Բեւեռ ընկերության տնօրեն Բորիս Աղաջանյանը
Բեւեռ ընկերության տնօրեն Բորիս Աղաջանյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Ֆինանսական շուկայի համար նախատեսված ծրագրային լուծումները դարձել են ձեր ընկերության առանցքային ուղղություններից: Դուք առաջնորդվում եք աճող պահանջարկո՞վ, թե՞ լավատեսությամբ, որ վաղ թե ուշ Ձեր լուծումներն ի վերջո պահանջված կդառնան ֆինանսական շուկայի մասնակիցների կողմից:
- Ֆինանսական շուկայի ընկերությունների կողմից միշտ էլ պահանջարկ են ունեցել այնպիսի լուծումներ, ինչպիսիք են՝ արտադրողականության կառավարումը, բիզնես վերլուծությունը, հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունների կառավարումը, էլեկտրոնային վճարային համակարգերը: Ֆինանսական ոլորտում, ինչպես ոչ մի այլ բնագավառում, հատկապես զգացվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (SS) եւ բիզնես խնդիրների փոխկախվածությունը: Բանկերի կողմից առաջարկվող ծառայությունների որակի աստիճանն անմիջապես կախված է իրենց կողմից օգտագործվող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների «հասունության» մակարդակից:
Այսօր ՏՏ-ն հանդիսանում է առանցքային գործոն բանկերի համար՝ մրցակցային առավելության հասնելու գործում, ընդ որում ոչ միայն ֆինանսական ոլորտում: Կապի օպերատորները, էլեկտրոնային առեւտրով զբաղվող մանրածախ առեւտրային ընկերությունները, սոցիալական ցանցեր մշակող ընկերությունները եւ այլ բիզնես կառույցները ստեղծում են սեփական վճարային համակարգեր եւ սկսում են առաջարկել ֆինանսական ծառայություններ՝ ներխուժելով «բանկային» ոլորտ: Այս ամենը ստիպում է բանկերին օգտագործել նորարար տեխնոլոգիաներ՝ առաջարկվող պրոդուկտների եւ ծառայությունների պորտֆելի դիվերսիֆիկացման, ինչպես նաեւ հաճախորդների սպասարկման որակի բարձրացման ասպարեզներում:
Միաժամանակ, ֆինանսական կազմակերպությունների անընդհատ աճող պահանջները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նկատմամբ սահմանում են այդ իսկ տեխնոլոգիաների որոնման եւ զարգացման ուղիները: Հենց այս փոխկապակցվածությունն է հանդիսանում այսօր ամենաորոշիչը: Այլ խնդիր է, որ ֆինանսական ոլորտում լուծումները հաջողությամբ առաջ մղելու եւ ներդնելու համար անհրաժեշտ է պատվիրատուի որոշակի իրազեկումը եւ մոտիվացիան:
Ուստի, որպես ՏՏ լուծումներ առաջարկող ընկերություն, մեր հիմնական խնդիրն է՝ տրամադրել խորհրդատվություն, կազմակերպել սեմինարներ, շնորհանդեսներ եւ ցուցադրություններ: Ընդ որում, ոչ մի առաջարկվող լուծում չպետք է ներկայացվի պատվիրատուներին առանց դրա ներդրման տնտեսական արդյունավետության անհրաժեշտ հիմնավորման, մասնավորապես, այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսիք են՝ սեփականության ընդհանուր արժեքը (Total cost of ownership, TCO), ներդրումներից ստացված շահույթը (Return On Investment, ROI) եւ այլն: Պատվիրատուն պետք է հստակ (թվերով) իմանա, թե այս կամ այն տեխնոլոգիական ներդնումն ինչպիսի խնդիրներ թույլ կտա լուծել:
Վերադառնալով Ձեր հարցին՝ կրկնեմ եւ ավելացնեմ. տեղեկատվական տեխնոլոգիաները միշտ եղել են եւ մնում են պահանջված ֆինանսական ոլորտում, սակայն դրանց զարգացման ռազմավարությունը կազմակերպություններում պետք է մշտապես համապատասխանի ժամանակի պահանջներին՝ նորարար տեխնոլոգիաների, հարթակների եւ պրոդուկտների ընտրության ու օգտագործման հարցում հիմնավորված որոշում կայացնելու համար:
- Ի՞նչ ծրագրային լուծումներ եք առաջարկում այսօր ֆինանսավարկային ընկերություններին:
- Այսօր մենք մշակում եւ տրամադրում ենք բիզնես-կառույցներին, այդ թվում նաեւ ֆինանսական ոլորտին, լուծումներ հետեւյալ ուղղություններով.
