15:56 | 01.10.15 | Նորություններ | 8286
Վաղը մեկնարկող 11-րդ ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների թիվն ավելացել է՝ 130-ից հասնելով 170-ի: Ակնկալվում է 40 հազ. մարդու այցելություն:
ԴիջիԹեք 2015-ի պլատինե հովանավորն է «Յուքոմ» ընկերությունը, կազմակերպիչը՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ):
«Այս տարի «Յուքոմ»-ը կրկին կներկայանա յուրահատուկ տաղավարով, նոր անակնկալներով եւ նորարարական առաջարկներով: Շատ չբացելով փակագծերը՝ նշեմ, որ այս տարի կներկայացնենք IP հեռուստատեսության նոր ժամանակակից լուծումներ, ինչպես նաեւ չորրորդ սերնդի 4G/LTE ցանց: Մեր ընկերությունը թեւակոխել է զարգացման նոր փուլ: Շուտով մեր բաժանորդներին ներկայանալու ենք նոր, շատ հետաքրքիր եւ գրավիչ առաջարկներով»,- ասել է «Յուքոմ»-ի տնօրեն Հայկ Եսայանը:
ԻՏՁՄ տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ բացի տեղական եւ միջազգային շուկայում հաջողություններ գրանցած ընկերություններից՝ մասնակցում են ընկերություններ ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Թայվանից, Ռոսւստանից, Շվեդիայից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից եւ Իրանից (Ericsson, Huawei, Keysight Technologies, Calix եւ այլն):
Կարեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ շրջաններից էքսպոյին մասնակցելու է մի քանի հարյուր երեխա, որոնք զբաղվում են ռոբոտաշինությամբ եւ խաղերի ստեղծմամբ:
Հյուսիսային Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում Ericsson ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Կիրլ Մոռոզովն էլ նշել է, որ ցուցահանդեսը յուրահատուկ հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս քննարկել թվային ենթակառուցվածքների ապագա զարգացումները եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների իրականացման անհրաժեշտ ճանապարհները:
ԴիջիԹեք 2015-ի շրջանակում կկայանա շախմատային հանդիպում հայ անվանի գրոսմայստերների եւ մեր հայրենակցի ստեղծած համակարգչային շախմատային ծրագրի միջեւ: Կանցկացվեն նաեւ ԴիջիԼայֆ սեմինարներ, խաղային հաքաթոն, RoboFest եւ այլն:

15:56 | 01.10.15 | News | 10339
The number of companies participating in the 11th DigiTec Expo has grown from 130 to 170; the Expo is expected to host over 40 thousand people.
DigiTec 2015 platinum sponsor is Ucom, and the event is organized by Union of IT Enterprises (UITE).
“This year, Ucom will again be represented in a unique pavilion, with new surprises and innovative offers. Without disclosing too much, I want to say that we will present IPTV solutions as well as 4G/LTE this year. Our company is now in a new development stage. We will come up with new and attractive offers for our subscribers very soon”, said Ucom Director Hayk Yesayan.
UITE Director Karen Vardanyan has noted that besides companies which made success on the local and international markets, organizations from the Expo will host companies from the U.S., China, Taiwan, Russia, Sweden, Ukraine, Belarus, Georgia and Iran (Ericsson, Huawei, Keysight Technologies, Calix etc).
Karen Vardanyan has informed that the expo will host a few hundreds of children engaged in robotics and game development from marzes.
Ericsson Business Development Director for North Europe and Central Asia Kirill Morozov has noted that the Expo is a unique platform which allows discussing future developments of digital infrastructures and the ways needed for development of modern technologies.
Within DigiTec 2015, famous grandmasters and a chess computer software developed by an Armenian programmer as well as DigiLife seminars, game hackathon, RoboFest and other events will be held.