14:55 | 29.02.12 | Նորություններ | 4779
Երեւան: Մեդիամաքս: Էլեկտրոնային առեւտրին առնչվող օրենսդրական խնդիրներն այս տարի լուծում կստանան, այսօր ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Վահե Դանիելյանը, որը գլխավորում է էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող խնդիրներն ուսումնասիրելու եւ լուծումներ առաջարկելու համար ստեղծված միջգերատեսչական խումբը, ներկայացրել է կատարված վերլուծությունները եւ ասել, որ էլեկտրոնային առեւտրի կազմակերպմանն առնչվող մաքսային, հարկային եւ վճարահաշվարկային համակարգերի հետ կապված խնդիրները ներկայացվել են կառավարություն՝ դրանց հետագա լուծումն ապահովելու նպատակով:
Ըստ պաշտոնյայի, եթե հարկային եւ մաքսային խնդիրները պահանջում են որոշակի օրենսդրական եւ վարչական ընթացակարգային փոփոխություններ, ապա վճարահաշվարկային խնդիրները, ինչպիսին է, մասնավորապես, VISA համակարգով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիայի ձեռքբերումը, որը չունի ոչ մի հայկական բանկ, պետք է լուծվեն մասնավոր հատվածի մասնակցությամբ:
«Կենտրոնական բանկը մեզ հայտնել է, որ արդեն 4 բանկեր բանակցում են VISA համակարգով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիա ձեռք բերելու ուղղությամբ, եւ դա ուրախալի փաստ է»,- ասել է Վահե Դանիելյանը, հավելելով, որ «ԱրՔա» ազգային վճարահաշվարկային համակարգի կողմից միասնական պրոցեսինգի սպասվող թարմացումը կավելացնի համակարգի անվտանգությունը եւ հուսալիությունը:
Էլեկտրոնային առեւտրի վճարահաշվարկային խնդիրը
Հայաստանյան բանկերը չունեն արտասահմանյան բանկերի թողարկած VISA քարտերով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիա (internet acquiring), եւ արտասահմանյան հաճախորդներին էլեկտրոնային եղանակով ապրանքներ կամ ծառայություններ վաճառող հայկական ընկերությունները ստիպված են լինում առեւտրային հաշիվ բացել արտասահմանյան բանկերում, որոնց էլ փոխանցվում են ծառայությունների/ապրանքների դիմաց ստացվող վճարումները: Արդյունքում հավելյալ տրանզակցիոն ծախսերը կրճատում են հայկական ընկերությունների եկամուտները 3-5%-ով:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ եթե այսօր էլեկտրոնային առեւտրի տարեկան ծավալները Հայաստանում կազմում են $10 մլն, ապա ենթակառուցվածքային, օրենսդրական եւ վարչական խոչընդոտների հաղթահարումը կբերի ոլորտի սրընթաց աճին, եւ «էլեկտրոնային առեւտրի ծավալները սկզբնական շրջանում կկազմեն տարեկան շուրջ $100 մլն»:

14:55 | 29.02.12 | News | 4714
Yerevan/Mediamax/. Adviser of the Armenian Minister of Economy Vahe Danielyan said today that the legislative problems concerning the development of e-trade in Armenia will be solved this year.
Vahe Danielyan, head of the interdepartmental group for considering e-commerce problems, said that the customs and tax problems require some legislative and administrative changes whereas payment and account problems including particularly the licensees for internet acquiring through VISA system (which is not available in any of the Armenian banks) should be solved with participation of the private sector, Mediamax reports.
“Central Bank reported us that 4 banks already hold negotiations on obtaining licenses for internet acquiring through VISA system and it’s quite encouraging”, said Vahe Danielyan adding that the expected improvement of joint processing of national ArCa payment and account system will enhance its security and reliability.
Executive Director of the Union of the IT Enterprises Karen Vardanyan noted that if now the annual volumes of e-trade in Armenia make USD 10mln, overcoming of infrastructure, legislative and administrative barriers will lead to the abrupt growth of the sphere and “in the initial phase, the volumes of e-trade will make about USD 100mln annually”.
Payment and account problem of e-trade
The Armenian banks don’t have licenses for internet acquiring of cardholders of VISA issued by foreign banks and the Armenian companies which sell items or services to foreign companies via internet have to open commercial accounts in the foreign banks and transfer them the payments for services/items. As a result, additional transaction expenses reduce the income of the Armenian companies by 3-5%.