13:56 | 31.03.14 | Նորություններ | 4054
Ապրիլի 1-ից շարժական կապի հեռախոսահամարների տեղափոխելիության համակարգի (Mobile Number Portability-MNP) գործարկումից հետո ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն ավելի խիստ եւ ուշադիր է լինելու օպերատորների նկատմամբ:
Այս մասին այսօր ասել է հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
«Փորձը ցույց է տալիս, որ մի շարք երկրներում նման ծառայության գործարկումից հետո, օպերատորները խախտելով էթիկան, իրենց գործունեությունը շարունակում են իրականացնել ոչ մրցակցային պայմաններով՝ օգտագործելով, մասնավորապես, ոչ ճիշտ գովազդային հոլովակներ եւ կիրառելով դեմպինգային գներ», - ասել է նա:
Խոսելով Հայաստանում MNP-ի գործարկման մասին, Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ օպերատորները կատարել են իրենց բոլոր պարտավորությունները եւ ծառայությունը կմատուցվի ապրիլի 1-ից:
Ծառայությունը մատուցվելու է անվճար հիմունքով, բաժանորը հնարավորություն կունենա միանալ այլ օպերատորի ցանցին 3 աշխատանքային օրերի ընթացքում: 148 կարճ համարին զանգ կատարելիս, հնարավոր կլինի հարցում կատարել այն մասին, արդյո՞ք բաժանորդը մնացել է իր մայր ցանցի ներսում, թե տեղափոխվել է այլ ցանց:
Հանձնաժողովի անդամը պարզաբանել է նաեւ համարների տեղափոխելիության կարգն այն բաժանորդների համար, ովքեր օգտագործում են պայմանագրով ձեռք բերված բջջային հեռախոսներ:
«Եթե բաժանորդը պայմանագիր է կնքել եւ գնել ընկերության կողմից սուբսիդավորված հեռախոս, ապա այլ բջջային ցանց համարը տեղափոխելու համար, օպերատորը պարտավոր է անվճար հիմունքով ապակոդավորել հեռախոսը», - ասել է Սամվել Արաբաջյանը:

13:56 | 31.03.14 | Новости | 4095
С 1 апреля, после внедрения в Армении системы переносимости мобильных номеров (Mobile Number Portability-MNP), Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) будет более строга и внимательна по отношению к деятельности операторов.
Об этом сегодня сказал член Комиссии Самвел Арабаджян.
«Опыт показывает, что в ряде стран после запуска данной услуги операторы, нарушая этику, начинают осуществлять свою деятельность, использую неконкурентные условия, в частности, демпинговые цены и рекламные ролики определенной направленности», - сказал он.
Касаясь внедрения MNP в Армении, Самвел Арабаджян сказал, что операторы выполнили свои обязательства, и услуга будет предоставлена абонентам с 1 апреля.
Услуга по переносимости номеров будет предоставляться бесплатно, абонент сможет поменять своего оператора в течение 3 рабочих дней. Позвонив на короткий номер 148, любой желающий получит информацию о том, изменил ли абонент своего оператора или пользуется услугами прежнего.
Член Комиссии также разъяснил порядок переносимости номеров для тех абонентов, которые используют мобильные телефоны, приобретенные у конкретного оператора.
«Если абонент подписал договор и приобрел мобильный телефон, субсидируемый оператором, то в случае желания абонента поменять оператора, компания обязана на бесплатных основах раскодировать используемый телефон», - сказал Самвел Арабаджян.