18:15 | 22.09.11 | Նորություններ | 2143
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում ներկայացված www.givemeinfo.am կայքը նպատակ ունի ցույց տալ իրադարձությունների իրական վիճակը պետական կառույցներից տեղեկատվություն ստանալու հարցում:
Այս մասին այսօր Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, ով նաեւ կայքի հիմնադիրներից է:
«Հայաստանը կառավարության աշխատանքի թափանցելիությունն ապահովող` օրենսդրության տեսանկյունից ամենաառաջադեմ երկրներից է: Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքը թույլ է տալիս քաղաքացիներին կարճ ժամանակահատվածում պետական կառույցներից այլ օրենքների կողմից չսահմանափակված գրեթե ցանկացած տեղեկատվություն ստանալ: Խնդիրն իրական կատարման մեջ է: Ընդ որում` շատ բան կախված է տվյալ կառույցից` պետական մի շարք հաստատություններ քիչ թե շատ բաց են աշխատում, իսկ մյուսները տեղեկատվության իրական թշնամիներ են հանդիսանում: Կայքը ցույց է տալիս, թե որ հաստատություններն են ավելի հաճախ մերժում մարդկանց եւ ինչ պատճառաբանությամբ»,- նշել է փորձագետը:
Նա հայտնել է, որ կայքի բովանդակությունը «Տեղեկատվության ազատության կենտրոնի» երկար տարիների աշխատանքի արդյունք է:

18:15 | 22.09.11 | Новости | 2766
Ереван/Медиамакс/. Презентованный сегодня в Ереване сайт www.givemeinfo.am призван показать реальное положение дел в вопросе получения информации от госструктур.
Об этом в беседе с Медиамакс сказал сегодня эксперт по вопросам информационной безопасности, один из основателей сайта Самвел Мартиросян.
«Армения является одной из передовых стран в плане законодательства, обеспечивающего транспарентность работы правительства. Закон о свободе информации позволяет гражданам получать от государственных структур в кратчайшие сроки практически любую информацию, не ограниченную другими законами. Проблема в реальном выполнении. Причем многое зависит от конкретной структуры - многие госучреждения работают более или менее открыто, другие являются настоящими врагами свободы информации. Сайт показывает - какие учреждения больше отказывают людям и по каким причинам», - отметил эксперт.