10:59 | 11.02.14 | Հոդվածներ | exclusive 11057
Փետրվարի 3-ին տեղեկացրել էինք, որ անհասանելի է Circle.am կայքը, որը գրանցում է հայկական կայքերի այցելությունները եւ վարկանշում դրանք: Կայքում գրություն էր տեղադրվել այն մասին, որ «Circle.am-ն ենթարկվում է կոնցեպտուալ փոփոխությունների»:
Մենք խոստացել էին կապ հաստատել Circle.am համակարգի հիմնադիր եւ ղեկավար Ավետիս Ավագյանի հետ` մանրամասներին տեղեկանալու համար, եւ այսօր ներկայացնում ենք մեր զրուցը:
- Ինչո՞վ է պայմանավորված Circle.am կոնցեպտուալ փոփոխությունների ենթարկելու անհրաժեշտությունը:
- Վերջին տարիներին խոսվում էր այն մասին, որ Circle.am-ն օգուտ տալուց բացի նաեւ վնաս է հասցնում ոլորտին։ Ակամա եւ անուղղակի վնասի պատճառն այն էր, որ Circle.am–ի վարկանշավորումը հիմնված էր միայն թրաֆիկի տվյալների վրա, եւ համակարգը կայքերի որակի մասին որեւէ բան չի հայտնում։ Իսկ Հայաստանի միջին գովազդատուն, սովորաբար, գովազդային հարթակ ընտրելուց առաջ հիմնականում առաջնորդվում է թրաֆիկի մասին տեղեկատվությամբ: Կառաջարկեմ կարդալ վերջերս հրապարակված այս հոդվածը։ Գրվածի հետ հիմնականում համամիտ եմ, եւ հենց դա ինձ դրդեց փոփոխություններ նախատեսել։
- Հատկապես ի՞նչն է փոխվելու: Խոսքը գնում է առավելապես տեխնոլոգիական փոփոխությունների՞ մասին, թե՞ փոխվելու է նաեւ գաղափարախոսությունը:
- Circle.am–ն այլեւս թրաֆիկի վարկանշավորում չի տրամադրելու։
- Իսկ ի՞նչ է փոխվելու կայքերի տերերի եւ այցելուների համար:
- Circle.am–ը դառնալու է հայկական կայքերի որակի ռեյթինգ։ Այն կառուցվելու է մոդեռատորների, ինչպես նաեւ հենց կայքերի տերերի կողմից։ Իմ դերը բավականին փոքր է լինելու։ Այս պահին այլ մանրամասներ չեմ կարող հաղորդել։
- Ժամանակին ձեր նախագիծը գործարկվեց իբրեւ ոչ առեւտրային հարթակ: Արդյո՞ք փոփոխությունների արդյունքում հարթակը կսկսի նաեւ գումար աշխատելու նպատակ հետապնդել:
- Առայժմ ոչ, սակայն բացառված չէ, որ տարվա ընթացքում կավելանան որոշակի վճարովի ծառայություններ։
- Ե՞րբ եք նախատեսում ավարտել փոփոխությունները եւ ներկայացնել նոր Circle.am-ը:
- Նախատեսում եմ փետրվարի 24-ին գործարկել առաջին փոփոխված տարբերակը։ Տարվա ընթացքում լրացուցիչ «մոդուլներ» կավելանան։
- Այն փաստը, որ Հայաստանում չեք բնակվում, չի խանգարո՞ւմ Ձեզ հայկական համացանցի տրենդերի ընկալման հարցում: Չե՞ք կարծում, որ ազգային վարկանիշային համակարգի (ինչպիսին փաստացի Circle.am-ն է) պատասխանատուն պետք է Հայաստանում բնակվի:
- Չեմ կարծում։ Ես պարբերական կապի մեջ եմ Հայաստանի ոլորտի մասնագետների հետ եւ ՀՀ նորություններին երբեմն տեղեկանում եմ ավելի շուտ, քան Երեւանում բնակվող ընկերներս։
- Վերջին շրջանում մամուլում եւ սոցցանցերում առավել հաճախ կարելի է հանդիպել պնդումներ այն մասին, որ Circle.am-ն «օգնում է» այս կամ այն կայքին առավել բարձր տեղ զբաղեցնելու հարցում: Ի՞նչ կարող եք ասել այս առնչությամբ:
- Ասացվածք կա. «Երբ աղվեսի մռութը խաղողին չի հասնում, ասում է` խակ է»։
- Բազմաթիվ կայքեր օգտագործում են թրաֆիկ ձեռք բերելու անազնիվ կամ կասկածելի եղանակներ: Չե՞ք մտածում նման կայքերի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու եւ, օրինակ, 1-2 նախազգուշացումից հետո վարկանշավորումից հանելու մասին: Նման քայլերը կարող էին նպաստել դաշտի մաքրմանը:
- Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում 10-ից ավելի կայքեր հեռացվել են համակարգից թրաֆիկ կեղծելու համար։ Նոր համակարգն իր էությամբ հնարավորություն չի տալիս մրցակցել անազնիվ եղանակով, բայց ամեն դեպքում մոդերատորների հետ համատեղ խստորեն հետեւելու ենք, որպեսզի մասնակիցները հետեւեն կանոններին։

