10:54 | 04.09.12 | Հարցազրույցներ | exclusive 95077
Սեպտեմբերի 3-ին Օրանժ Արմենիա-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան թողեց իր պաշտոնը` Հայաստանում աշխատելով գրեթե 4 տարի: Մեկնումից առաջ նա հրաժեշտի հարցազրույց տվեց Մեդիամաքս-ին:
- Պարոն Դյութուա, Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի մենեջմենթը որոշում է կայացրել փոխելու իր հայաստանյան միավորի ղեկավարին, եւ սեպտեմբերի 3-ից Օրանժ Արմենիա-ն ունի նոր գլխավոր տնօրեն: Ինչո՞ւ է կայացվել նման որոշում, եւ եթե որոշողը Դուք լինեիք, կնախընտրե՞իք արդյոք մնալ եւ աշխատել Հայաստանում:
- Ինձ շատ հարմարավետ էր ապրել ու աշխատել Հայաստանում: Այս երկիրն ինձ հարազատ է դարձել, ու ինձ համար հաճույք կլիներ ավելի երկար մնալ այստեղ: Սակայն, Օրանժ Ֆրանս Տելեկոմ խմբի կանոնների համաձայն, դրա միավորների ղեկավարությունը պետք է 2-4 տարին մեկ փոխվի, ու քանի որ ես արդեն ավարտում եմ Հայաստանում իմ աշխատանքի 4-րդ տարին, այլ պաշտոն ստանձնելը տրամաբանական էր եւ ոչ անսպասելի ինձ համար:
Օրանժ Արմենիայի աշխատակիցների հետ ծառատունկին, 2012թ.
Լուսանկարը՝ անձնական արխիվից
- 2006 թ-ից 2008-ը Դուք գլխավորել եք Օրանժ Մոլդովա-ն: Ի՞նչ ապրումներ եւ սպասումներ ունեցաք, երբ իմացաք Հայաստան տեղափոխվելու մասին:
- Դա իրոք անակնկալ էր: Ես որոշ չափով մասնակցում էի Հայաստանում բջջային կապի երրորդ լիցենզիայի մրցույթի FT-ի նախապատրաստական աշխատանքներին, ու իմ ղեկավարն առաջարկեց ինձ գլխավորել ընկերությունը, եթե հաղթի Օրանժը: Այսպիսով, նորությունն այն մասին, որ Օրանժը հաղթել է Հայաստանի երրորդ բջջային օպերատորի մրցույթում, ինձ համար նաեւ նորություն էր Հայաստան տեղափոխվելու մասին:
Հայաստանում Օրանժի ղեկավարումն ինձ համար միաժամանակ մեծ հաճույք էր եւ մարտահրավեր, քանի որ, եթե Մոլդովայում ընկերությունն արդեն գործում էր, Հայաստանում պետք էր զրոյից կառուցել բոլորովին նոր ընկերություն, այն էլ՝ բավականին մրցակցային շուկայի պայմաններում:
Ու թեեւ ես որոշ առումով նման փորձ ձեռք էի բերել Սլովակիայում, որտեղ ընկերությունը եւս ստեղծվել է զրոյից, իրավիճակն այնտեղ զգալիորեն տարբերվում էր. դա 1996 թվականն էր, եւ մենք կառուցում էինք այդ երկրի առաջին բջջային ցանցը:
Նշանակվելու պահին ես քիչ տեղեկություններ ունեի Հայաստանի մասին: Ընտանիքիս անդամներն ու ես հայ ընկերներ ունեինք Ֆրանսիայում, բայց հասկանում եմ, որ անհնար է պնդել, թե դու գիտես Հայաստանը, եթե գիտես ֆրանսահայերին:
Մակարավանքում, 2012թ.
