09:52 | 31.08.11 | Նորություններ | 2738
Նոբելյան մրցանակակիրները բացահայտել են գրաֆենի կիրառման նոր ձեւ, որը ավելացնում է ինտերնետի արագությունը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մի խումբ բրիտանացի գիտնականներ` Նոբելյան երկու մրցանակակիրներ, նախկին ռուսաստանցիներ Անդրեյ Գեյմի եւ Կոնստանտին Նովոսյոլովի ղեկավարությամբ, գտել են իրենց կողմից հայտնաբերած գրաֆեն նյութի նոր կիրառում, որը զգալիորեն ավելացնում է ինտերնետի արագությունը:
Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, գիտնականները պնդում են, որ գրաֆենի կիրառումը կապի սարքավորման մեջ կարող է տասնյակ, նույնիսկ հարյուրավոր անգամ ավելացնել տվյալների փոխանցման արագությունը:
Մանչեսթերի եւ Քեմբրիջի համալսարանների գիտնակաների հետազոտությունների արդյունքները հրապարակվել են Nature Communication ամսագրում:
Մանչեսթերի համալսարանում աշխատող Անդրեյ Գեյմը եւ Կոնստանտին Նովոսյոլովը գրաֆենի հայտնաբերման համար 2010-ին արժանացել են Նոբելյան մրցանակի ֆիզիկայի բնագավառում:

09:52 | 31.08.11 | Новости | 2639
Ереван/Медиамакс/. Группа британских ученых под руководством двух нобелевских лауреатов российского происхождения Андрея Гейма и Константина Новоселова, открыла способ применения открытого ими нового материала графена для значительного увеличения скорости работы интернета.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, ученые утверждают, что применение графена в оборудовании связи может увеличить скорость передачи данных в десятки и даже сотни раз.
Результаты исследования ученых из Манчестерского и Кембриджского университетов опубликованы в журнале Nature Communication.
За открытие графена Андрей Гейм и Константин Новоселов, работающие в Манчестерском университете, получили в 2010 году Нобелевскую премию по физике.