09:31 | 29.12.11 | Նորություններ | 14930
Երեւան/Մեդիամաքս/. Դեկտեմբերի 28-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց Հայաստանում առաջին 4G/LTE ցանցի կոմերցիոն շահագործման մեկնարկի մասին: Itel.am-ը որոշեց վերհիշել, թե ինչը նախորդեց չորրորդ սերնդի ցանցի թողարկմանը:
2010-ի ապրիլին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ղեկավար Ռալֆ Յիրիկյանն ասել էր, որ ընկերությունը պատրաստվում է Հայաստանում ներդնել 4G ցանց եւ «դա կապացուցի, որ Հայաստանը Շվեդիայի, Նորվեգիայի եւ ԱՄՆ-ի հետ հավասար կարող է կոչվել հեռահաղորդակցություն եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ զարգացնող երկիր»:
Նույն տարվա նոյեմբերին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում Ռալֆ Յիրիկյանն ասել էր, որ ընկերությունը չորրորդ սերնդի ցանցի թողարկման մասին մտածում էր դեռեւս 2009-ին: «Բուն աշխատանքը սկսել ենք 2009թ. նոյեմբեր ամսից`աշխատանքներ ծավալելով թե հարմար մատակարար գտնելու, թե հաճախականություններ ստանալու ուղղությամբ, քանի որ այս տեխնոլոգիան դեռ նոր է և կարող է գործել միայն սահմանափակ թվով հաճախականություններով», - ասել էր նա:
«LTE-ն բացառապես որպես բարձր արագություն ապահովող տեխնոլոգիա ներկայացնելը այդքան էլ ճիշտ չէր լինի: Իհարկե, երրորդ սերնդի ցանցի հետ համեմատած` այն ապահովում է տասնապատիկ ավելի բարձր արագություն: Միևնույն ժամանակ, այսպես կոչված «հապաղումը» (latency) կիսով չափ նվազում է: Մատակարարների գնահատմամբ  ներբեռնման դեպքում արագությունը կարող է հասնել մինչև 150 Մբիտ/վրկ արագության, իսկ վերբեռնման դեպքում`մինչև 50 Մբիտ/վրկ: Դրանք, ինչ խոսք, տեսական հնարավորություններն են:  Իրականում արագությունը ներբեռնման համար կարող է տատանվել 10-50 Մբիտ/վրկ-ի, իսկ վերբեռնման համար` 5-10 Մբիտ/վրկ-ի սահմաններում: Ակնհայտ է, որ 4G-ն բացարձակ տարբեր է լինելու 3G-ի արագություններից և տեխնոլոգիաների», - ասում էր Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայաստանում Ericsson-ի գլխավոր տնօրեն Օլաֆ Պարասեւիչը նախորդ տարվա դեկտեմբերին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր.
«2007թ. մեր ընկերությունը սկսեց համագործակցել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ, այժմ մեր համագործակցությունն ակտիվ զարգանում է: Մասնավորապես, այս տարի մենք դարձանք գործընկերներ 4G/LTE ցանցի փորձարկման գործում, եւ դա լուրջ նվաճում է Հայաստանի համար, որը հայտնվեց աշխարհի ամենաառաջավոր երկրների թվում նոր սերնդի ցանցերի զարգացման գործում: Եվ մենք, անկասկած, շնորհակալ ենք ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մեր գործընկերներին այդչափ կարեւոր նշանակության ծրագիրը համատեղ զարգացնելու հնարավորության համար».
