նախնական համակարգչային տարբերակը ներկայացվել էր հանրությանը դեռեւս հոկտեմբերին՝ Դիջիթեք Էքսպոյի շրջանակում: Այնուհետեւ խաղը հաղթող էր ճանաչվել Հայաստանի Բաց Խաղ Առաջնության միանգամից երկու անվանակարգերում՝ լավագույն 2D խաղ եւ լավագույն դիզայն:

Playland Armenian game has been launched, which aims to become the first ever online educational and entertaining playground for Armenian children around the world.
Android and iOS versions of the game are available, as well as Mac version. The online playground is created by Digital Pomegranate with the help of the Calouste Gulbenkian Foundation.
The company’s PR manager Gayane Ghandilyan told Itel.am that the playground consisting of 16 games is a virtual world where children can play, learn and interact with each other at the digital playground.
“Children of any language skill, aged 5-10, now have a unique experience exploring the world of Armenian language and culture. By becoming members of this large community, they can make friends with Armenian children around the world,” said Gayane Ghandilyan.
According to her, the game took a year of work to be created.
“To commemorate the hundredth anniversary of Armenian Genocide, Digital Pomegranate team wanted to gather all Armenian kids around the world into one platform to communicate and learn Armenian language and get acquainted with their homeland’s cultural heritage,” noted she.
Gayane Ghandilyan noted that the greatest security levels are ensured for children at Playland. The children are not allowed to publish any personal information and photos, and they can send messages only with expressions and sentences provided by the game.
“Playland Armenia is not only a gaming platform, but also an awesome guide for Armenian parents in Diaspora and in Armenia who want to combine their kids’ leisure time along with learning Armenian language and cultural elements. Besides games teaching the alphabet, numbers, phrases, colours and tales, the parents are given workbooks, cards, colouring books, word scrambles, and many more intellectual paper games and exercises,” summed up Gayane Ghandilyan.
The alpha version of Playland Armenia was presented to the public in October, 2015 during Digitec Expo annual tech event. Then the game was nominated and won Best 2D Game and Best Design categories at Open Game Championship 2015.