- ենթակառուցվածքային լուծումներ, որոնք թույլ են տալիս ստեղծել սպասարկման վրա կենտրոնացված կառուցվածք (service-oriented architecture, SOA), որն իր մեջ ներառում է վեբ ծառայություններ, միջոցներ եւ գործիքներ, որոնք մաքսիմալ բավարարում են բիզնես-օգտագործողների պահանջները;
- միասնական հաղորդակցության համակարգեր (Unified Communication Systems, UCS), որոնք թույլ են տալիս կառուցել ընկերության աշխատակիցների եւ գործընկերների փոխգործակցության միասնական համակարգ (հաղորդակցությունների արագ փոխանակում, աուդիո- եւ տեսակոնֆերանս-կապ, էլ-փոստ եւ այլն);
- հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունների կառավարման համակարգ (Customer Relationship Management, CRM);
- ձեռնարկության տեղեկատվության կառավարման համակարգ (Enterprise Content Management, ECM), որոնք ներառում են ձեռնարկության փաստաթղթերի եւ բիզնես գործընթացների կառավարման ներքին համակարգի (պորտալի) ստեղծումը:
Եվ, թերեւս, ամենակարեւոր ուղղություններից մեկը՝ բիզնես վերլուծության համակարգեր (Business Intelligence, BI), ֆինանսական եւ գործառնական հաշվետվության համակարգեր, կանխատեսող վիճակագրություն: Բիզնես վերլուծական լուծումներն ուղղված են բարձրացնելու գործառնությունների արդյունավետությունը, վաճառքներից եւ մարքեթինգից ստացվող եկամտաբերությունը, ինչպես նաեւ նախատեսված են գործառնական եւ վարկային ռիսկերի կառավարման կազմակերպման համար: Կանխատեսման, պլանավորման եւ կառավարման որակի բարձրացումը ֆինանսական ոլորտում թույլ կտա տարբեր օղակների ղեկավարներին մաքսիմալ արագ, հստակ եւ հավասարակշռված որոշումներ ընդունել:
- Аrmenian Card (ArCa) ընկերության պրոցեսինգային կենտրոնի վերազինման գործում Բեւեռը եւս ունեցել է իր մասնակցությունը: Որքանո՞վ ձեր մասով կատարված աշխատանքը զերծ կպահի ArCa-ի հաճախորդներին հնարավոր խափանումներից:
- Վերջերս մեր ընկերության կողմից իրականացվել են ֆինանսաբանկային ոլորտի կազմակերպությունների ՏՏ ենթակառուցվածքի եւ տվյալների մշակման կենտրոնների բարելավման եւ վերազինման մի քանի հետաքրքիր նախագծեր: Դրանց թվում են Պրոմեթեյ Բանկ-ը, Յունիբանկ-ը, Արեգակ ՈՒՎԿ-ն, ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ն (ընթացքում է), ինչպես նաեւ Արմենիան Քարդ (ArCa) ընկերությունը:
Անհրաժեշտ է նշել ArCa-ի կողմից կատարված բավականին մեծ ծավալի ներդրումները՝ ուղղված ՏՏ ենթակառուցվածքի, մասնավորապես, պրոցեսինգային կենտրոնի վերազինմանը: Կարծում եմ, այս ներդրումները եւ ArCa-ի ՏՏ մասնագետների պրոֆեսիոնալ մակարդակը կապահովեն համակարգի արտադրողականության եւ հուսալիության անհրաժեշտ մակարդակը:
Ինչ վերաբերում է մեր մասնակցությանը, ապա Բեւեռ ընկերության մասնագետները մատակարարել եւ տեղադրել են բարձր արտադրողականությամբ սերվերային եւ ցանցային սարքավորումներ, որի հիման վրա էլ աշխատում է պրոցեսինգային կենտրոնի ծրագրային ապահովումը: Ներկայումս ArCa-ի տվյալների մշակման կենտրոնն իրենից ներկայացնում է համակարգ, որը պատրաստ է աշխատել աճող բեռնվածության պայմաններում (scalability) եւ ունի պատրաստության եւ պաշտպանվածության բարձր մակարդակ:
