09:31 | 29.12.11 | Նորություններ | 14930
Երեւան/Մեդիամաքս/. Դեկտեմբերի 28-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց Հայաստանում առաջին 4G/LTE ցանցի կոմերցիոն շահագործման մեկնարկի մասին: Itel.am-ը որոշեց վերհիշել, թե ինչը նախորդեց չորրորդ սերնդի ցանցի թողարկմանը:
2010-ի ապրիլին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ղեկավար Ռալֆ Յիրիկյանն ասել էր, որ ընկերությունը պատրաստվում է Հայաստանում ներդնել 4G ցանց եւ «դա կապացուցի, որ Հայաստանը Շվեդիայի, Նորվեգիայի եւ ԱՄՆ-ի հետ հավասար կարող է կոչվել հեռահաղորդակցություն եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ զարգացնող երկիր»:
Նույն տարվա նոյեմբերին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում Ռալֆ Յիրիկյանն ասել էր, որ ընկերությունը չորրորդ սերնդի ցանցի թողարկման մասին մտածում էր դեռեւս 2009-ին: «Բուն աշխատանքը սկսել ենք 2009թ. նոյեմբեր ամսից`աշխատանքներ ծավալելով թե հարմար մատակարար գտնելու, թե հաճախականություններ ստանալու ուղղությամբ, քանի որ այս տեխնոլոգիան դեռ նոր է և կարող է գործել միայն սահմանափակ թվով հաճախականություններով», - ասել էր նա:
«LTE-ն բացառապես որպես բարձր արագություն ապահովող տեխնոլոգիա ներկայացնելը այդքան էլ ճիշտ չէր լինի: Իհարկե, երրորդ սերնդի ցանցի հետ համեմատած` այն ապահովում է տասնապատիկ ավելի բարձր արագություն: Միևնույն ժամանակ, այսպես կոչված «հապաղումը» (latency) կիսով չափ նվազում է: Մատակարարների գնահատմամբ  ներբեռնման դեպքում արագությունը կարող է հասնել մինչև 150 Մբիտ/վրկ արագության, իսկ վերբեռնման դեպքում`մինչև 50 Մբիտ/վրկ: Դրանք, ինչ խոսք, տեսական հնարավորություններն են:  Իրականում արագությունը ներբեռնման համար կարող է տատանվել 10-50 Մբիտ/վրկ-ի, իսկ վերբեռնման համար` 5-10 Մբիտ/վրկ-ի սահմաններում: Ակնհայտ է, որ 4G-ն բացարձակ տարբեր է լինելու 3G-ի արագություններից և տեխնոլոգիաների», - ասում էր Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայաստանում Ericsson-ի գլխավոր տնօրեն Օլաֆ Պարասեւիչը նախորդ տարվա դեկտեմբերին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր.
«2007թ. մեր ընկերությունը սկսեց համագործակցել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ, այժմ մեր համագործակցությունն ակտիվ զարգանում է: Մասնավորապես, այս տարի մենք դարձանք գործընկերներ 4G/LTE ցանցի փորձարկման գործում, եւ դա լուրջ նվաճում է Հայաստանի համար, որը հայտնվեց աշխարհի ամենաառաջավոր երկրների թվում նոր սերնդի ցանցերի զարգացման գործում: Եվ մենք, անկասկած, շնորհակալ ենք ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մեր գործընկերներին այդչափ կարեւոր նշանակության ծրագիրը համատեղ զարգացնելու հնարավորության համար».
