Ինտերնետի դերը մեր կյանքում մշտապես եւ դինամիկ աճում է: Ինչպես աշխատանքի մեջ, այնպես էլ ամենօրյա կյանքում մարդիկ ավելի հաճախ են վստահում ցանցային լուծումներին, իսկ աշխարհում այսօր արտադրվող ծրագրային ապահովման մեծ մասը նախատեսված է առցանց ռեժիմում օգտագործելու համար: Միաժամանակ, ավելի մեծ կարեւորություն են ձեռք բերում վեբ-ստանդարտները, որոնք  գլոբալ ցանցի միավորներին հնարավորություն են տալիս «հասկանալ» իրար եւ փոխգործակցել: Այդպիսի վեբ-ստանդարտի վառ օրինակ է HTML գերտեքստային նշման լեզուն, որը դարձավ վեբ-էջերի ստեղծման ունիվերսալ լեզու:
Opera Software ընկերության ստանդարտների գծով տնօրեն Չարլզ ՄքՔեթի Նեւիլը (Charles McCathieNevile, Chief Standards Officer at Opera) հոգ է տանում, որպեսզի լավագույն վեբ-մշակումները աշխարհին մատչելի լինեն բաց ստանդարտների տեսքով:
Հունիսի 3-4-ին Չարլզն առաջին անգամ այցելել էր Երեւան` BarCamp ոչ պաշտոնական ՏՏ կոնֆերանսին մասնակցելու համար: Մեդիամաքսին եւ Itel.am-ին տված հարցազրույցում նա պատմել է այն մասին, թե ինչպես են ստեղծվում վեբ-ստանդարտները, որքանով են դրանք կարեւոր եւ ինչպիսին կլինի ինտերնետը ապագայում:
- Opera Software-ը, վեբ-բրաուզերների եւ ուղեկցող ծրագրային ապահովման արտադրությունից բացի, ակտիվորեն ներգրավված է նաեւ բաց վեբ-ստանդարտների մշակման եւ առաջխաղացման աշխատանքներում: Պատմեք, ինչպե՞ս է տեղի ունենում նոր ստանդարտի առանձնացումը տեխնոլոգիական նորարարությունների բազմությունից, ինչպիսի՞ ստանդարտներ են այսօր զարգացման ընթացքում եւ ինչպե՞ս դրանք կանդրադառնան օգտագործողների վրա:
- Opera Software-ն իսկապես բաց ստանդարտների ջատագովն է, եւ ես համակարգում եմ այս ուղղությամբ ընկերության ավելի քան 30 աշխատակիցների աշխատանքը: Նախքան ստանդարտների եւ, մասնավորապես, վեբ-ստանդարտների մասին խոսելը, եկեք նախ առանձնացնենք նոր տեխնոլոգիաների ստեղծումը դրանք ստանդարտների վերածելուց: Պատկերացնենք, որ Opera-ի կամ որեւէ այլ ընկերության, կամ, ասենք, խելացի տղաների խմբի մոտ միտք է ծագում, որը մարմնավորվել նոր տեխնոլոգիայում: Եթե այն արժանի է ստանդարտ դառնալու, ապա սկսվում է նրա առաջխաղացման գործընթացը: Ստանդարտը մի բան է, որից օգտվում են բոլորը, իսկ լավ ստանդարտը` մի բան, որը կյանքն ավելի լավ է դարձնում:
Ինտերնետի տեխնոլոգիական ստանդարտները մշակում եւ ներդնում է Համաշխարհային ցանցի կոնսորցիումը (անգլ. World Wide Web Consortium, W3C), որտեղ ես գլխավորում եմ բազմահարթակային ծրագրերի կոմիտեն (բազմահարթակային ծրագրային ապահովումը (անգլ. cross-platform or multi-platform software) այնպիսի ծրագրային ապահովում է, որը աշխատում է ավելի քան մեկ ապարատային հարթակի եւ/կամ օպերացիոն համակարգի վրա):
