11:55 | 10.04.12 | Նորություններ | 2905
Հաքաթոնի նպատակն է ստեղծել ծրագրեր, որոնք աշխատում են Android օպերացիոն համակարգի վրա եւ հավելումներ (extensions/apps) Google Chrome բրաուզերի համար, ինչպես նաեւ մեծացնել հետաքրքրությունը մոբիլ եւ ցանցային տեխնոլոգիական լուծումների հանդեպ:
gt hackathon Armenia 2012-ի կազմակերպիչներն են Google Technology User Group Armenia-ն եւ Սոցիալական մեդիայի հայկական ասոցիացիան (Armenian Social Media Association):
Հաքաթոնի գլխավոր հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ օպերատորը:
Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը հանդես է գալիս որպես gt hackathon Armenia 2012-ի պաշտոնական գործընկեր:
Հաքաթոնին գրանցվելու համար եւ մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար պետք է այցելել միջոցառման պաշտոնական կայքը` http://gt.hackathon.am:
Գրանցումը տեւելու է մինչեւ ապրիլի 18-ը: Այնուհետեւ միջոցառման կազմակերպիչների կողմից կդիտարկվեն բոլոր գրանցված նախագծերը եւ կընտրվեն լավագույնները, որոնք հնարավորություն կունենան մասնակցելու ապրիլի 27-29 Ծաղկաձորում կայանալիք երկօրյա հաքաթոնին:
Ընտրված մասնակիցներն ապրիլի 20-ին կհրավիրվեն նախնական հանդիպման:
Ընտրված մասնակիցները կկարողանան աշխատել իրենց նախագծերի վրա մինչեւ ապրիլի 27-ը: Ապրիլի 27-ի երեկոյան թիմերը կուղեւորվեն Ծաղկաձոր, որտեղ պետք է հաքաթոնի երկու օրերի ընթացքում շարունակեն աշխատել իրենց նախագծերի վրա, իսկ հաքաթոնի երկրորդ օրվա վերջում պետք է ներկայացնեն իրենց ծրագրերը՝ հնարավորինս պատրաստ վիճակում:
Հաքաթոնի ընթացքում մասնակիցները կարող են ստեղծել իրենց ծրագրերը ինչպես 0-ական վիճակից, այնպես էլ շարունակելով նախկինում ստեղծված ծրագրերը, եթե դրանք դեռեւս չեն հրապարակվել ինտերնետային ոչ մի աղբյուրներում: Ծրագրերը պետք է օգտակար կամ հետաքրքիր լինեն հայ օգտվողների համար: Եթե ծրագիրը ստեղծված է միջազգային շուկայի համար, այն պետք է հետաքրքիր լինի նաեւ հայ օգտագործողներին, որպեսզի թույլատրվի նրա մասնակցությունը մրցույթին:
Նախապատվությունը կտրվի այն ծրագրերին, որոնք կաշխատեն բջջային օպերատորների կամ էլեկտրոնային վճարման համակարգերի հետ:
Միջոցառման ավարտից հետո մասնակիցների կողմից կկատարվի ստեղծված ծրագրի նախնական վիճակի 5 րոպեանոց դեմո-ցուցադրություն, որից հետո ժյուրիի անդամները կորոշեն երկու հաղթողներին` “Լավագույն ծրագրային լուծում Android ՕՀ-ով սարքերի համար” (մրցանակը` Galaxy Nexus սմարթֆոն) եւ “Լավագույն ծրագրային լուծում Chrome դիտարկիչի համար” (մրցանակը` HTC Flyer պլանշետային համակարգիչ) անվանակարգերում:

11:55 | 10.04.12 | Новости | 2859
Цель hackathon-а – создать программы, работающие на базе Android и в качестве приложений для браузера Google Chrome, а также повысить заитересованность по отношению к мобильным и сетевым технологическим решениям.
Организаторами gt hackathon Armenia 2012 выступают Google Technology User Group Armenia и Армянская ассоциация социальных медиа (Armenian Social Media Association).
Генеральный спонсор hackathon-а – ВиваСелл-МТС.
Официальным партнером gt hackathon Armenia 2012 выступает медиа-компания Медиамакс.
Для регистрации и получения подробных сведений о hackathon-е следует посетить официальный сайт мероприятия - http://gt.hackathon.am.
Регистрация продлится до 18 апреля, затем организаторы мероприятия рассмотрят все зарегистрированные проекты и отберут лучшие, которые смогут принять участие в мероприятии 27-29 апреля.
Отобранные участники смогут работать над своими проектами до 27 апреля. Вечером 27 апреля команды отправятся в Цахкадзор, где в течение двух дней смогут продолжить работу над проектами, а в конце третьего дня конкурса должны будут представить проделанную работу.
В течение мероприятия участники могут создавать программы как с нуля, так и продолжать работать над ранее созданными приложениями, если они не были опубликованы в интернете. Приложения должны быть полезными и интересными для армянских пользователей. Если программа спроектирована для мирового рынка, она должна быть интересной также для армянских пользователей, чтобы была допущена к участию в конкурсе.
Предпочтение будет отдано тем программам, которые будут работать с мобильными операторами и системами электронных платежей.
По завершению мероприятия участниками будет произведена 5-минутная демонстрация предварительной версии программы, после чего жюри определит победителей в двух номинациях: «Лучшее приложение для Android» (приз – смартфон Samsung Galaxy Nexus) и «Лучшее приложение для Google Chrome» (приз – планшетный компьютер HTC Flyer).