10:54 | 04.09.12 | Հարցազրույցներ | exclusive 95077
Սեպտեմբերի 3-ին Օրանժ Արմենիա-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան թողեց իր պաշտոնը` Հայաստանում աշխատելով գրեթե 4 տարի: Մեկնումից առաջ նա հրաժեշտի հարցազրույց տվեց Մեդիամաքս-ին:
- Պարոն Դյութուա, Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի մենեջմենթը որոշում է կայացրել փոխելու իր հայաստանյան միավորի ղեկավարին, եւ սեպտեմբերի 3-ից Օրանժ Արմենիա-ն ունի նոր գլխավոր տնօրեն: Ինչո՞ւ է կայացվել նման որոշում, եւ եթե որոշողը Դուք լինեիք, կնախընտրե՞իք արդյոք մնալ եւ աշխատել Հայաստանում:
- Ինձ շատ հարմարավետ էր ապրել ու աշխատել Հայաստանում: Այս երկիրն ինձ հարազատ է դարձել, ու ինձ համար հաճույք կլիներ ավելի երկար մնալ այստեղ: Սակայն, Օրանժ Ֆրանս Տելեկոմ խմբի կանոնների համաձայն, դրա միավորների ղեկավարությունը պետք է 2-4 տարին մեկ փոխվի, ու քանի որ ես արդեն ավարտում եմ Հայաստանում իմ աշխատանքի 4-րդ տարին, այլ պաշտոն ստանձնելը տրամաբանական էր եւ ոչ անսպասելի ինձ համար:
Օրանժ Արմենիայի աշխատակիցների հետ ծառատունկին, 2012թ.
Լուսանկարը՝ անձնական արխիվից
- 2006 թ-ից 2008-ը Դուք գլխավորել եք Օրանժ Մոլդովա-ն: Ի՞նչ ապրումներ եւ սպասումներ ունեցաք, երբ իմացաք Հայաստան տեղափոխվելու մասին:
- Դա իրոք անակնկալ էր: Ես որոշ չափով մասնակցում էի Հայաստանում բջջային կապի երրորդ լիցենզիայի մրցույթի FT-ի նախապատրաստական աշխատանքներին, ու իմ ղեկավարն առաջարկեց ինձ գլխավորել ընկերությունը, եթե հաղթի Օրանժը: Այսպիսով, նորությունն այն մասին, որ Օրանժը հաղթել է Հայաստանի երրորդ բջջային օպերատորի մրցույթում, ինձ համար նաեւ նորություն էր Հայաստան տեղափոխվելու մասին:
Հայաստանում Օրանժի ղեկավարումն ինձ համար միաժամանակ մեծ հաճույք էր եւ մարտահրավեր, քանի որ, եթե Մոլդովայում ընկերությունն արդեն գործում էր, Հայաստանում պետք էր զրոյից կառուցել բոլորովին նոր ընկերություն, այն էլ՝ բավականին մրցակցային շուկայի պայմաններում:
Ու թեեւ ես որոշ առումով նման փորձ ձեռք էի բերել Սլովակիայում, որտեղ ընկերությունը եւս ստեղծվել է զրոյից, իրավիճակն այնտեղ զգալիորեն տարբերվում էր. դա 1996 թվականն էր, եւ մենք կառուցում էինք այդ երկրի առաջին բջջային ցանցը:
Նշանակվելու պահին ես քիչ տեղեկություններ ունեի Հայաստանի մասին: Ընտանիքիս անդամներն ու ես հայ ընկերներ ունեինք Ֆրանսիայում, բայց հասկանում եմ, որ անհնար է պնդել, թե դու գիտես Հայաստանը, եթե գիտես ֆրանսահայերին:
Մակարավանքում, 2012թ.
