17:35 | 31.07.13 | Նորություններ | 9473
Հուլիսի 31-ից Գյումրիի եւ Վանաձորի բնակիչները նույնպես կարող են միանալ Orange-ի «Իմ Երկիրը» սակագնային պլանին:
«Իմ Երկիրը» մարզային սակագնային պլանի բաժանորդները Երեւանից դուրս գտնվելիս կարող են զանգեր կատարել Orange-ի բոլոր բաժանորդներին 5 դրամ/րոպե սակագնով:
Ընդունելով զանգեր արտերկրից՝ այս սակագնային պլանի բաժանորդները կստանան անվճար միջազգային րոպեներ, որոնք կարող են օգտագործել արտերկիր զանգահարելու համար: Յուրաքանչյուր երկուշաբթի «Իմ Երկիրը» սակագնային պլանի բաժանորդները կստանան նվեր. 2 անվճար միջազգային րոպե` նախորդ շաբաթվա ընթացքում կուտակային 5-ից մինչեւ 10 րոպե տեւողությամբ միջազգային զանգեր ստանալու դեպքում, եւ 5 րոպե` 10 եւ ավելի րոպե տեւողությամբ զանգերի դեպքում:
Նվեր րոպեները հնարավոր կլինի օգտագործել բոլոր միջազգային ուղղություններով զանգահարելու համար (բացառությամբ այն երկրների, որոնք ներառված են Միջազգային գոտի 9 եւ 10-ում):
«Իմ Երկիրը» սակագնային պլանի բոլոր բաժանորդները շարժական ինտերնետից կօգտվեն 20 դր/ՄԲ սակագնով նախկին 60 դր/ՄԲ սակագնի փոխարեն:
Orange «Իմ Երկիրը» մարզային սակագնային պլանի մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ հետեւյալ հղումով. http://orangearmenia.am/mobile/lets-talk/my-country/:

17:35 | 31.07.13 | News | 9697
From July 31st the residents of Gyumri and Vanadzor towns may also join Orange “My Country” tariff plan.
“My Country” tariff plan subscribers can make calls to all Orange subscribers at 5 AMD/minute rate while outside of Yerevan.
By receiving calls from abroad the subscribers of this tariff plan will receive free international minutes. Every Monday the subscribers of “My Country” tariff plan will receive a gift - 2 free international minutes, in case they received international calls with duration of 5-10 cumulative minutes during the previous week, and 5 free minutes, in case they received cumulative international incoming calls of 10 and more minutes during previous week. Gift-minutes can be used to make international calls to all international directions (save for countries included in International Zone 9 and 10).
“My Country” tariff plan subscribers may surf on the internet for 20 AMD/MB tariff, instead of previous 60 AMD/MB.
“Orange “My Country” tariff plan is indeed the offer that can meet all the demands of the residents of Armenian regions. We are happy to note that thanks to this offer the residents of the regions will be able not only to make calls at a very cheap rate, make use of mobile internet, but also they will get a wonderful opportunity to make free calls to their close once living abroad. Now all Orange customers are able to benefit from these offers also while in Gyumri and Vanadzor”, said Aram Mkrtchyan, Orange Armenia Marketing Director.