Անհրաժեշտության դեպքում Բեւեռ-ի աշխատակիցները տրամադրում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքի օպտիմիզացմանը եւ հետագա վերազինմանն ուղղված խորհրդատվություն բոլոր մեր ռազմավարական պատվիրատուներին, այդ թվում՝ ArCa-ին:
- Բավարարվա՞ծ եք արդյոք հաճախորդային բազայի հագեցվածության այսօրվա մակարդակով, ի՞նչ ծավալի մարքեթինգային աշխատանք է պահանջվում Ձեր ծրագրային լուծումները ֆինանսական շուկայում առաջ մղելու համար:
- Բեւեռը հանդիսանում է նախ եւ առաջ հաճախորդամետ ընկերություն եւ մեր հաճախորդային բազան բավականին ընդարձակ է: Սակայն ներկայումս մեր առաջնային խնդիրն է՝ ընդարձակել բազան խորությամբ, այլ ոչ լայնությամբ: Սա նշանակում է, որ մենք կընդարձակենք մասնակցությունը ռազմավարական հաճախորդ-գործընկերների ՏՏ ենթակառուցվածքի օպտիմիզացման եւ վերազինման, նոր լուծումների, հարթակների ներդնման եւ արդյունավետության հետագա բարձրացման հարցերում:
Մարքեթինգային գաղափարները բավականին տարբեր են, բայց բոլորն էլ ուղղված են հաստատելու երկարատեւ հարաբերություններ մեր գործընկեր-հաճախորդների հետ եւ ներդնելու նորարար լուծումներ՝ կազմակերպության աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:
Առիթից օգտվելով, կցանկանայի տեղեկացնել առաջիկա սեմինարի մասին, որը պլանավորված է իրականացնել մայիսին, IBM ընկերության հետ համատեղ: Այն նվիրված է լինելու բիզնես վերլուծությանը, կազմակերպությունների արտադրողականության բարձրացմանը եւ տեղեկատվական անվտանգությանը:
- Ենթադրում եմ, որ կորպորատիվ հաճախորդի կարգավիճակով հաճախ եք առնչվում առեւտրային բանկերի հետ. չե՞ք կարծում, որ նորագույն լուծումները կարող են կորցնել իրենց կարեւորությունը, եթե ոչ պատշաճ կերպով ղեկավարվեն մարդկանց կողմից, ինչը, արդյունքում, կանդրադառնա բանկերի հաճախորդների սպասարկման որակի վրա:
- Այո, մենք, ինչպես եւ այլ ընկերությունները, հանդիսանում ենք բանկի հաճախորդ: Իհարկե, հաճելի է, երբ կառուցվում են գործընկերային հարաբերություններ բանկ-հաճախորդ մակարդակի վրա, եւ հաճախորդին հաճելի է բանկի սպասարկումը (այսօր մենք հենց այդպիսի հարաբերություններ ենք կառուցել մեզ սպասարկող բանկի հետ): Դեռեւս դժգոհելու առիթ չունեմ եւ դժվարանում եմ որեւէ բան ասել այդ կապակցությամբ:
Նորարար լուծումների ներդնումը ստանդարտացնում է աշխատակիցների աշխատանքն ու գործողությունները, հնարավորինս նվազեցնելով ռիսկերը, կապված օպերատորի հնարավոր սխալների եւ անճշտությունների հետ: Համակարգը թույլ չի տալիս «ոչ գրագետ» գործողություններ եւ առավելագույնս կբացառի մարդկային գործոնը աշխատանքում: Ավելին, սպասարկման ավտոմատացումը տվյալների բազան առավելագույնս անկախ է դարձնում այն օպերատորից, ով մուտքագրել է տեղեկատվությունը: Հետեւաբար, տվյալ աշխատակցի բացակայության դեպքում նրան փոխարինողը հեշտությամբ եւ բավականին արդյունավետ կկարողանա շարունակել աշխատանքն այն հաճախորդային բազայի հետ, որը մուտքագրել էր նախորդ աշխատակիցը:

14:07 | 23.04.12 | Статьи | exclusive 4037
- Программные решения для финансового сектора стали одним из ключевых направлений деятельности вашей компании. Говорит ли это о сбалансированности между спросом и предложением, или же Вы руководствуетесь оптимизмом, что разрабатываемые Вами продукты рано или поздно будут востребованы участниками финансового рынка?