- Հե՞շտ էր արդյոք սկսել աշխատել Հայաստանում: Ի՞նչն էր այստեղ ամենադժվարը Ձեզ համար:
- Ամենադժվարը կապված է ոչ այնքան Հայաստանի, որքան այստեղ հնարավորինս կարճ ժամկետում ընկերություն կառուցելու պարտավորության հետ: Մենք միաժամանակ կառուցում էինք տեխնիկական ենթակառուցվածքները, նախագծում մարքեթինգային առաջարկներ, առաջ մղում մեր ապրանքանիշը, կառուցում վաճառքների ցանցը եւ այս ամենը՝ մեր թիմի ստեղծվելուն զուգահեռ:
Պետք է նշեմ, որ Օրանժը շատ բարյացակամ ընդունվեց Հայաստանում, եւ այստեղ սկսելն ու աշխատելն ավելի հեշտ էր, քան բազմաթիվ այլ երկրներում: Օրինակ, ցանց կառուցելիս օպերատորը բախվում է բազմաթիվ վարչարարական եւ բյուրոկրատական հարցերի, որոնք Հայաստանում շատ ավելի քիչ էին եւ ոչ այնքան բարդ, որքան բազմաթիվ եվրոպական երկրներում:
- Դուք աշխատում եք այստեղ արդեն շուրջ 4 տարի եւ դրա հետ մեկտեղ ունեք հարուստ միջազգային աշխատանքային փորձ. տարբերվո՞ւմ է արդյոք Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկան այլ վայրերից, որտեղ աշխատել եք:
- Չէի ասի, որ զգալի տարբերություններ կան, բայց Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկան ունի իր որոշակի առանձնահատկությունները. Հայաստանում զգալիորեն ավելի շատ ինտերնետ եւ ձայնային թրաֆիկ է սպառվում մեկ օգտագործողի հաշվով, քան եվրոպական երկրների մեծամասնությունում: Հայաստանում ավելի վառ է արտահայտված տեխնոլոգիաների եւ նորարարությունների պահանջարկը: Կա եւս մի առանձնահատկություն. հայերը հաճախ իրենց շատ կապված են զգում իրենց հեռախոսահամարներին եւ դժվարությամբ են փոխում դրանք:
- Ի՞նչն եք համարում Ձեր խոշորագույն մասնագիտական ձեռքբերումն ու բացթողումը Օրանժ Արմենիա-ում աշխատելու տարիներին:
- Իմ խոշորագույն մասնագիտական ձեռքբերումն այստեղ հիանալի թիմի կառուցումն է, ընկերության կայացումը եւ սուր մրցակցության պայմաններում նոր եւ նորարար ծառայությունների ներմուծումը:
Բացթողումս, կարծում եմ, այն է, որ այդպես էլ հայերեն չսովորեցի:
- Ձեր հետնորդը՝ Ֆրանսիս Ժելիբտերը, ֆինանսական կրթություն ունի: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ Ձեր հիմնական առաքելությունը Օրանժ Արմենիա-ում կայանում էր ընկերության կառուցման, իսկ պարոն Ժելիբտերինը՝ օպերատորի ֆինանսական դրության բարելավման մեջ:
- Իմ՝ որպես գլխավոր տնօրենի առջեւ դրված էր երեք հիմնական առաջադրանք. ներմուծել եւ առաջ մղել ծառայությունները, կառուցել Orange ապրանքանշանի ցանկալի ընկալումը Հայաստանում, ինչպես նաեւ ընկերության առողջ ֆինանսական դրության ապահովումը: Կարծում եմ, հետնորդիս առաքելությունը նույնն է լինելու:
Ախուրյան, 2011թ.
- Ի՞նչ կասեք ներդրումների վերադարձելիության եւ շահութաբեր մակարդակի դուրս գալու մասին:
- Մեր ֆինանսական արդյունքները բավականին լավն են. ներդրումների ամբողջական վերադարձ ակնկալվում է ընկերության գործունեության առաջին 10 տարվա ընթացքում, իսկ ինչ վերաբերում է շահութաբերությանը, մենք ամեն ամիս վստահորեն շարժվում ենք այդ ուղղությամբ:
- Պարոն Դյութուա, Դուք եղել եք Հայաստանի բոլոր մարզերում ու գրեթե բոլոր քաղաքներում, Դուք ճանաչում եք Հայաստանը շատ ավելի լավ, քան բազմաթիվ հայաստանցիներ: Ինչպիսի՞ն է Ձեր մասնագիտական կարծիքը Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ: Ի՞նչ եք կարծում, որպես պրոֆեսիոնալ բիզնես-մենեջեր, ի՞նչն է պետք փոխել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական բուռն զարգացում ապահովելու համար:
- Երկու կարեւորագույն քայլերը, որոնք, կարծում եմ, կարող են զգալիորեն նպաստել Հայաստանի զարգացմանը՝ հարեւանների հետ սահմանների բացումն է, ինչպես նաեւ Երեւանի եւ մարզերի միջեւ անդունդի վերացումը: Կարծում եմ, Հայաստանն ինտենսիվ տարածքային զարգացման քաղաքականության խիստ կարիք ունի, քանի որ զարգացման տարբերությունը Երեւանի եւ մարզերի միջեւ շատ մեծ է: Երեւանում կա գրեթե ամեն ինչ, ու միջին ներդրողը, համեմատելով մայրաքաղաքը մարզերի հետ, կնախընտրի մնալ Երեւանում:
Միաժամանակ, ես տեսնում եմ աճի հզոր պոտենցիալ: Այստեղ շատ հմուտ մարդիկ կան, ինչի մի վառ օրինակ է Օրանժ Արմենիա-ի մեր թիմը: Եթե հայերը չարտագաղթեն  ու շարունակեն աշխատել Հայաստանում, դա շատ կնպաստի ձեր երկրի զարգացմանը:
- Ինչպիսի՞ն է Օրանժ Արմենիա-ի դերը Ֆրանս Տելեկոմ Խմբում: Որքանո՞վ է հայաստանյան միավորը նպաստում խմբի զարգացմանը:
- Չնայած իր համեմատաբար փոքր չափին՝ Օրանժ Արմենիա-ի կշիռը չի կարելի թերագնահատել: Խմբում կա լավագույն փորձի փոխանակման ձեւավորված մշակույթ, ու լավագույն փորձի կիրառումից բացի Օրանժ Արմենիա-ն եւս մի շարք նշաձողեր է սահմանել:
Դուք, հավանաբար, գիտեք Orange Armenia-ի «T.I.GRA.N» (Tower InterGRated Armenian Network) պիլոտային նախագծի մասին, որը Ֆրանս Տելեկոմ խմբի կողմից ստացել է հատուկ մրցանակ նորարարության համար: Նախագիծը թույլ է տալիս կառուցել շարժական կապի ցանց շատ ավելի քիչ ծախսերով եւ ժամկետներում:
Խումբը նաեւ շատ է հետաքրքրված Օրանժի մարքեթինգային առաջխաղացման հայկական փորձով: Մեր եռամսյակային հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Օրանժն այսօր Հայաստանում ամենասիրված ապրանքանշանն է, ու դա ընդամենը 2,5 տարի գործելու արդյունքում:
Մի քանի շաբաթ առաջ Orange/FT Group-ի մարքեթինգի գծով գլխավոր տնօրենն այցելել է Հայաստան՝ ուսումնասիրելու, թե ինչպես է Orange Armenia-ին հաջողվել ապրանքանիշի նման դիրքավորում ապահովել:
Նշեմ նաեւ, որ Orange Armenia-ի տեխնիկական միջավայրի գծով մասնագետն ընդգրկվել է FT Orange Group-ի Տեխնիկական միջավայրի վերստուգող հանձնաժողովում, որն ունի ընդամենը 6 անդամ:
- Եվ վերջին հարցը. տեսնելո՞ւ ենք Ձեզ կրկին Հայաստանում:
- Այո, ես մտադիր եմ հաջորդ ամառ անցկացնել Հայաստանում իմ արձակուրդը: Ես իրոք սիրեցի այս երկիրը. ունեմ լավ ընկերներ ինչպես Օրանժ Արմենիա-ի աշխատակիցների թվում, այնպես էլ ընկերությունից դուրս:
«Եվրատեսիլ 2011»-ին նվիրված բացօթյա համերգին
- Պարոն Դյութուա, Մեդիամաքս-ի եւ Հայաստանի լրագրողական հանրության կողմից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Հայաստանում կատարած աշխատանքի համար եւ մաղթել Ձեզ ամենաբարին նոր աշխատավայրում:

10:54 | 04.09.12 | Interviews | exclusive 95436
- Mr. Duthoit, France Telecom Group’s management has taken a decision to change its Armenian unit’s management and from September 3 Orange Armenia will have a new CEO. Why was this decision taken and if it was up to you, would you decide to stay and work here?
- I feel very much comfortable to work and live in Armenia. This country has become very familiar to me and it would be a pleasure for me to stay longer. But there is a general rule in Orange France Telecom Group to regularly change its units’ management every 2-4 years, and as I am already finishing my almost 4th year in Armenia, it is quite logical and not unexpected for me to move to another position.
With Orange Armenia team, 2012
Photo: from the personal archive
- From 2006 to 2008 you were CEO at Orange Moldova. What emotions and expectations did you have when you learnt about your reappointment in Armenia and have those expectations come true?