Առավել կարեւոր ստանդարտը, որի վրա ներկայումս աշխատում է կոնսորցիումը` HTML գերտեքստային նշման լեզվի հինգերորդ տարբերակն է` HTML 5-ը: Դեռ հայտնի չէ, երբ այն կավարտվի, որպես ուղենիշային նշվում են 2014-2015 թվականները, չնայած գործի մեծ մասն արդեն ավարտված է: Նախատեսվում է, որ լեզվի առանձին մասերը կկիրառվեն բրաուզերներում մինչեւ HTML5-ը պաշտոնապես կստանա W3C-ի առաջարկի, այսինքն` ստանդարտի կարգավիճակ:
Ստանդարտների մեկ այլ կարեւոր համալիրը, որի վրա աշխատում է կոնսորցիումը, վերաբերում է ոճերի կասկադային աղյուսակներին (անգլ. Cascading style sheets, CSS3 նշումների լեզվով գրված փաստաթղթի արտաքին տեսքի նկարագրման պաշտոնական լեզու), որոնք պատասխանատու են վեբ-էջերի արտաքին տեսքի համար: Այստեղ գլխավոր նպատակը` հեշտացնել ինտերնետից օգտվելը, ամեն ինչ դարձնել ավելի պարզ եւ հասկանալի:
Բացի այդ, W3C-ը մշտապես «արտադրում է» բազմաթիվ փոքր ծրագրային API (application programming interfaces) գործիքներ, ինչն ընդլայնում է Համացանցից օգտվելու հնարավորությունները: Որպես API օրինակ կարող եմ բերել վեբ-տեսախցիկի կամ հեռախոսների տեսախցիկի կիրառումը, որպես ծրագրի մաս, գեոլոկացիան, ծրագրի ինտեգրումը հասցեագրքի, սոցիալական ցանցերի կոնտակտների հետ եւ այլն:
- Ինչպես հայտնի է, շարքային օգտվողի վրա HTML5-ի գործադրումը  կանդրադառնա այն առումով, որ նրան այլեւս պետք չի լինի հատուկ պլագիններ տեղադրել Համացանցում  տեսանյութեր եւ անիմացիաներ դիտելու, ինչպես նաեւ աուդիոֆայլեր լսելու համար: Այդ դեպքում ի՞նչ է սպասվում այնպիսի պրոպրիետար (սեփականատիրական) տեխնոլոգիաներին, ինչպիսիք են Flash-ը եւ Silverlight-ը:
- Իսկապես, Flash-ը եւ Silverlight-ը պրոպրիետար տեխնոլոգիաներ են, բայց գործողությունները, որոնք մինչ այժմ կարելի էր կատարել միայն Flash-ի կամ Silverlight-ի օգնությամբ, քայլ առ քայլ դառնում են բաց ստանդարտներ: Իսկ դա նշանակում է, որ, ասենք, անիմացիայի ստեղծումն ու դիտումը հնարավոր է դառնում առանց Flash-ի օգնության: Այսպիսով, նոր ծրագրավորողները սկսում են նրանից, որ սովորում են առկա ստանդարտները, իսկ նրանք, ովքեր սկսել են, ասենք, 10 տարի առաջ, կնախընտրեն աշխատել Flash-ով: Հենց պահանջարկի առկայությունն է շուկայում պահում այնպիսի պրոպրիետար տեխնոլոգիաներ, ինչպիսին է Flash-ը, սակայն հեռանկարում դրանց փոխարինումը բաց ստանդարտներով անխուսափելի է, առնվազն այնտեղ, որտեղ դա հնարավոր է:
- Դուք կոնկրետ օրինակի վրա ցույց տվեցիք, թե ինչպես մասնավոր փակ մշակումը, որը եկամուտ է բերում իր հեղինակին, այնուհետեւ փոխարինվում է ընդհանուր գործածության համար բաց տեխնոլոգիայով: Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ ազատ ծրագրային ապահովումը միշտ լինելու է հետապնդողի դերում պրոպրիետարի նկատմամբ, իսկ վերջինս չի կարողանա հավերժ եկամուտ բերել իր հեղինակին:
- Սկզբում ամեն ինչ փակ է, նույնիսկ եթե դա բաց ծրագրային ապահովում է եւ հրապարակավ է ստեղծվել, քանի որ ստանդարտը, որպես այդպիսին, ստանդարտ չէ այնքան ժամանակ, մինչեւ բոլորը չսկսեն օգտագործել այն: Իսկ դա նշանակում է, որ ինչպես հիմա, այնպես էլ միշտ գրեթե բոլոր տեխնոլոգիաները սկզբից պրոպրիետար են լինելու: Թե որքան դրանք հսկողության տակ կմնան` դրանց հեղինակների գործն է: Մի բան ստեղծվում է ստանդարտ դառնալու համար, մեկ ուրիշ բան` որպես ընկերության երկարաժամկետ սեփականություն:
Փակ տեխնոլոգիաները եւ ստանդարտները կարելի է ասոցացնել էզոպոսյան “Նապաստակը եւ կրիան” առակի հետ: Ստանդարտները կրիան է, դրանք դանդաղ են առաջ շարժվում, իսկ տեխնոլոգիաները` նապաստակը, սկզբում փորձարկվում են փակ ռեժիմում եւ կարող են լինել շատ կարեւոր ու եկամտաբեր մի բան: Իսկ եթե մի բան իրենից կարեւոր բան է ներկայացնում, մարդիկ սկսում են մտածել այն ստանդարտ դարձնելու մասին եւ, այսպիսով, կախում չունենալ դրա սեփականատիրոջից:
Բերեմ վառ օրինակ. ենթադրենք, Հայաստանի ազգային գրադարանն ուզում է իր բոլոր գրքերը համապատասխանեցնել iPad-ի ծրագրային ձեւաչափին, որպեսզի դրանք մատչելի դառնան պլանշետների վրա ընթերցելու համար: Հայաստանի համար դա նշանակում է ազգային հարստության պահպանում թվային եւ մատչելի տեսքով: Ընդ որում, դուք պետք է վստահ լինեք, որ Apple-ն ապագայում կշարունակի այդ համակարգիչների արտադրությունը, սակայն Apple-ին շատ քիչ է հետաքրքրում Հայաստանի Ազգային գրադարանը: Այսպիսով, վստահ լինելու համար, որ 20 տարի հետո, երբ Apple-ը , ենթադրենք, կդադարի գոյություն ունենալ (դրան, իհարկե, հիմա դժվար է հավատալ, բայց չէ որ ամեն ինչ հնարավոր է) ձեր աշխատանքը չի կորի, ավելի լավ է աշխատել բաց ստանդարտների հետ: Այդպես դուք կարող եք վստահ լինել, որ նույնիսկ եթե Apple-ը կամ Google-ը փակվեն, կգտնվեն ընկերություններ, որոնք աշխատում են նույն ստանդարտներով:
- Պատմությանը հայտնի՞ են դեպքեր, երբ պրոպրիետար տեխնոլոգիաների սեփականատեր ընկերությունների փակումը ուրիշների մոտ խնդիրներ է առաջացրել:
- Իհարկե, եւ դրանցից ամենահայտնին Netscape ընկերության հետ պատահած դեպքն է: 90-ականներին այդ ընկերության պրոպրիետար տեխնոլոգիաների վրա պահպանվում էր մի ամբողջ դոթքոմ տնտեսություն, որն օդի մեջ մնաց այն բանից հետո, երբ Netscape-ը դադարեց գոյություն ունենալ: Այդ ընկերությունների բիզնես մոդելները փլուզվեցին: Իսկ այն ձեռնարկությունները, որոնք աշխատում էին Netscape-ի կողմից ընդունված ստանդարտներով, պարզապես անցան Opera-ին, Safari-ին եւ Firefox-ին, եւ ոչ մի խնդիր չառաջացավ: Այսպիսով, երկարաժամկետ հեռանկարում վեբ- ստանդարտները գրեթե միշտ շահում են:
Այսօր ավելի շատ ընկերություններ ի սկզբանե մտածում են իրենց գործում բաց վեբ- ստանդարտներին վստահելու մասին, քանի որ երկարաժամկետ հեռանկարում միայն մեկ արտադրողին վստահելը մեծ ռիսկի հետ է կապված:
- Դուք ապագա ինտերնետի հեղինակներից մեկն եք: Ի՞նչ սպասենք Համացանցից, ասենք, 15-20 տարի հետո:
- Սկսենք նրանից, որ արդեն մի քանի տարի հետո կհայտնվեն 3D բրաուզերներ: Բրաուզերի հետ շփվելու ավելի շատ ուղիներ կլինեն, աշխատանքը դառնում է ավելի ինտուիտիվ, ավելի շատ ժեստերի վրա հիմնված: Վեբը կդառնա ավելի մեծ տեղեկատվական ծավալի շտեմարան: Բջջային հեռախոսը, որը կլինի կենտրոնական վեբ-հարթակներից մեկը, կդառնա հեռուստացույցի, օդափոխիչի, լվացքի մեքենայի, մինչեւ իսկ ավտոմեքենայի հեռակառավարման ունիվերսալ սարք: Ինտերնետի միջոցով կսկսվի տեղեկատվության ակտիվ փոխանակում մարդկանց եւ նրանց սարքերի միջեւ: Սարերի հետեւում չէ այն օրը, երբ ավտոմեքենան ինտերնետի օգնությամբ սկսելու է ինքը գտնել իր տիրոջը (անձամբ ես դրա խիստ կարիքն ունեմ, քանի որ հաճախակի մոռանում եմ, որտեղ եմ կանգնեցրել այն): ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում եւ ուրիշ երկրներում արդեն տարվում են ավտոմեքենաների համար ավտոպիլոտի ստեղծման աշխատանքներ, եւ հենց ինտերնետն է լինելու տրանսպորտային միջոցի ինքնակառավարման միջավայրը:
- Ընդհանուր առմամբ այս ամենը կբերի ռիսկերի աճի՞ն , թե՞ նվազմանը:
- Կարծում եմ, ընդհանուր առմամբ սա կնվազեցնի ռիսկերը, քանի որ ավելի քիչ պատահականություններ կախված կլինեն մարդկային գործոնից: Միաժամանակ, ինչքան ավելի ինֆորմացիա է մտնում ինտերնետ, այնքան մեզ ավելի շատ կմտահոգի դրա անվտանգությունը: Ինֆորմացիայի գաղտնիության ու հրապարակայնության աստիճանը ոչ այնքան տեխնոլոգիաների, որքան կոնկրետ հասարակությունների խնդիր է, որոնցից յուրաքանչյուրը ինքնուրույն է լուծելու այս հարցը: Տեխնոլոգիաները, իրենց հերթին, կշարունակեն հարմարեցվել հասարակության պահանջներին եւ օգտագործման մեջ դառնալ ավելի մատչելի:

10:59 | 20.06.11 | Интервью | 12526
Роль  интернета в нашей жизни постоянно и динамично растет. Все больше, как в работе, так и в повседневной жизни, люди полагаются на сетевые решения, а большая часть производимого сегодня в мире программного обеспечения предназначена для пользования в режиме онлайн. Вместе с этим все большую важность приобретают веб-стандарты, которые позволяют единицам глобальной сети «понимать» друг друга и взаимодействовать. Ярким примером такого веб-стандарта является язык гипертекстовой разметки HTML, который стал универсальным языком создания веб-страниц.