- Компаниями финансового рынка всегда были востребованы такие решения как: управление продуктивностью, бизнес-аналитика, управление взаимоотношениями с клиентами, электронные платежные системы и многое другое. В финансовой сфере, как ни в какой  другой отрасли, особенно ощущается взаимозависимость IT-технологий и бизнес-задач. Уровень качества предлагаемых банками  услуг напрямую зависит от уровня зрелости используемых ими информационных технологий.
Сегодня IT является ключевым фактором для банков в достижении конкурентного преимущества, причем не только на финансовом рынке. Операторы связи, розничные компании, занимающиеся электронной торговлей, разработчики социальных сетей и другие бизнес-структуры создают собственные платежные системы и начинают предлагать финансовые услуги, вторгаясь в «банковскую» сферу. Все это вынуждает банки использовать инновационные технологии в вопросах диверсификации портфеля предлагаемых продуктов и услуг, а также повышения качества обслуживания клиентов.
В свою очередь, постоянно растущие потребности финансовых организаций в IT-технологиях определяют пути поиска и развития самих технологий. Вот эта взаимосвязь на сегодня является самой определяющей. Другое дело, что для успешного продвижения и внедрения решений в финансовом секторе необходима определенная информированность и мотивация заказчиков.
Поэтому основной нашей задачей как поставщика IT-решений является предоставление консалтинговых услуг, проведение семинаров, презентаций  и демонстраций продуктов. При этом, ни одно из предлагаемых  решений не должно проводиться без предоставления заказчикам необходимого экономического обоснования эффективности внедрения, в частности,  по таким показателям  как совокупная стоимость владения (Total Сost of Ownership, TCO), срок окупаемости инвестиций (Return On Investment, ROI) и др. Заказчик должен четко (в цифрах) знать, какие задачи позволит решить то или иное технологическое внедрение.
Возвращаясь к вашему вопросу, повторюсь и добавлю: IT-технологии всегда были и остаются востребованными в финансовом секторе, однако стратегия развития IT в организациях должна всегда отвечать требованиям времени для обоснованного принятия решений в вопросах выбора и использования инновационных технологий, платформ и продуктов.
- Какие конкретно программные разработки и решения Вы предлагаете сегодня финансово-кредитным учреждениям?
- Cегодня мы развиваем и предлагаем бизнес-структурам, в том числе и финансовому сектору, разработки по следующим направлениям:
- инфраструктурные решения, позволяющие строить сервисно-ориентированную архитектуру (service-oriented architecture, SOA), включающую в себя веб-службы, средства и инструменты, максимально удовлетворяющие потребностям бизнес-пользователей;
- унифицированные системы коммуникаций (Unified Communications Systems, UCS), позволяющие строить единую систему взаимодействия сотрудников и партнеров компаний (быстрый обмен сообщениями, аудио и видео конференц-связь, эл.почта и др.);
- системы управления взаимодействием с клиентами (Customer Relationship Management, CRM);
- cистемы управления корпоративным контентом (Enterprise Content Management, ECM), включающие в себя создание внутрикорпоративных систем (порталов) управления документами и бизнес-процессами.
