15:56 | 01.10.15 | Նորություններ | 8286
Վաղը մեկնարկող 11-րդ ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների թիվն ավելացել է՝ 130-ից հասնելով 170-ի: Ակնկալվում է 40 հազ. մարդու այցելություն:
ԴիջիԹեք 2015-ի պլատինե հովանավորն է «Յուքոմ» ընկերությունը, կազմակերպիչը՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ):
«Այս տարի «Յուքոմ»-ը կրկին կներկայանա յուրահատուկ տաղավարով, նոր անակնկալներով եւ նորարարական առաջարկներով: Շատ չբացելով փակագծերը՝ նշեմ, որ այս տարի կներկայացնենք IP հեռուստատեսության նոր ժամանակակից լուծումներ, ինչպես նաեւ չորրորդ սերնդի 4G/LTE ցանց: Մեր ընկերությունը թեւակոխել է զարգացման նոր փուլ: Շուտով մեր բաժանորդներին ներկայանալու ենք նոր, շատ հետաքրքիր եւ գրավիչ առաջարկներով»,- ասել է «Յուքոմ»-ի տնօրեն Հայկ Եսայանը:
ԻՏՁՄ տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ բացի տեղական եւ միջազգային շուկայում հաջողություններ գրանցած ընկերություններից՝ մասնակցում են ընկերություններ ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Թայվանից, Ռոսւստանից, Շվեդիայից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից եւ Իրանից (Ericsson, Huawei, Keysight Technologies, Calix եւ այլն):
Կարեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ շրջաններից էքսպոյին մասնակցելու է մի քանի հարյուր երեխա, որոնք զբաղվում են ռոբոտաշինությամբ եւ խաղերի ստեղծմամբ:
Հյուսիսային Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում Ericsson ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Կիրլ Մոռոզովն էլ նշել է, որ ցուցահանդեսը յուրահատուկ հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս քննարկել թվային ենթակառուցվածքների ապագա զարգացումները եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների իրականացման անհրաժեշտ ճանապարհները:
ԴիջիԹեք 2015-ի շրջանակում կկայանա շախմատային հանդիպում հայ անվանի գրոսմայստերների եւ մեր հայրենակցի ստեղծած համակարգչային շախմատային ծրագրի միջեւ: Կանցկացվեն նաեւ ԴիջիԼայֆ սեմինարներ, խաղային հաքաթոն, RoboFest եւ այլն:

Число компаний, которые примут участие в стартующей завтра технологической выставке Digitec, увеличилось с 130 до 170. Ожидается визит40 тыс. гостей.
Платиновый спонсор Digitec 2015 – компания «Юком», организатор - Союз компаний информационных технологий (СКИТ).
«В этом году «Юком» снова будет представлен оригинальным павильоном, новыми сюрпризами и инновационными предложениями. Не буду раскрывать скобки, но отмечу, что в этом году мы представим новые современные решения по IP-телефонии, а также сеть 4G/LTE четвертого поколения. Наша компания перешла на новый уровень развития. Скоро мы предстанем перед  нашими абонентами с новыми, очень интересными и привлекательными предложениями»,- сказал директор «Юклм» Айк Есаян.
Директор СКИТ Карен Варданян отметил, что, кроме компаний, добившихся успеха на местном и международном рынке, в выставке участвуют компании из США, Китая, Тайваня, России, Швеции, Украины, Беларуси, Грузии и Ирана (Ericsson, Huawei, Keysight Technologies, Calix и другие).
Карен Варданян сообщил, что в выставке примут участие несколько сотен детей из регионов Армении, которые увлекаются робототехникой и созданием игр.
Директор Ericsson по развитию бизнеса в Северной Европе и Центральной Азии Кирилл Морозов отметил, что данная выставка является своеобразной платформой, позволяющей обсуждать дальнейшее развитие цифровых инфраструктур и пути реализации современных технологий.
В рамках Digitec 2015 состоится шахматная встреча между именитыми армянскими гроссмейстерами и компьютерной программой, созданной армянским разработчиком. Также состоятся семинары DigiLife, игровой хакатон, RoboFest и т.д.