Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱրմենՏելը (ապրանքանիշը՝ Beeline) ստացել է Global Google Cache պաշտոնական հոսթերի կարգավիճակ, ինչը նշանակում է, որ Google ծառայությունների էլեկտրոնային բովանդակությունը, որին դիմելու են Beeline ինտերնետ-ծառայությունների բաժանորդները, ավտոմատ կերպով պահպանվում է ԱրմենՏելի տեղական սերվերներում:
Քեշինգը (caching) հաճախակի հարցվող տվյալների պահպանումն է պրովայդերի միջանկյալ սերվերներում, ինչն արվում է այդ տվյալների՝ «սկզբնաղբյուր» հանդիսացող սերվերից անընդհատ ներբեռնումը կանխելու համար:
Այսպիսով, Google-ի առավել ճանաչված էլեկտրոնային համակարգերին միանալու արագությունը պայմանավորված կլինի մինչև ԱրմենՏելի սերվերների արագությամբ, իսկ ԱրմենՏելի արտաքին կապուղիների ծանրաբեռնվածությունը սերվերների գործարկումից հետո նվազել է 20%-ով, հայտնեցին ընկերության մամլո ծառայությունում:
Մշտապես պահպանվող ռեսուրսների թվում են վիդեոհոսթինգի ճանաչված ծառայություն` Youtube-ը, ինչպես նաև Google+ սոցիալական ցանցի, Google Maps և Google Earth ծառայությունների  ստատիկ բովանդակությունը:
«ԱրմենՏելը մեծ ուշադրություն է դարձնում հաճախորդների ցանկություններին և շարունակում է աջակցել երկրի ներսում ինտերնետ-տրաֆիկի տեղայնացմանը: Դրա շնորհիվ, էլ ավելի կբարձրանան Հայաստանի միասնական օպերատորի կողմից մատուցվող ինտերնետի արագությունն ու կայունությունը», - նշել է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:

14:41 | 17.09.11 | News | 4503
Yerevan/Mediamax/. ArmenTel (Beeline trademark) acquired the status of Global Google Cache official hoster which means that Google content that the subscribers of Beeline internet services will refer to will be automatically saved on the ArmenTel servers.
Cashing is a process of saving frequently requested information on the intermediate servers of a provider so as it wouldn’t be constantly downloaded from the source-server.
The speed of the access to Google’s more popular electronic resources for Beeline subscribers will be determined by the speed of the connection to the ArmenTel servers. The load on the ArmenTel external channels has reduced by approximately 20% since the servers were launched, the company’s press service reported.
You Tube popular video hosting service, the static content of Google + network and Google Maps and Google Earth popular resources are among the resources of constant cashing.
“ArmenTel pays great attention to the subscribers’ wishes and keeps on contributing to the Internet traffic localization inside the country. This will enhance the speed and stability of the internet provided by Armenia’s universal operator”, said ArmenTel CEO Igor Klimko.