- Հե՞շտ էր արդյոք սկսել աշխատել Հայաստանում: Ի՞նչն էր այստեղ ամենադժվարը Ձեզ համար:
- Ամենադժվարը կապված է ոչ այնքան Հայաստանի, որքան այստեղ հնարավորինս կարճ ժամկետում ընկերություն կառուցելու պարտավորության հետ: Մենք միաժամանակ կառուցում էինք տեխնիկական ենթակառուցվածքները, նախագծում մարքեթինգային առաջարկներ, առաջ մղում մեր ապրանքանիշը, կառուցում վաճառքների ցանցը եւ այս ամենը՝ մեր թիմի ստեղծվելուն զուգահեռ:
Պետք է նշեմ, որ Օրանժը շատ բարյացակամ ընդունվեց Հայաստանում, եւ այստեղ սկսելն ու աշխատելն ավելի հեշտ էր, քան բազմաթիվ այլ երկրներում: Օրինակ, ցանց կառուցելիս օպերատորը բախվում է բազմաթիվ վարչարարական եւ բյուրոկրատական հարցերի, որոնք Հայաստանում շատ ավելի քիչ էին եւ ոչ այնքան բարդ, որքան բազմաթիվ եվրոպական երկրներում:
- Դուք աշխատում եք այստեղ արդեն շուրջ 4 տարի եւ դրա հետ մեկտեղ ունեք հարուստ միջազգային աշխատանքային փորձ. տարբերվո՞ւմ է արդյոք Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկան այլ վայրերից, որտեղ աշխատել եք:
- Չէի ասի, որ զգալի տարբերություններ կան, բայց Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկան ունի իր որոշակի առանձնահատկությունները. Հայաստանում զգալիորեն ավելի շատ ինտերնետ եւ ձայնային թրաֆիկ է սպառվում մեկ օգտագործողի հաշվով, քան եվրոպական երկրների մեծամասնությունում: Հայաստանում ավելի վառ է արտահայտված տեխնոլոգիաների եւ նորարարությունների պահանջարկը: Կա եւս մի առանձնահատկություն. հայերը հաճախ իրենց շատ կապված են զգում իրենց հեռախոսահամարներին եւ դժվարությամբ են փոխում դրանք:
- Ի՞նչն եք համարում Ձեր խոշորագույն մասնագիտական ձեռքբերումն ու բացթողումը Օրանժ Արմենիա-ում աշխատելու տարիներին:
- Իմ խոշորագույն մասնագիտական ձեռքբերումն այստեղ հիանալի թիմի կառուցումն է, ընկերության կայացումը եւ սուր մրցակցության պայմաններում նոր եւ նորարար ծառայությունների ներմուծումը:
Բացթողումս, կարծում եմ, այն է, որ այդպես էլ հայերեն չսովորեցի:
- Ձեր հետնորդը՝ Ֆրանսիս Ժելիբտերը, ֆինանսական կրթություն ունի: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ Ձեր հիմնական առաքելությունը Օրանժ Արմենիա-ում կայանում էր ընկերության կառուցման, իսկ պարոն Ժելիբտերինը՝ օպերատորի ֆինանսական դրության բարելավման մեջ:
- Իմ՝ որպես գլխավոր տնօրենի առջեւ դրված էր երեք հիմնական առաջադրանք. ներմուծել եւ առաջ մղել ծառայությունները, կառուցել Orange ապրանքանշանի ցանկալի ընկալումը Հայաստանում, ինչպես նաեւ ընկերության առողջ ֆինանսական դրության ապահովումը: Կարծում եմ, հետնորդիս առաքելությունը նույնն է լինելու:
Ախուրյան, 2011թ.
- Ի՞նչ կասեք ներդրումների վերադարձելիության եւ շահութաբեր մակարդակի դուրս գալու մասին:
- Մեր ֆինանսական արդյունքները բավականին լավն են. ներդրումների ամբողջական վերադարձ ակնկալվում է ընկերության գործունեության առաջին 10 տարվա ընթացքում, իսկ ինչ վերաբերում է շահութաբերությանը, մենք ամեն ամիս վստահորեն շարժվում ենք այդ ուղղությամբ:
- Պարոն Դյութուա, Դուք եղել եք Հայաստանի բոլոր մարզերում ու գրեթե բոլոր քաղաքներում, Դուք ճանաչում եք Հայաստանը շատ ավելի լավ, քան բազմաթիվ հայաստանցիներ: Ինչպիսի՞ն է Ձեր մասնագիտական կարծիքը Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ: Ի՞նչ եք կարծում, որպես պրոֆեսիոնալ բիզնես-մենեջեր, ի՞նչն է պետք փոխել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական բուռն զարգացում ապահովելու համար:
- Երկու կարեւորագույն քայլերը, որոնք, կարծում եմ, կարող են զգալիորեն նպաստել Հայաստանի զարգացմանը՝ հարեւանների հետ սահմանների բացումն է, ինչպես նաեւ Երեւանի եւ մարզերի միջեւ անդունդի վերացումը: Կարծում եմ, Հայաստանն ինտենսիվ տարածքային զարգացման քաղաքականության խիստ կարիք ունի, քանի որ զարգացման տարբերությունը Երեւանի եւ մարզերի միջեւ շատ մեծ է: Երեւանում կա գրեթե ամեն ինչ, ու միջին ներդրողը, համեմատելով մայրաքաղաքը մարզերի հետ, կնախընտրի մնալ Երեւանում:
Միաժամանակ, ես տեսնում եմ աճի հզոր պոտենցիալ: Այստեղ շատ հմուտ մարդիկ կան, ինչի մի վառ օրինակ է Օրանժ Արմենիա-ի մեր թիմը: Եթե հայերը չարտագաղթեն  ու շարունակեն աշխատել Հայաստանում, դա շատ կնպաստի ձեր երկրի զարգացմանը:
- Ինչպիսի՞ն է Օրանժ Արմենիա-ի դերը Ֆրանս Տելեկոմ Խմբում: Որքանո՞վ է հայաստանյան միավորը նպաստում խմբի զարգացմանը:
- Չնայած իր համեմատաբար փոքր չափին՝ Օրանժ Արմենիա-ի կշիռը չի կարելի թերագնահատել: Խմբում կա լավագույն փորձի փոխանակման ձեւավորված մշակույթ, ու լավագույն փորձի կիրառումից բացի Օրանժ Արմենիա-ն եւս մի շարք նշաձողեր է սահմանել:
Դուք, հավանաբար, գիտեք Orange Armenia-ի «T.I.GRA.N» (Tower InterGRated Armenian Network) պիլոտային նախագծի մասին, որը Ֆրանս Տելեկոմ խմբի կողմից ստացել է հատուկ մրցանակ նորարարության համար: Նախագիծը թույլ է տալիս կառուցել շարժական կապի ցանց շատ ավելի քիչ ծախսերով եւ ժամկետներում:
Խումբը նաեւ շատ է հետաքրքրված Օրանժի մարքեթինգային առաջխաղացման հայկական փորձով: Մեր եռամսյակային հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Օրանժն այսօր Հայաստանում ամենասիրված ապրանքանշանն է, ու դա ընդամենը 2,5 տարի գործելու արդյունքում:
Մի քանի շաբաթ առաջ Orange/FT Group-ի մարքեթինգի գծով գլխավոր տնօրենն այցելել է Հայաստան՝ ուսումնասիրելու, թե ինչպես է Orange Armenia-ին հաջողվել ապրանքանիշի նման դիրքավորում ապահովել:
Նշեմ նաեւ, որ Orange Armenia-ի տեխնիկական միջավայրի գծով մասնագետն ընդգրկվել է FT Orange Group-ի Տեխնիկական միջավայրի վերստուգող հանձնաժողովում, որն ունի ընդամենը 6 անդամ:
- Եվ վերջին հարցը. տեսնելո՞ւ ենք Ձեզ կրկին Հայաստանում:
- Այո, ես մտադիր եմ հաջորդ ամառ անցկացնել Հայաստանում իմ արձակուրդը: Ես իրոք սիրեցի այս երկիրը. ունեմ լավ ընկերներ ինչպես Օրանժ Արմենիա-ի աշխատակիցների թվում, այնպես էլ ընկերությունից դուրս:
«Եվրատեսիլ 2011»-ին նվիրված բացօթյա համերգին
- Պարոն Դյութուա, Մեդիամաքս-ի եւ Հայաստանի լրագրողական հանրության կողմից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Հայաստանում կատարած աշխատանքի համար եւ մաղթել Ձեզ ամենաբարին նոր աշխատավայրում:

10:54 | 04.09.12 | Интервью | exclusive 88581
3 сентября гендиректор Оранж Армения Бруно Дютуа оставил свой пост, проработав в Армении почти 4 года. До отъезда он дал прощальное интервью Медиамакс.
- Господин Дютуа, менеджмент Группы Франс Телеком принял решение заменить руководителя своей армянской единицы, и 3 сентября у Оранж Армения появился новый гендиректор. Почему было принято подобное решение, и если бы решали Вы, захотели бы остаться и продолжить работать в Армении?
- Мне было очень удобно жить и работать в Армении. Эта страна стала мне родной, и мне было бы приятно дольше остаться здесь. Однако, по правилам Группы Оранж Франс Телеком, руководство его единиц должно меняться раз в 2-4 года, и так как я уже завершаю 4-й год своей работы в Армении, переход на другую должность был логичным и ожидаемым.
Бруно Дютуа с сотрудниками Оранж Армения, 2012г.
Фото: из личного архива
- С 2006 по 2008 годы Вы возглавляли Оранж Молдову. Какие у Вас были переживания и ожидания, когда Вы узнали, что переезжаете в Армению?
- Это действительно было неожиданно. Я в определенной степени принимал участие в подготовительных работах FT к конкурсу на третью лицензию мобильной связи в Армении, и мой руководитель предложил мне возглавить компанию, если Оранж победит. Таким образом, новость о том, что Оранж победила в конкурсе третьего оператора мобильной связи Армении, для меня также стала новостью о моем переезде в Армению.