10:59 | 11.02.14 | Статьи | exclusive 11682
3 февраля мы сообщили, что недоступен сайт Circle.am, который регистрирует посещения армянских сайтов и рейтингует их. На сайте было опубликовано сообщение о том, что «Circle.Am будет подвергнут концептуальным изменениям».
Мы обещали выйти на связь с основателем и руководителем Circle.am Аветисом Авагяном для получения подробной информации и сегодня представляем вашему вниманию беседу с ним.
- Чем была обусловлена необходимость в изменениях на Circle.am?
- В последние годы много говорилось о том, что помимо пользы, Circle.am наносит также ущерб сфере. Причиной непроизвольного и косвенного ущерба было то, что рейтинг Circle.am был основан только на данных трафика, и система не сообщала ничего о качестве сайтов. Средний рекламодатель в Армении, прежде чем выбрать рекламную платформу, руководствуется в основном информацией о трафике. Могу посоветовать эту статью. Я в основном согласен с написанным, и именно это послужило мотивом начать изменения.
- Что главным образом изменится? Речь идет преимущественно о технологических изменениях, или изменится также идеология?
- Circle.am больше не будет предоставлять рейтинг трафика.
- А что изменится для владельцев и посетителей сайтов?
- Circle.am станет рейтингом качества армянских сайтов. Он будут строится модераторами и владельцами сайтов. Моя роль будет небольшой. На данный момент других подробностей сообщить не могу.
- В свое время ваш проект был запущен как некоммерческий. В результате изменений платформа будет преследовать цель заработать деньги?
- Пока нет, но не исключено, что в течение года появятся несколько платных услуг.
- Когда планируете закончить изменения и запустить новый Circle.am?
- 24 февраля текущего года я планирую запустить первую измененную версию. В течение года будут добавлены дополнительные «модули».
- Вы не живете в Армении. Этот факт не мешает в вопросе восприятия трендов армянского интернета? Не считаете ли Вы, что ответственный за национальную рейтинговую систему (какой, фактически, является Circle.am) должен жить в Армении?
- Не думаю. Я регулярно общаюсь с армянскими специалистами данной сферы и новости об Армении иногда узнаю даже раньше, чем мои друзья, живущие в Ереване.
-  В последнее время в СМИ и соцсетях чаще можно встречать утверждения о том, что Circle.am «помогает» тем или иным сайтам занимать высокие места. Что можете сказать по этому поводу?
- Есть такая пословица: «Когда лиса не дотягивается до винограда, она говорит, что виноград неспелый».
- Многие сайты используют нечестные или сомнительные способы приобретения трафика. Не думаете о применении санкций в отношении таких сайтов и, например, об их удалении из рейтинга после 1-2 предупреждений?
- За последние несколько лет более 10 сайтов были удалены из системы из-за махинаций с трафиком. Новая система по своей сути не даст восможности конкурировать нечестным образом, но, в любом случае, вместе с модераторами мы будем строго следить, чтобы участники следовали правилам.