17:21 | 10.11.14 | Նորություններ | 5426
«Cisco» ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան դասախոսություն է կարդացել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակում:
«Innovations in Data Center Networking» դասախոսությունը ունկնդրելու հնարավորություն են ունեցել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները եւ 2014 թվականի ՀՀ նախագահի կրթական պարգեւի արժանացած ուսանողները:
Նշենք, որ Մարիո Մացցոլան Հայաստան է ժամանել՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի՝ 2014թ.-ին իրեն շնորհված հեղինակավոր մրցանակը (Համաշխարհային ՏՏ մրցանակ 2014) ստանալու համար: Մրցանակի հանձնման արարողությունը տեղի է ունենալու ՀՀ նախագահի նստավայրում՝ նոյեմբերի 12-ին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արդեն 5-րդ անգամ անընդմեջ ստանձնում է Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը խթանող այս մրցանակի հովանավորությունը:
«Հայաստանը տաղանդների երկիր է: Կյանքում չկա ավելի մեծ պարգեւ, քան հասնել մեր երազանքի իրականացմանը՝ Հայաստանի հզոր ներուժը տեսնել բացահայտված: Ձեզ հետ շփման հնարավորությունը մեզ թույլ կտա ավելի ճշգրիտ նախագծելու դեպի մեր երազանքը տանող ճանապարհը»,- դասախոսությանը նախորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով նաեւ մրցանակակրի ընտրության համար պատասխանատու ընտրող հանձնաժողովի անդամ է:
«Անհերքելի է, որ Հայաստանի մրցակցային առավելությունները սերտորեն կապված են ՏՀՏ ոլորտի հետ, եւ այս հեղինակավոր ու հավակնոտ մրցանակաբաշխությունը դրա վառ ապացույցն է: Աշխարհի հսկաները բարձր տեխնոլոգիաների ասպարեզում գալիս են Հայաստան՝ բարձրացնելով մեր երկրի ճանաչողությունը՝ որպես ինտելեկտին ապավինող երկիր»,- ասել է մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Պատմության մեջ քչերն են ունեցել տեսլական, դիրք ու հնարավորություն ստեղծելու այնպիսի տեխնոլոգիաներ, որոնք խոշոր պարադիգմային տեղաշարժ են առաջացրել ՏՏ ոլորտում՝ իրենց դրական հետքը թողելով մեր կյանքում: Մարիո Մացցոլան համաշխարհային ճանաչում վայելող այդ հազվագյուտ լուսավոր անձանցից մեկն է: Նա միշտ եղել է «Cisco»-ի հիմնական ուղղորդողը, ինչը հնարավորություն է տվել ընկերությանը շարունակական առաջատար լինել եւ  վերափոխել համացանցային արդյունաբերությունը համաշխարհային մակարդակում»,- ասել է «Վիասֆեր Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ եւ մրցանակաբաշխության ընտրող հանձնաժողովի անդամ Թոնի Մորոյանը:
Հավելենք, որ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի ամենամյա մրցանակը նպատակ ունի խրախուսել այս ոլորտի զարգացումը: Այն շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, նպաստում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:
Մարիո Մացցոլան 5-րդ մրցանակակիրն է: Հիշեցնենք, որ առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը: «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը երկրորդն էր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակին արժանացածների շարքում: Երրորդ մրցանակակիրը «Սինապտիկս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինն էր: Կիսահաղորդիչային արդյունաբերության ասոցիացիայի նախագահ, Կիսահաղորդիչային արդյունաբերության մասնագետների միության եւ «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ «Hitachi Electronic Devices Group»-ի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ «Hitachi»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն եղել է չորրորդ մրցանակակիրը:

17:21 | 10.11.14 | News | 5349
Today the Chief Development Officer at Cisco Systems, Inc. Mario Mazzola delivered a lecture at VivaCell-MTS headquarters.
The representatives of the IT sphere of Armenia and the awardees of the 2014 RA President’s education award in the IT sphere had the opportunity to listen to Mazzola's “Innovations in Data Center Networking” lecture.
Mazzola is on a visit to Armenia to receive the prestigious Global Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT 2014 (Global IT Award 2014). The awarding ceremony will take place on November 12, 2014 at the Presidential Office.
For the fifth time VivaCell-MTS undertakes the sponsorship of this important award encouraging the development of the IT sphere in Armenia.
“Armenia is a land of talents. There is no greater reward in life than making our dream come true, seeing the strong potential of Armenia revealed. The opportunity of communicating with you will allow us drawing the route to our dream more accurately,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian who is also a member of the selection board, said during the press conference.
“It is a fact that the competitive advantage of Armenia is connected with the ICT sphere and this prestigious and ambitious award is a vivid proof of that. The giants of the high-tech sphere come to Armenia, increasing the awareness about our country as one that relies on its intellectual potential,” said chairman of the Executive Board of the Global IT Award Hovik Musaelyan.
“The history knows few people that had the vision, conviction and opportunity to create technologies that resulted in considerable, paradigmatic changes in the IT sphere, thus having a positive impact on our lives. Mario Mazzola is one of those rare world-known individuals. It owes to his guidance that Cisco keeps the position of the leader and transforms the networking industry at the global level,” said President of the "Viasphere International and member of the selection board of the Global IT Award Tony Moroyan.
The Global Award of the President of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT was established on June 6, 2009, by the decree of the President of Armenia with the aim of supporting the development of this sphere.
The award is granted on an annual basis to individuals, which have made an exceptional contribution in the spheres of technologies, education, organization, finances, etc., and whose internationally acclaimed efforts result in serious development of the information technologies sphere.
Mario Mazzola is the fifth Global IT Award Laureate. The president of the Semiconductor Industry Association, Society of Semiconductor Industry Specialists, and Techno Vision Company, retired CEO of Hitachi Electronic Devices Group and Senior Executive Managing Director of Hitachi Tsugio Makimoto is the fourth laureate of the award. Previous laureates include Ex-Chairman of the Board of Intel Corporation Craig Barrett, Co-Founder of Apple Computers, Inc. Steve Wozniak, and the Chairman Emeritus of Sinaptics, Inc. Federico Faggin.