Руководить Оранж в Армении для меня было большим удовольствием, но также и вызовом, так как, если в Молдове компания уже действовала, то в Армении нужно было строить новую компанию с нуля - в условиях довольно конкурентного рынка.
И, несмотря на то, что я в некоторой степени набрался подобного опыта в Словакии, где компания также создавалась с нуля, ситуация там существенно отличалась: то был 1996 год, и мы строили первую мобильную сеть в этой стране.
В Макараванке, 2012г.
Я мало знал об Армении на момент назначения. У меня и членов моей семьи были друзья- армяне во Франции, но я понимал, что этого недостаточно, чтобы знать Армению.
- Легко ли было начинать работать в Армении? Что здесь было самым трудным для вас?
- Самое трудное было связано не столько с Арменией, сколько с обязательством построить компанию за максимально короткий срок. Мы одновременно возводили техническую инфраструктуру, разрабатывали маркетинговые предложения, продвигали наш бренд, строили сеть продаж, и все это параллельно с формированием нашей команды.
Должен отметить, что Оранж в Армении приняли очень дружелюбно, и начинать работать здесь было легче, чем во многих других странах. Например, при строительстве сети оператор сталкивается с многочисленными административными и бюрократическими вопросами, которых в Армении было намного меньше и не столь тяжелых, как в европейских странах.
- Отличается ли армянский телекоммуникационный рынок от других, где Вы работали?
- Я бы не сказал, что есть существенные различия, однако телекоммуникационный рынок Армении имеет свои особенности. В Армении на долю одного абонента приходится существенно больше интернета и голосового трафика, чем в большинстве европейских стран. В Армении намного ярче выражен спрос на технологии и инновации. Есть еще одна особенность: армяне привыкают к своим телефонным номерам и с трудом меняют их.
- Что Вы считаете своим крупнейшим профессиональным достижением и упущением за годы работы в Оранж Армения?
- Мое крупнейшее профессиональное достижение здесь - создание прекрасного коллектива, внедрение новых и инновационных услуг в условиях жесткой конкуренции.
Ахурян, 2011г.
Думаю, что упущение было в том, что я так и не выучил армянский язык.
- У Вашего преемника Франсиса Желибтера финансовое образование. Можно ли полагать, что Вашей основной миссией в Оранж Армении было создание компании, а господина Желибтера – улучшение финансового положения?
- Предо мной в качестве гендиректора были поставлены три основные задачи: внедрять и продвигать услуги, сформировать желаемое восприятие бренда Orange в Армении, а также обеспечить здоровое финансовое состояние компании. Думаю, миссия моего преемника будет такой же.
- Что скажете о возврате инвестиций и выходе на прибыльный уровень?
- Наши финансовые результаты довольно хорошие: полный возврат инвестиций ожидается в течение первых 10 лет деятельности компании, а что касается прибыльности, то мы каждый месяц уверенно идем в этом направлении.
- Какова роль Оранж Армения в Группе Франс Телеком? Насколько армянская единица содействует развитию Группы?
- Несмотря на свои сравнительно небольшие размеры, нельзя недооценивать вес Оранж Армения. В Группе есть сформировавшаяся культура по обмену лучшим опытом. Скорее всего, вы знаете о пилотном проекте «T.I.GRA.N» (Tower InterGRated Armenian Network) Orange Armenia, который получил от Группы Франс Телеком специальный приз за инновации. Проект позволяет построить сеть мобильной связи с намного меньшим затратами и за более короткие сроки.
Группа заинтересована также армянским опытом маркетингового продвижения Оранж. Наши квартальные исследования показывают, что сегодня бренд Оранж является самым любимым в Армении, и это всего за 2,5 года.
Несколько недель назад генеральный директор по линии маркетинга Orange/FT Group посетил Армению для того, чтобы исследовать, каким образом Orange Armenia смогла обеспечить подобную позицию бренда.
Отмечу также, что специалист по технической среде Orange Armenia был включен в Комиссию по перепроверке технической среды FT Orange Group, в которой всего 6 членов.
- И последний вопрос: увидим ли мы Вас снова в Армении?
- Да, я намерен провести свои каникулы в Армении будущим летом. Я действительно полюбил эту страну, у меня есть хорошие друзья как в коллективе Оранж Армения, так и вне компании.
- Господин Дютуа, от имени Медиамакс и журналистской общественности Армении хочу поблагодарить Вас за выполненную в нашей стране работу и пожелать Вам удачи на новом рабочем месте.