2010-ի դեկտեմբերի 20-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սկսեց 4G/LTE ցանցի փորձարկումը Երեւանի փոքր կենտրոնում եւ Արաբկիր համայնքում: Ընկերության ղեկավարի խոսքերով, բացի Ericsson-ից որպես գործընկեր հանդես եկավ նաեւ չինական Huawei ընկերությունը, իսկ 4G/LTE ցանցի շինարարության ներդրումները կազմեցին շուրջ $7.5 մլն:
Ինչ վերաբերում է շուկայի այլ մասնակիցներին, 2010-ի նոյեմբերի սկզբին Orange Armenia-ն իր գրասենյակներից մեկում շնորհանդես էր անցկացրել էր 4G տեխնոլոգիայի հնարավորությունների վերաբերյալ: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան այն ժամանակ նշել էր, որ Orange Armenia-ն մտադիր չէ կարճաժամկետ հեռանկարում 4G ցանց գործարկել Հայաստանում, քանի որ ընկերությունը ներդրել է 3G+ ցանցը, որը բավարարում է բաժանորդների պահանջներին:
Ս.թ. նոյեմբերին Բրունո Դյութուան ասել էր, որ “մեր ցանցը տեխնիկապես համատեղելի է 4G-ի հետ”: Միաժամանակ նա նշել էր, որ “ներկայումս 4G տեխնոլոգիաները փորձարկվում են շատ երկրներում եւ դեռ հասունացած չեն զանգվածաբար սպառողներին ներկայացնելու համար”:
“ԱրմենՏել”-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն 2010-ի մայիսին ասում էր, որ ընկերությունը չի նախատեսում առաջիկայում 4G ցանցի ներդրում եւ նախընտրում  է կենտրոնանալ տրամադրվող ծառայությունների որակի բարձրացման վրա:

09:31 | 29.12.11 | News | 16689
Yerevan/Mediamax/. On December 28th, VivaCell-MTS announced the commercial launch of first 4G/LTE network in Armenia. Itel.am decided to recall what preceded to the launch of the 4 generation network.
In April 2010, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said that the company will launch the 4G network in Armenia “and this will prove that Armenia, just like Sweden, Norway and USA, may pretend to be called a country developing telecommunications and information technologies.”
In November 2010, Ralph Yirikian said in the interview to Mediamax that the company considered the launch of a 4 generation network still in early 2009. “The work began in November 2009. We were looking for convenient suppliers to receive frequencies, as this is a new technology and may work only on limited frequencies,” he said then.
“There’s a tendency to think that LTE is just about speed, but that misses half of the equation. Speed goes up dramatically - by a factor of 10 over our 3G networks - but equally important is that latency drops by more than half. According to the assessment of the suppliers, download speed may reach 150Mbps, and upload speed – up to 50Mbps. These are, of course, theoretical capacities. In reality, download speed may range from 10 to 50Mbps, and upload – within the range of 5-10Mbps. It is obvious that 4G fundamentally differs from the speeds and capacities of 3G”, Ralph Yirikian said.
In his interview to Mediamax last December, Director General of Ericsson in Armenia Olaf Parasiewicz said:
“In 2007, our company launched cooperation with “VivaCell-MTS” mobile connection operator. And our interaction is now actively developing. In particular, this year we became partners in testing 4G/LTE network, and this is a very serious achievement for Armenia, which in a second entered the list of the most advanced countries of the world as to development of new generation networks. And we, undoubtedly, are grateful to our partners from “VivaCell-MTS” for the opportunity to jointly develop a project of such importance”.
On 20 December 2010, VivaCell-MTS began testing the 4G/LTE network in the minor center of Yerevan in Arabkir community. According to company CEO, besides Ericsson, their partner was the Chinese Huawei Company, and the investments into the construction of 4G/LTE network totaled approximately $7.5 million.
As for the other market participants, in early 2011, Orange Armenia held the presentation of opportunities of 4G technology, dedicated to the anniversary of Orange’s activity in Armenia. Company CEO Bruno Duthoit noted then that Orange Armenia is not going to build a 4G network in Armenia in the short-term perspective, as it has recently introduced the 3G+ network, which satisfies the requirements of the subscribers.
This November, Bruno Duthoit said that “our network is technically fully compatible with 4G.” At the same time, he said “4G technologies are currently being tested in many countries and are not mature yet to be introduced to the consumer.”
“ArmenTel” CEO Igor Klimko said in May 2010 that the company was not considering the launch of the 4G network in the nearest perspective and prefers to focus on increasing the quality of services it provides.