2010-ի դեկտեմբերի 20-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սկսեց 4G/LTE ցանցի փորձարկումը Երեւանի փոքր կենտրոնում եւ Արաբկիր համայնքում: Ընկերության ղեկավարի խոսքերով, բացի Ericsson-ից որպես գործընկեր հանդես եկավ նաեւ չինական Huawei ընկերությունը, իսկ 4G/LTE ցանցի շինարարության ներդրումները կազմեցին շուրջ $7.5 մլն:
Ինչ վերաբերում է շուկայի այլ մասնակիցներին, 2010-ի նոյեմբերի սկզբին Orange Armenia-ն իր գրասենյակներից մեկում շնորհանդես էր անցկացրել էր 4G տեխնոլոգիայի հնարավորությունների վերաբերյալ: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան այն ժամանակ նշել էր, որ Orange Armenia-ն մտադիր չէ կարճաժամկետ հեռանկարում 4G ցանց գործարկել Հայաստանում, քանի որ ընկերությունը ներդրել է 3G+ ցանցը, որը բավարարում է բաժանորդների պահանջներին:
Ս.թ. նոյեմբերին Բրունո Դյութուան ասել էր, որ “մեր ցանցը տեխնիկապես համատեղելի է 4G-ի հետ”: Միաժամանակ նա նշել էր, որ “ներկայումս 4G տեխնոլոգիաները փորձարկվում են շատ երկրներում եւ դեռ հասունացած չեն զանգվածաբար սպառողներին ներկայացնելու համար”:
“ԱրմենՏել”-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն 2010-ի մայիսին ասում էր, որ ընկերությունը չի նախատեսում առաջիկայում 4G ցանցի ներդրում եւ նախընտրում  է կենտրոնանալ տրամադրվող ծառայությունների որակի բարձրացման վրա:

09:31 | 29.12.11 | Новости | 16626
Ереван/Медиамакс/. 28 декабря ВиваСелл-МТС объявил о начале коммерческой эсплуатации первой в Армении сети 4G/LTE. Itel.am решил вспомнить, что предшествовало запуску сети четвертого поколения.
В апреле 2010 года глава ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян сказал, что компания внедрит в Армении сеть 4G, «и это докажет, что Армения, как и Швеция, Норвегия или США, может претендовать на звание страны, развивающей телекоммуникации и информационные технологии».
В ноябре того же года, в интервью Медиамакс, Ральф Йирикян говорил, что в компании начали думать о запуске сети четвертого поколения еще в начале 2009 года. «Непосредственно работа началась в ноябре 2009 года с поиском удобных поставщиков и получения частот, поскольку это новая технология и может работать только на ограниченных частотах», - отмечал он.
«Будем не совсем верно представлять LTE исключительно как технологию, обеспечивающую высокую скорость. Конечно, по сравнению с сетями третьего поколения она обеспечивает в десятки раз большую скорость. В то же время, почти вдвое сокращается так называемое «промедление» (latency). По оценке поставщиков, скорость скачивания (download) может достигать 150 Мбит/сек, а в случае закачивания (upload) - до 50 Мбит/сек. Это, конечно, теоретические возможности. В реальности скорость download может колебаться от 10-20 Мбит/сек., а upload – в пределах 5-10 Мбит/сек. Очевидно, что 4G кардинально отличается от скоростей и возможностей 3G», - говорил Ральф Йирикян.
Генеральный директор Ericsson в Армении Олаф Парасевич говорил в декабре прошлого года в интервью Медиамакс:
«В 2007 году наша компания начала сотрудничество с оператором мобильной связи «ВиваСелл-MTC», сейчас наше взаимодействие активно развивается. В частности в этом году мы стали партнерами в тестировании сети 4G/LTE – и это очень серьезное достижение для Армении, в один миг попавшей в число самых передовых стран мира в вопросе развития сетей нового поколения. И мы, безусловно, благодарны нашим партнерам из ВиваСелл-МТС за возможность совместно развивать проект такой значимости».
ВиваСелл-МТС начала тестирование сети 4G/LTE в малом центре Еревана и в общине Арабкир 20 декабря 2010 года. По словам главы компании, помимо Ericsson, партнером выступила также китайская Huawei, а инвестиции в строительство сети 4G/LTE составили около $7.5 млн.
Что касается других участников рынка, то в начале ноября 2011 года Orange Armenia провела в одном из своих офисов презентацию вохможностей технологии 4G, приуроченную к годовщине деятельности Orange в Армении. Гендиректор компании Бруно Дютуа отмечал тогда, что в краткосрочной перспективе Orange Armenia не намерена строить сеть 4G в Армении, так как недавно компания внедрила сеть 3G+, которая удовлетворяет потребности абонентов.
В ноябре этого года Бруно Дютуа сказал, что «наша сеть технически полностью совместима с 4G».
В то же время, отмечал он, «в настоящее время технологии 4G проходят во многих странах тестировку и еще не созрели для того, чтобы быть предложенными массовому потребителю».
Гендиректор «АрменТел» Игорь Климко говорил в мае 2010 года, что компания не рассматривает внедрение сети 4G в ближайшей перспективе и предпочитает концентрироваться на повышении качества уже предоставляемых услуг.