Директор по стандартам компании Opera Software Чарльз МакКети Невил (CharlesMcCathieNevile, Chief Standards Officer at Opera) заботится именно о том, чтобы лучшие веб-разработки были доступны миру в виде открытых стандартов.
3-4 июня Чарльз впервые посетил Ереван, где принял участие в неформальной ИТ-конференции BarCamp. В интервью Медиамакс и Itel.am он рассказал о том, как возникают веб-стандарты, насколько они важны и каким будет интернет в будущем.
- Opera Software, помимо производства веб-браузеров и сопутствующего программного обеспечения, активно задействована также в работах по разработке и продвижению открытых веб-стандартов. Расскажите, как происходит выделение стандарта из массы новых технологических инноваций, какие стандарты находятся в разработке сегодня и как они отразятся на пользователях?
- Opera Software действительно привержена открытым стандартам, и я координирую в этом направлении работу более 30 сотрудников компании. Прежде чем говорить о стандартах вообще и об открытых веб-стандартах в частности, давайте сперва разделим изобретение новой технологии от ее превращения в стандарт. Представим, что у Opera, или какой-либо другой компании, или, скажем, группы умных парней возникла идея, которая воплотилась в новую технологию. Если она стоит того, чтобы стать стандартом, начинается процесс ее продвижения. Стандарт - это нечто, чем пользуются все, а хороший стандарт - это нечто, что делает жизнь лучше.
Технологические стандарты интернета разрабатывает и внедряет Консорциум всемирной паутины (англ. World Wide Web Consortium, W3C), где я возглавляю Комитет по кросс-платформенным приложениям (кросс-платформенные приложения (англ. cross-platform or multi-platform software) – программное обеспечение, работающее более чем на одной аппаратной платформе и/или операционной системе).
Наиболее важным стандартом, над которым в настоящее время работает консорциум – пятая версия языка гипертекстовой разметки HTML (HTML5). Еще неизвестно, когда он будет завершен, в качестве ориентировочных называются 2014-15 годы, хотя большая часть работы проделана. Предполагается, что отдельные части языка будут реализованы в браузерах до того, как HTML5 официально получит статус рекомендации W3C, а именно - стандарта.
Другой важный комплекс стандартов, над которыми работает консорциум, касается каскадных таблиц стилей (англ. Cascading style sheets, формальный язык описания внешнего вида документа, написанного с использованием языка разметки - CSS3), отвечающих за внешний вид веб-страниц. Главная цель здесь - облегчить пользование интернетом, сделать все яснее и понятнее.
Кроме того, W3C постоянно «выпускает» множество небольших программных инструментов API (application programming interfaces), что расширяет возможности использования Сети. В качестве примеров API могу привести применение веб-камеры или камеры телефона как части приложения, геолокацию, интеграцию приложений с адресной книгой и контактами в социальных сетях и многое другое.
- Насколько известно, на рядовом пользователе внедрение HTML5 отразится в том, что ему больше не потребуется устанавливать специальных плагинов для просмотра в Сети видео и анимаций, а также прослушивания аудио-файлов. Что, в таком случае, что ждет такие проприетарные технологии, как Flash и Silverlight?
- Действительно, Flash и Silverlight – проприетарные технологии, но шаг за шагом операции, которые до сих пор можно было выполнять только с помощью Flash либо только с помощью Silverlight, становятся открытыми стандартами. А это означает, что, скажем, создавать и просматривать анимацию становится возможно без помощи Flash. Таким образом, новые разработчики начинают с того, что учат имеющиеся стандарты, а те, кто начинал, скажем 10 лет назад, предпочтут продолжить работать во Flash. Именно наличие спроса удержит на рынке такие проприетарные технологии, как Flash, но в перспективе их замена открытыми стандартами неизбежна, по крайней мере там, где это возможно.
