17:08 | 07.08.12 | Նորություններ | 4776
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange Հիմնադրամի եւ «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի միջեւ համագործակցության շրջանակներում աուտիզմով երեխաներն ամառային հանգիստն արդեն երրորդ անգամ անցկացնում են Ապարանի ամառային առողջարանային ճամբարում:
Ամառային առողջարանային ճամբարը Orange Հիմնադրամի կողմից արդեն երրորդ տարին ֆինանսավորվող ծրագրի մի մասն է միայն, իսկ ամբողջ ծրագիրը շատ ավելի ընդարձակ է եւ ներառում է մի քանի նախագիծ:
Երեւանում մեկ եւ մարզերում յոթ վերականգնողական կենտրոններ վերազինվել են անհրաժեշտ հատուկ սարքավորումներով եւ խաղերով:
Երեւանյան երկու դպրոցում ու երկու մանկապարտեզում, ինչպես նաեւ Կոտայքի մարզի 4 դպրոցներում եւ 4 մանկապարտեզներում իրականացվել են աուտիզմի մասին իրազեկման դասընթացներ, որոնց մասնակցել են ընդհանուր թվով 200 մանկավարժ, երեխա եւ ծնող:
«Արդեն 20 տարի ի վեր իր գործունեության բոլոր երկրներում Orange-ն աուտիզմով երեխաների մասին հոգածությունը սահմանում է որպես իր մարդասիրական ծրագրերի հիմնական ուղղություններից մեկը: Ամառային ճամբարն արդեն երրորդ անգամ Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ ընդունում է աուտիզմով երեխաներին, որոնց համար այնքան կարեւոր է ունենալ շփում եւ ժամանց», - ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան:

17:08 | 07.08.12 | Новости | 5078
Ереван/Медиамакс/. В рамках сотрудничества между Фондом Orange и Единым детским благотворительным фондом „Арабкир” уже в третий раз дети, страдающие аутизмом, проводят свой летний отдых в летнем оздоровительном лагере.
Летний оздоровительный лагерь является лишь частью финансируемой программы Фонда Orange, а вся программа намного шире и включает несколько проектов.
Один восстановительный центр в Ереване и 7 в областях были переоснащены необходимым специальным оборудованием и играми.
В двух ереванских школах и двух детских садах, а также в 4 школах и 4 детских садах Котайской области были проведены занятия по осведомлению об аутизме, в которых приняли участие в целом 200 педагогов, детей и родителей.
«Уже 20 лет во всех странах своего присутствия Orange принял заботу о детях, страдаюших аутизмом, в качестве основного направления своих гумманистических программ. Уже в третий раз летний лагерь при содействии Orange принимает детей, для которых так важны общение и развлечения”, - сказал председатель Фонда Orange Бруно Дютуа.