- That was really a surprise for me. I was somehow involved in the preparation of FT participation in the tender for third license and my boss proposed me to head the company if Orange was selected. So the news about the selection of Orange as third operator was also the news for me to move to Armenia. Heading Orange in Armenia was a big pleasure and a big challenge for me at the same time, because in Moldova the business was already running, in Armenia there was a real challenge to build a company from scratch in a well developed market. And although I had somewhat similar experience in Slovakia, where the company was also built from zero, the situation was very different, because it was in 1996 and we were building the first mobile network for the incumbent operator.
By that time I had little knowledge about Armenia. My family members and I had Armenian friends in France, but I understand it’s impossible to state that you know Armenia if you know only French Armenians.
In Makaravank, 2012
- Was it easy for you to start working in Armenia? What was the most difficult thing for you here?
- The most difficult thing is not connected directly with Armenia, but with the commitment to build a company in a very short time. We had to simultaneously build the technical infrastructure, create marketing offers, establish the brand, build the sales network and all this along with building the team.
I have to say that Orange was very much welcomed in Armenia, and starting and working here was easier than in many other countries. For example, for building the network a telecom operator faces many administrative and bureaucratic issues, that were much less complicated here than in many European countries.
- You’ve been working in Armenia for nearly 4 years and you have rich international professional experience: Does Armenian telecommunication market differ from others that you worked previously?
- I wouldn’t say that the Armenian telecom market differs from others significantly, but there are a few specifics: there is much more consumption of internet and voice traffic per user in Armenia than in most European countries, much more desire for technologies and innovation and, quite specific to Armenia, Armenians often feel much attached to their phone numbers.
- What do you consider your best professional achievement and failure during your work at Orange Armenia?
- The best professional achievement here was building a wonderful team, building a company, implementing new services in rough situation with two competitors.
The failure, I think, was that I didn’t learn Armenian.
- Your successor, Francis Gelibter, has financial educational background. Can we suppose that your general mission in the company was to build it, and Mr. Gelibter’s will be to normalize its finances? In general, what will be the major challenge for you successor?
- As a CEO I had three main objectives here: to implement and promote services, to build the desired perception of Orange brand in Armenia as well as ensure company's good financial performance. I guess my successor's mission will be the same.
Akhuryan,2011, Eye Care Project
- What about return of investment and profitability?
- Our financial results are pretty good: full return of investment is expected after 10 years of company’s operation, as to profitability, we're steadily going towards it every month.
- Mr. Duthoit, you have been in all Armenian regions, and almost all cities, you know this country more than many Armenians. What's your opinion on Armenia's future? What do you think as a professional manager, are there certain things that need to be changed in order to boost Armenia’s social-economic growth?
- The main two things, that I think can highly contribute to Armenia's development, are opening the borders with the neighbours and narrowing the gap between Yerevan and the regions. I think intense regional policy is extremely important for Armenia, as the difference between Yerevan and the regions is very big. There is almost everything in Yerevan, and an average investor, comparing the capital city with the regions, would prefer to stay in the city.
At the same time I see huge potential for growth. There are many skillful people here; one bright example is our team at Orange Armenia. If Armenians do not emigrate much and stay working in Armenia, this will help the development very much.
- What’s the role of Orange Armenia in France Telecom Group? How much does it contribute to the Group’s overall development?
- Despite its relatively small size, Orange Armenia's contribution is not negligible. In Orange Group we have a real culture of sharing good practice and best experience. So besides having used a lot other affiliates’ experience, Orange Armenia has itself created some good benchmarks.
You probably know about the pilot project «TIGRAN» (Tower InterGRated Armenian Network), which was rewarded for innovation by France Telecom Group. The project which will not only enrich France Telecom/Orange experience, but also allow to build mobile networks with much less costs.
The Group is highly interested in Armenian experience of building Orange’s marketing policy. I have already mentioned, our quarterly surveys show that Orange is today the most loved brand in Armenia, and this only after 2.5 years of operation. A few weeks ago Orange / FT Group's Chief Marketing Director was in Armenia to examine Orange Armenia experience of such positioning of the brand.
Other domains: our specialist for technical environment is now one of 6 members of FT Orange Group Steering Committee of Technical environment.
- And the last but not least question: will we see you again in Armenia?
- Yes, I am planning to spend my vacation in Armenia next summer. I really love this country; I have made friends with my colleagues in Orange Armenia and outside the company as well.
After open air concert in Yerevan, devoted to Eurovision-2011
- Mr. Duthoit, on behalf of Mediamax and media community of Armenia I’d like to say thank you for the work you’ve done here and wish you all the best at your new position.