14:55 | 29.02.12 | Նորություններ | 4779
Երեւան: Մեդիամաքս: Էլեկտրոնային առեւտրին առնչվող օրենսդրական խնդիրներն այս տարի լուծում կստանան, այսօր ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Վահե Դանիելյանը, որը գլխավորում է էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող խնդիրներն ուսումնասիրելու եւ լուծումներ առաջարկելու համար ստեղծված միջգերատեսչական խումբը, ներկայացրել է կատարված վերլուծությունները եւ ասել, որ էլեկտրոնային առեւտրի կազմակերպմանն առնչվող մաքսային, հարկային եւ վճարահաշվարկային համակարգերի հետ կապված խնդիրները ներկայացվել են կառավարություն՝ դրանց հետագա լուծումն ապահովելու նպատակով:
Ըստ պաշտոնյայի, եթե հարկային եւ մաքսային խնդիրները պահանջում են որոշակի օրենսդրական եւ վարչական ընթացակարգային փոփոխություններ, ապա վճարահաշվարկային խնդիրները, ինչպիսին է, մասնավորապես, VISA համակարգով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիայի ձեռքբերումը, որը չունի ոչ մի հայկական բանկ, պետք է լուծվեն մասնավոր հատվածի մասնակցությամբ:
«Կենտրոնական բանկը մեզ հայտնել է, որ արդեն 4 բանկեր բանակցում են VISA համակարգով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիա ձեռք բերելու ուղղությամբ, եւ դա ուրախալի փաստ է»,- ասել է Վահե Դանիելյանը, հավելելով, որ «ԱրՔա» ազգային վճարահաշվարկային համակարգի կողմից միասնական պրոցեսինգի սպասվող թարմացումը կավելացնի համակարգի անվտանգությունը եւ հուսալիությունը:
Էլեկտրոնային առեւտրի վճարահաշվարկային խնդիրը
Հայաստանյան բանկերը չունեն արտասահմանյան բանկերի թողարկած VISA քարտերով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիա (internet acquiring), եւ արտասահմանյան հաճախորդներին էլեկտրոնային եղանակով ապրանքներ կամ ծառայություններ վաճառող հայկական ընկերությունները ստիպված են լինում առեւտրային հաշիվ բացել արտասահմանյան բանկերում, որոնց էլ փոխանցվում են ծառայությունների/ապրանքների դիմաց ստացվող վճարումները: Արդյունքում հավելյալ տրանզակցիոն ծախսերը կրճատում են հայկական ընկերությունների եկամուտները 3-5%-ով:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ եթե այսօր էլեկտրոնային առեւտրի տարեկան ծավալները Հայաստանում կազմում են $10 մլն, ապա ենթակառուցվածքային, օրենսդրական եւ վարչական խոչընդոտների հաղթահարումը կբերի ոլորտի սրընթաց աճին, եւ «էլեկտրոնային առեւտրի ծավալները սկզբնական շրջանում կկազմեն տարեկան շուրջ $100 մլն»:

14:55 | 29.02.12 | Новости | 4770
Ереван/Медиамакс/. Советник министра экономики Армении Ваге Даниелян сказал сегодня, что законодательные проблемы, касающиеся развития электронной торговли в Армении, будут решены в этом году.
Как сообщает Медимакс, Ваге Даниелян, возглавляющий межведомственную группы по рассмотрению проблем электронной коммерции, сказал, что если таможенные и налоговые проблемы требуют некоторых законодательных и административных изменений, то платежно-расчетные, к которым, в частности, относится приобретение лицензии на прием интернет-платежей по системе VISA, которой нет ни у одного из армянских банков, должны быть решены с участием частного сектора.
«Центральный банк сообщил нам, что 4 банка уже ведут переговоры насчет приобретения лицензии на прием интернет-платежей по системе VISA, и это радует»,- сказал Ваге Даниелян, добавив, что ожидаемое усовершенствование единого процессинга национальной платежно-расчетной системы ArCa увеличит ее безопасность и надежность.
Исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян отметил, что если годовые объемы электронной торговли в Армении сегодня составляют $10 млн, то преодоление инфраструктурных, законодательных и административных барьеров приведет к стремительному росту сферы, и «на начальном этапе объемы электронной торговли составят около $100 млн. в год».
Платежно-расчетная проблема электронной тоговли
У армянских банков нет лицензии на прием интернет-платежей (internet acquiring) держателей карт VISA, эмитированных иностранными банками, и армянские компании, продающие товары либо услуги зарубежным компаниям электронным путем, вынуждены открывать коммерческие счета в иностранных банках, которым и передают полученные выплаты за услуги/товары. В результате дополнительные транзакционные расходы сокращают доходы армянских компаний на 3-5%.