Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 16-ին Երեւանում կայացավ Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկիի վարպետության դասը Yerevan Web Meetings 2011 նախագծի շրջանակներում, որն իրագործում է Մեդիամաքսը՝ Վիվասել-ՄՏՍ-ի գլխավոր հովանավորությամբ:
Վարպետության դասի ընթացքում նա ներկայացրեց Wiki գաղափարախոսության եւ Վիքիփեդիայի կամավորների ընկերակցության աշխատանքի հիմնական սկզբունքները, հանրագիտարանի ստեղծման եւ զարգացման պատմությունը:
Ինքնակազմակերպվող հանրագիտարանը, որը կարող են խմբագրել բոլոր ցանկացողները, ի սկզբանե 2001թ-ին միայն անգլերեն լեզվով էր: Գոյության առաջին տարում հանրագիտարանում մուտքագրվել է 24 000 հոդված, իսկ ներկայումս անգլիալեզու Վիքիփեդիայի հոդվածների թիվը կազմում է շուրջ 3,7 մլն:
Գերմաներեն Վիքիփեդիան նույնպես ստեղծվել է 2001թ-ին եւ գոյության առաջին տարում հարստացել է 3000 հոդվածով, իսկ այժմ այն համալրված է 1,3 մլն նյութերով եւ դրանց քանակով զիջում է միայն անգլերեն Վիքիփեդիային:
Համեմատության համար նշենք, որ հայերեն Վիքիպեդիայում հոդվածների ընդհանուր թիվն ընդամենը 15 000 է, իսկ 1 մլն հայալեզու օգտագործողներին բաժին է ընկնում հանրագիտարանի 8 խմբագիր, մինչդեռ, օրինակ, հանրագիտարանի անգլերեն տարբերակում այդ թիվը 3 անգամ մեծ է:
Սեբաստիան Մոլեսկին ասաց, որ ընդհանուր առմամբ հանրագիտարանն այժմ գործում է 280-ից ավել լեզուներով, համալրված է ավելի քան 19 միլիոն հոդվածներով եւ հաճախումների քանակությամբ 6-րդ վեբկայքն է աշխարհում:
Ըստ Սեբաստիան Մոլեսկիի, հանրագիտարանն այժմ կանգնած է մարտահրավերների առջեւ, որոնցից հիմնականներն են հանրագիտարանի խմբագիրների թվի շարունակական անկումը, խմբագիրների ընդհանուր թվում սեռական անհամամասնությունը (նրանց շուրջ 90%-ը տղամարդիկ են) եւ «ֆեյսբուքիզացումը»:
Պարզաբանելով «ֆեյսբուքիզացման» էֆեկտը, Սեբաստիան Մոլեսկին ասել է, որ սոցցանցի ընդլայնմանը զուգընթաց մարդկանց մոտ փոխվում է վեբկայքերի հետ շփման մշակույթը: Կայքերի հետ փոխգործակցությունը դառնում է ավելի դյուրին, անմիջական, նյութի տարածումը՝ շատ ավելի հեշտ, մինչդեռ հանրագիտարանի հետ առնչվելու համար հարկավոր է տիրապետել վերջինիս կանոններին եւ սկզբունքներին:
Հանրագիտարանը համալրելու գործընթացները հեշտացնելու համար Վիքիմեդիայում աշխատում են նոր խմբագրական ծրագրային միջոցների մշակման վրա, որոնց թվում է նաեւ Ֆեյսբուքի միջոցով Վիքիփեդիայի հետ ինտերակտիվ շփվելու գործիքների ներդրումը:
Սեբաստիան Մոլեսկին պատմել է նաեւ, որ ռիսկերին դիմագրավելու համար Վիքիմեդիա հիմնադրամում մշակվում են ռազմավարական մի շարք քայլեր: Նախատեսվում են, մասնավորապես, ուսուցողական եւ ծրագրեր կամավորների համար, որոշակի խրախուսման մեխանիզմներ, որոնց թվում կլինեն մրցույթներ եւ այլ նախաձեռնություններ; հիմնադրամում խիստ կարեւորություն է տրվում նաեւ տարբեր երկրների կրթական հաստատությունների հետ համագործակցությանը, ինչը կբերի հանրագիտարանի որակական աճին:
Արդյունքում հիմնադրամն ակնկալում է դադարեցնել խմբագիրների արտահոսքը, ակտիվացնել կամավորներին «Գլոբալ Հարավում» եւ հասցնել նրանց մասնաբաժինը 27% (ներկայումս հանրագիտարանի բովանդակության գերակշիռ մասը գեներացվում է Ամերիկայում եւ Եվրոպայում):
Վիքիմեդիայի եւս մեկ հավակնոտ նպատակներից է մինչեւ 2015թ. հասցնել Վիքիփեդիայի որակյալ (վկայակոչման եւ մատենագիտական հարուստ ապարատով) հոդվածների մասնաբաժինը մինչեւ 25%, ինչը, ըստ Սեբաստիան Մոլեսկիի, նախատեսվում է ապահովել համալսարանների հետ համագործակցության, մրցույթների եւ այլ նախաձեռնությունների միջոցով:

