09:07 | 25.10.12 | Նորություններ | 4595
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ապահովել է ինտերնետ հասանելիություն Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի գրեթե ողջ տարածքում:
Համալսարանի հետ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը մեկնարկել է շուրջ 5 տարի առաջ: Ընկերության մասնագետների կողմից ուսանողների համար պարբերաբար կազմակերպվել են դասընթացներ, մասնագիտական պրակտիկա:
Այսօր համալսարանի երկու մասնաշենքերը գրեթե ամբողջությամբ ապահովվել են ինտերնետ հասանելիությամբ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այս բուհին տրամադրել է «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակում գործող 10 հատ 3G երթուղիչ, ինչպես նաև Wi-Fi ապահովող տարբեր հզորության սարքավորումներ:
«Ժամանակակից աշխարհը թելադրում է իր պահանջները և պարտավորեցնում լինել ճկուն` որակյալ կրթություն ստանալու հարցում: Մենք պատրաստ ենք խրախուսել ուսանողների կրթական պահանջները»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

09:07 | 25.10.12 | News | 4564
Yerevan/Mediamax/. VivaCell-MTS provided internet access on almost the whole territory of the American University of Armenia.
The cooperation between VivaCell-MTS and the American University of Armenia started about 5 years ago. The students of the university regularly attend trainings held by the Company’s specialists, have internships at the Company, and are involved in professional exchange programs in the frame of the cooperation projects.
Today two buildings of the university have almost full Internet coverage. VivaCell-MTS has provided the university with 10 “Home-Zone Turbo” package-based 3G routers, as well as devices of various capacities to provide Wi-Fi network.
“The way learning is organized is as important as the willingness to learn. The contemporary world has its rules and wants more flexibility in getting quality education. We are ready to encourage researching students to strive for more in education,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.