18:20 | 26.09.14 | Նորություններ | 5348
Օգոստոսի 10-20-ը Գեղարքունիքի Ծաղկունք հյուրատանն անցկացված ճամբարին մասնակցել էին 40 երիտասարդներ, որոնց ներկայացրած գործարար առաջարկները լավագույնն էին ճանաչվել ընտրական փուլի արդյունքում։ Ճամբարի մասնակիցները հնարավորություն են ստացել կատարելագործել իրենց ծրագրերը՝ փորձագետների խորհրդատվության, գործարարների եւ թիմային աշխատանքի շնորհիվ։
Հանձնաժողովի որոշմամբ ճամբարի հաղթող ճանաչվեցին 3 մասնակիցներ։
ԴիջիՔամփ 2014–ին առաջին տեղը գրավեց սերմնացան ռոբոտի գաղափարը, որի հեղինակն է Տիգրան Սարգսյանը Սպիտակից: Երկրորդ մրցանակը շնորհվեց Երեւանից Դավիթ Ավետիսյանին, ով առաջարկեց «Թոփ տարիֆ» գաղափարը՝ ծրագիր, որը վերլուծում է բաժանորդի շարժական կապի ծառայությունների օգտագործումը եւ ստացած արդյունքների հիման վրա առաջարկում է շահավետ սակագին։ Երրորդ մրցանակին արժանացել է պաղպաղակի վաճառքի ավտոմատացված սարքի գաղափարը, որը առաջարկվել է ԵՊՃՀ ռոբոտաշինության խմբակի կողմից։ Բոլոր հաղթողներն արժանացան դրամական պարգեւների:
«Ի սրտե շնորհավորում եմ տեխնոլոգիական ճամբարի հաղթողներին եւ շնորհակալություն հայտնում բոլորին ակտիվ մասնակցության համար։ Ճամբարի մեկնարկի առաջին օրից ես հանդիպում եմ Ձեզ հետ եւ պետք է նշեմ, որ շատ տպավորված եմ տեսնելու հենց նման երիտասարդների, ովքեր իրենց սեփական ջանքերով եւ աշխատանքով կերտում են իրենց ապագայի կանաչ ճանապարհը, իսկ Beeline-ը կօգնի ձեր կյանքը դարձնել ավելի լավը։ Ակնկալում եմ, որ մոտ ապագայում մենք դեռ շատ առիթներ կունենաք հանդիպելու թե՛ որպես ընկերներ եւ թե՛ որպես գործընկերներ»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:

Beeline and UITE awarded the winners and participants of second DigiCamp technological camp.
40 young people took part in the camp on August 10-20. Their business ideas were recognized the best as of the qualifying round. The participants of the camp got the chance to develop and improve their projects owing to consultations of experts, entrepreneurs and collective work.
As of the final round, the jury selected three winners. The idea of a sowing robot offered by Tigran Sargsyan from Spitak was recognized the best project of DigiCamp 2014.
The second prize went to David Avetisyan from Yerevan. He offered “Top Tariff” idea - a software analyzing subscriber use of mobile services and offers the beneficial tariff based on the data.
The third prize was awarded to the idea of automatic machine for ice-cream sales (based on the model of coffee machines). The idea was presented by a team from robotics group of Yerevan State Pedagogic University.
The winners were awarded monetary prizes and all the participants got DigiCamp certificates.
“I congratulate the winners of the technological camp and thank everyone for active participation. From the very first day of the opening of the camp, I have been seeing you and I should note that I am very impressed to see young people who create their future with their own work. I am happy Beeline helps you change the life for the better. I hope we will have many occasions to meet both as friends and partners in near future”, said Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.