Президент Wikimedia Germany Себастьян Молески
Ереван/Медиамакс/. В рамках проекта Yerevan Web Meetings 2011, который Медиамакс реализует при генеральном спонсорстве ВиваСелл-МТС, 16 октября в Ереване состоялся мастер-класс президента Wikimedia Germany Себастьяна Молески.
В ходе мастер-класса Себастиан Молески представил основные принципы идеологии Wiki и работы сообщества волонтеров Википедия, историю создания и развития энциклопедии.
Самоорганизующаяся энциклопедия, которую могут редактирать все желающие, при основании в 2001г. была доступна только на английском. В течение первого года существования в энциплопедию поступило 24 тыс. статей, а сегодня их число в англоязычной Википедии составляет 3,7 млн.
Немецкоязычная Википедия также была создана в 2001г. и в течение первого года существования пополнилась 3 000 статьями, а сегодня она насчитывает 1,3 млн. материалов, уступая по их количеству только англоязычной версии.
Для сравнения отметим, что общее число статей в армяноязычной Википедии составляет 15 тыс., а на 1 млн. армяноязычных пользователей приходится 8 редакторов, в то время как, например, в английской версии энциклопедии это число втрое больше.
Себастиян Молески сказал, что сегодня энциплопедия действует на 280 языках, насчитывает в общей сложности более 19 млн. статей и является 6-м в мире сайтом по посещаемости.
По словам Себастьяна Молески, сегодня энциплопедия стоит перед вызовами, основными из которых являются продолжающееся сокращение числа редакторов, их гендерная диспропорция (около 90% редакторов - мужчины) и «фейсбукизация».
Объясняя эффект «фейсбукизации», Себастьян Молески сказал, что с экспансией соцсети меняется культура интерактивного общения людей с вебсайтами. Взаимодействие с вебсайтами становится более непосредственным, а распространение материала - намного более легким, в то время как для взаимодействия с энциклопедией необходимо следовать ее правилам и принципам.
Для облегчения процесса пополнения энциклопедии в Викимедии разрабатывают новые редакторские программные средства, в числе которых также внедрение инструментов интерактивного общения с Википедией посредством Facebook.
Себастьян Молески рассказал также, что для противостояния рискам в фонде Викимедиа разрабатывается ряд шагов стратегического характера. Планируются, в частности, определенные поощрительные механизмы для добровольцев, в том числе конкурсы и другие инициативы; в фонде придается особо важное значение сотрудничеству с образовательными учреждениями различных стран, что приведет к качественному росту энциклопедии.
В результате фонд Викимедиа ожидает прекращения оттока редакторов, активизацию добровольцев на «Глобальном Юге» и доведение их доли до 27% (в настоящее время подавляющая часть содержания энциклопедии генерируется в Америке и Европе).
Еще одной амбициозной целью Википедии является доведение до 2015 года доли качественных статей (с богатым справочно-библиографическим аппаратом) до 25%, чего, по словам Молески, планируется достичь благодаря сотрудничеству с университетами, конкурсам и другим инициативам.