17:40 | 21.03.13 | Նորություններ | 2550
ԱրմենՏելը (Beeline ապրանքանիշ) շարունակում է համագործակցել Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտների կողմից ստեղծված «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հետ եւ հայտարարում Հայաստանի մարզերի երաժշտական դպրոցների աշակերտների համար վարպետության դասերի եւ նոր համերգաշրջանի մեկնարկի մասին:
Ծրագրի շրջանակում եռյակի երաժիշտներն անց են կացրել վարպետության դասեր Արամ Խաչատրյանի անվան Չարենցավանի երաժշտական դպրոցի սաների համար: Մեծ հայ երաժշտի 110-ամյակի առիթով կայացան նաեւ վարպետության դասեր Մակար Եկմալյանի անվան Էջմիածնի երաժշտական դպրոցում, հայտնել են ընկերությունում:
Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտների կողմից հնչեցին մեծանուն կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները` Կոնցերտ-Ռապսոդիա ջութակի եւ նվագախմբի համար, Կոնցերտ դաշնամուրի եւ նվագախմբի համար, Կոնցերտ ջութակի եւ նվագախմբի համար: Մեկ տարվա ընթացքում նույն ծարագրով սիմֆոնիկ նվագախմբի ուղեկցությամբ երաժիշտները հանդես կգան Հայաստանի, Ռուսաստանի, Չինաստանի եւ Լիտվայի տարբեր քաղաքներում:
«Դժվար է գնահատել Արամ Խաչատրյանի ներդրումը հայկական մշակույթի մեջ: Մեր ընկերությունը բավականին երկար ժամանակ եւ հետեւողականորեն աջակցում է մշակութային ծրագրերին` հոգալով աճող սերնդի վառ ապագայի մասին: Այդ իսկ պատճառով մենք չէինք կարող շրջանցել մեծանուն երաժշտի հոբելյանը: Վարպետության դասը եւ համերգը այն մշակութային միջոցառումների սկիզբն են, որոնք այս տարի կիրականացվեն «ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաեւ ՀՀ սահմաններից դուրս»,- նշել է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Շախնազարյանը:

17:40 | 21.03.13 | Новости | 2105
АрменТел (торговая марка Beeline) продолжает сотрудничество с Фондом развития классической музыки, созданного музыкантами трио имени Хачатуряна, и объявляет о начале нового сезона концертов и мастер-классов для учеников музыкальных школ в регионах Армении.
В рамках проекта музыканты трио провели мастер-классы для учеников чаренцаванской музыкальной школы имени Арама Хачатуряна. Также в связи с 110-летним юбилеем великого армянского композитора мастер-классы прошли в эчмиадзинской музыкальной школе имени Макара Екмаляна, сообщили в компании.
В исполнении музыкантов трио имени Хачатуряна прозвучали сочинения Арама Ильича – три  концерта маэстро, для скрипки с оркестром, для фортепиано с оркестром и концерт-рапсодия для виолончели с оркестром, в переложениях с фортепианным сопровождением. Эта же программа, но уже в сопровождении симфонических оркестров, будет неоднократно исполнена музыкантами в течение года в разных городах Армении, России, Китая и Литвы.
«Вклад Арама Ильича Хачатуряна в армянскую культуру трудно переоценить. А так как наша компания давно и последовательно содействует культурным программам, заботясь о ярком будущем подрастающего поколения, то мы не могли обойти юбилей великого композитора стороной. Концерт и мастер-класс являются началом серии культурных мероприятий, которые в этом году пройдут при содействии компании «АрменТел» не только в Армении, но и за ее пределами», - сказал ВрИО генерального директора ЗАО «АрменТел» Карен Шахназарян.