Наконец, пожалуй, одно из самых важных направлений – это системы бизнес-аналитики (Business Intelligence, BI), финансовой и операционной отчетности и прогнозная статистика.  Решения по бизнес-аналитике направлены на повышение эффективности операций, доходности продаж и маркетинга, на организацию управления операционными и кредитными рисками. Повышение качества прогнозирования, планирования и управления в финансовом секторе позволит менеджерам различных звеньев управления максимально быстро, точно и взвешенно принимать управленческие решения.
- Хотелось бы услышать Вашу экспертную оценку относительно технического развития процессингового центра Аrmenian Card (ArCa), в котором Ваша компания также принимала участие. В частности, насколько работа по Вашей части обезопасит клиентов ArCa от возможных неполадок в системе?
- В последнее время нашей компанией выполнены несколько интересных проектов по оптимизации и развитию IТ-инфраструктуры и  Центров обработки данных (ЦОД)  для организаций  финансово-банковской сферы. Cреди них – Банк Прометей, Юнибанк,  УКО Aрегак, НАСДАК ОЭМЭКС Армения (в процессе выполнения), а также Armenian Card (ArCa).
Необходимо отметить достаточно большие инвестиции, сделанные со стороны ArCa в развитие IT-инфраструктуры компании, в частности,  процессинговогоцентра. Считаю, что эти  инвестиции и профессиональный уровень IT-специалистов ArCa обеспечивают необходимый уровень надежности и производительности платежной системы.
Что касается участия нашей компании , то специалистами Бевер было поставлено и установлено высокопроизводительное серверное и сетевое оборудование, на котором работает основное программное обеспечение процессингового центра. В настоящее время дата-центр ArCa представляет собой масштабируемую систему с высокими уровнями готовности и защищенности.
Консалтинговые услуги по оптимизации и дальнейшему развитию IT-инфраструктуры наши специалисты оказывают по мере необходимости всем нашим стратегическим заказчикам, в том числе и ArCa.
- Устраивает ли Вас сегодняшний уровень заполненности клиентской базы Бевер, и какой объем маркетинговых работ затрачивается на продвижение программных продуктов на финансовом рынке?
- Бевер, прежде всего, клиенто-ориентированная компания, и наша клиентская база достаточна обширна. Однако в настоящее время первостепенной нашей задачей является расширение этой базы преимущественно вглубь, а не вширь. Это означает, что мы будем расширять наше участие в оптимизации и развитии IT-инфраструктуры наших стратегических партнеров-клиентов, внедрении новых решений и платформ для дальнейшего повышения эффективности функционирования компаний-заказчиков.
Маркетинговые идеи у нас самые разные, но все они направлены на одно – установление долгосрочных отношений с нашими партнерами-заказчиками и внедрение инновационных решений для повышения продуктивности работы компаний.
Пользуясь случаем хочу проинформировать о предстоящем  семинаре, который планируется провести в мае совместно с IBM, который будет посвящен вопросам бизнес-аналитики, управлению продуктивностью работы компаний и информационной безопасности.
- Уверен, Вам приходится часто контактировать с коммерческими банками в качестве корпоративного клиента. Что Вас радует и что огорчает в контактах с нашими банками? Не считаете ли Вы, что внедрение новейших решений может потерять свою значимость, если оно будет неграмотно управляться людьми, что в итоге отразится на качестве обслуживания клиентов банков?
- Да, мы, как и любая другая компания, также являемся банковским клиентом. Нравится, когда выстраиваются взаимовыгодные партнерские отношения банк-клиент и клиенту комфортно обслуживаться в банке (сегодня именно такие отношения выстроены между нашей компанией и обслуживающим нас банком). Огорчений пока не испытываем, по этому поводу затрудняюсь что-либо сказать.
Внедрение инновационных решений стандартизирует работу и действия сотрудников, минимизируя риски от возможных ошибок или неточностей оператора. Система не допустит «неграмотных»  действий и максимально исключит человеческий фактор в работе. Более того,  автоматизация обслуживания максимально делает независимой базу данных от оператора, который вводил информацию в нее. Следовательно, в случае отсутствия одного сотрудника, заменяющий его легко и эффективно может продолжить работу с клиентской базой, которую ввел предыдущий сотрудник.