13:15 | 20.04.12 | Նորություններ | 6134
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ասել է, որ «մենք պետք է պահպանենք բնությունը, քանի որ այն Հայաստանի ամենաթանկ կապիտալն է»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է այսօր «Երկրի օր- 2012» քարոզարշավին նվիրված մամլո ասուլիսին:
«Հայաստանը փոքր երկիր է՝ սահմանափակ բնական ռեսուրսներով, որոնց պահպանումը եւ ճիշտ տնօրինումն երկրի համար կենսական խնդիր է: Անհրաժեշտ է ցուցաբերել համապատասխան գիտակցություն եւ պատասխանատվություն պահպանելու մեր բնությունը, եւ  բարձրացնելու գալիք սերունդների իրազեկվածության մակարդակը  բնապահպանական խնդիրների մասին”,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Երկրի օր-2012» քարոզարշավի շրջանակներում այս տարի նախատեսված է ծառատունկ իրականացնել Արարատի մարզի Ուրծաձոր համայնքում, որտեղ գտնվում է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցին կից բուֆերային գոտու այն հատվածը, որի պահպանությունը ստանձնել է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամը:
Ինչպես տեղեկացրել է հիմնադրամի ղեկավար Ռուբեն Խաչատրյանը, այդ տարածքում նախատեսվում է 2000 ծառ տնկել:
Քարոզարշավի շրջանակներում հիմնադրամը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ իրականացնում է «SMS ծառատունկ» ծրագիրը: «Նվիրի՛ր քո ծառը քո երկրին» կարգախոսի ներքո կարճ հաղորդագրության միջոցով ծառ տնկելու միջոցառումը կշարունակվի մինչեւ ապրիլի 30-ը:
Իսկ ապրիլի 27-ին Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ, այս տարի արդեն երրորդ անգամ կիրականացնեն ապրիլի 24-ին  Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր բերվող ծաղիկների հավաքում, վերամշակում:

13:15 | 20.04.12 | News | 6418
“Armenia is a small country with limited natural resources and the preservation and right management of them is of vital importance to it. We should demonstrate relevant understanding and responsibility for preservation of our nature and enhancement of awareness of future generations on environmental problems”, said Ralph Yirikian.
Within “Earth Day 2012” campaign, it’s planned to plant trees in the community of Urtsadzor of the Ararat marzes where the part of the buffer zone at the state “Khosrov Woods” reserve under the patronage of the Fund for Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) of Armenia is situated.
As head of the Fund Ruben Khachatryan said it’s planned to plant 2000 in this area.
“VivaCell-MTS” supports implementing of “SMS- Planting of Trees” program within the Fund’s campaign. The event on planting trees through a short message named “Present Your Tree to Your Country” will continue up to April 30.
On April 27, the Fund of the Preservation of Wildlife and Cultural Assets jointly with VivaCell-MTS and Armenian Genocide Museum-Institute will collect and cultivate flowers at the Tsitsernakaberd memorial for the third time this year.