14:45 | 25.07.11 | Նորություններ | 5484
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը եւ ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր  դեսպան Աչալ Մալհոտրան այսօր ստորագրել են հուշագիր` ԵՊՀ-ում հնդկագիտության կենտրոն բացելու վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արամ Սիմոնյանն ասել է, որ կենտրոնում Հնդկաստանից ժամանած պրոֆեսորը դասախոսություններ կկարդա արեւելագիտության ֆակուլտետի ուսանողների համար, իսկ հնդկերենի դասընթացները նախատեսված կլինեն բոլոր հետաքրքրվածների համար:
ԵՊՀ ղեկավարն ասել է, որ աշնանը կբացվի նաեւ բարձր տեխնոլոգիաների ուսումնական կենտրոնը, որտեղ հնդկական կողմի ֆինանսավորմամբ կտեղադրվեն մոտ $ 1 մլն արժողություն ունեցող սարքավորումներ:
Ս.թ. մարտին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ասել էր, որ հնդկական սուպերհամակարգիչը, որը պետք է Երեւանում գործարկվեր 2010 թվականին, դեռեւս չի ժամանել Հայաստան:
Նախատեսված է, որ ԵՊՀ տարածքում գործող կենտրոնում տեղադրվելու է Param սուպերհամակարգիչը` ՏՀՏ (համակարգիչների, համակարգչային տեխնիկայի եւ ծրագրային ապահովման հնարավորությունների մեծացման ուղղությամբ` High Performance Computing), կենսաինֆորմատիկայի եւ քիմիայի ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով:

14:45 | 25.07.11 | Новости | 5479
Ереван/Медиамакс/. Ректор Ереванского государственного университета (ЕГУ) Арам Симонян и посол Индии в Армении Ачал Малхотра подписали сегодня меморандум об открытии в ЕГУ центра индоведения.
Как сообщает Медиамакс, Арам Симонян сказал, что  профессор, приглашенный из Индии, будет читать в центре лекции для студентов факультета востоковедения ЕГУ, а курсы по хинди будут предназначены для всех заинтересованных.
Ректор ЕГУ отметил, что осенью в университете откроется армяно-индийский учебный центр высоких технологий, где при финансировании индийской стороны будет установлено оборудование общей стоимостью около $1 млн.
В марте этого года директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян сказал в интервью Медиамакс, что индийский суперкомпьютер, который должен был начать работать в Ереване в 2010 году, пока не прибыл в Армению.
В центре должен быть размещен индийский суперкомпьютер Param для проведения исследований в области IT (в направлении повышения возможностей компьютеров и компьютерной техники и программного обеспечения  - High Performance Computing), биоинформатики и химии.