09:32 | 16.03.12 | Նորություններ | 2197
Երեւան/Մեդիամաքս/. Nokia-ն սեփական պլանշետային համակարգչի ստեղծման վրա է աշխատում: Այդ մասին Ֆինական Kauppalehti Optio ամսագրի հետ հարցազրույցի ժամանակ պատմել է Nokia-ի փոխնախագահ եւ գլխավոր կոնստրուկտոր Մարկո Ախտիսաարին:
Կոմերսանտը նշում է, որ անցյալ շաբաթվա վերջում DigiTimes պարբերականն` իր աղբյուրները վկայակոչելով, հայտնել էր, որ 10-դյույմանոց պլանշետը կարող է թողարկվել արդեն այս տարվա 4-րդ եռամսյակում եւ օժտված կլինի Qualcomm երկմիջուկային պրոցեսորով:
Ամենայն հավանականությամբ, Nokia-ի պլանշետը Microsoft-ի Windows 8 հիմքի վրա կլինի, որի հետ Nokia ռազմավարական դաշինք կնքեց նախորդ տարի:

09:32 | 16.03.12 | Новости | 2860
Ереван/Медиамакс/.Nokia работает над созданием собственного планшетного компьютера, рассказал в интервью финскому журналу Kauppalehti Optio вице-президент и главный конструктор Nokia Марко Ахтисаари.
Коммерсант отмечает, что в конце прошлой недели издание DigiTimes сообщило со ссылкой на свои источники, что 10-дюймовый планшет может появиться уже в четвертом квартале этого года и будет оснащен двухъядерным процессором Qualcomm.
Скорее всего, планшет Nokia выйдет на платформе Windows 8 от Microsoft, стратегический альянс с которой Nokia заключила в прошлом году.