- Вы сейчас продемонстрировали на конкретном примере, как частная закрытая разработка, которая приносит своему автору прибыль, затем замещается технологией, открытой для общего пользования. Означает ли это, что свободное программное обеспечение всегда будет в роли догоняющего по отношению к проприетарому продукту, а последний не сможет вечно приносить прибыль своему автору?
- Сперва все бывает закрытым, даже если это открытое программное обеспечение и создавалось публично, поскольку стандарт по определению не является стандартом до тех пор, пока им не начнут пользоваться все. Это означает, что как сейчас, так и всегда практически все технологии будут сперва проприетарными. Решать, как долго удерживать над ними контроль - дело их авторов. Одни вещи создаются с идеей сделать их стандартами, другие - как собственность компаний на долгий срок.
Закрытые технологий и стандарты можно ассоциировать с эзоповской басней «Заяц и черепаха». Стандарты - это черепаха, они двигаются медленно, а технологии (это заяц), сперва тестируются в закрытом режиме и могут оказаться чем-то очень важным и прибыльным. А если что-то представляет собой нечто очень важное, люди начинают думать о том, чтобы сделать это стандартом и, таким образом, не зависеть от его владельца.
Приведу наглядный пример: предположим, Национальная библиотека Армении хочет перевести все свои книги в формат приложения iPad, чтобы сделать ее доступной для чтения на планшетах. Для Армении это означает сохранение своего национального достояния в цифровом и доступном виде. При этом вам надо быть уверенными, что Apple и в будущем продолжит производить эти компьютеры, но Apple совсем не заботится о Национальной библиотеке Армении. Таким образом, чтобы быть уверенным, что ваш труд не пропадет через 20 лет, когда Apple, преположим, перестанет существовать (в такое, конечно, трудно поверить сейчас, но ведь все может быть), вам лучше работать с открытыми стандартами. Так вы можете быть уверенными, что даже если закроются Apple или Google, найдутся компании, которые работают с теми же стандартами.
- Известны ли истории случаи, когда закрытие компании-владельца проприетарных технологий приводило к проблемам у других?
- Конечно, и самый известный из них - это случай с компанией Netscape. На проприетарных технологиях этой компании в 90-е держалась целая дотком-экономика, которая оказалась в воздухе после того, как Netscape перестала существовать. Бизнес-модели этих компаний рухнули. Те же предприятия, которые работали со стандартами, поддерживаемыми Netscape, попросту перешли на Opera, Safari и Firefox, и никаких проблем. Таким образом, в долгосрочной перспективе веб-стандарты практически всегда выигрывают.
Сегодня все больше организаций изначально задумываются о том, чтобы полагаться в своей работе на открытые веб-стандарты, поскольку полагаться в долгосрочной перспективе только на одного производителя - очень высокий риск.
- Вы - один из авторов того, каким будет интернет в будущем. Чего нам ожидать от Сети, скажем, через 15-20 лет?
- Начнем с того, что уже через пару лет появятся 3D браузеры. Будет намного больше путей общения с браузером, работа с ним будет становиться все более интуитивной, больше основанной на жестах. Веб станет проводником все большего объема информации. Мобильный телефон, который будет одной из центральных веб-платформ, станет универсальным инструментом дистанционного управления от телевизора, кондиционера и стиральной машины вплоть до автомобиля. Посредством интернета начнется активный обмен информацией между человеком и его устройствами. Не за горами тот день, когда автомобиль при помощи интернета будет сам находить своего владельца (я сам сильно нуждаюсь в этом, поскольку зачастую забываю, где припарковался). В США, Франции, России и других странах уже ведутся разработки по созданию автопилотов для автомобилей и средой самоуправления транспортного средства будет интернет.
- Приведет ли все это в целом к росту или снижению рисков?
- Думаю, все это в целом это снизит риски, поскольку все меньше случайностей будут зависеть от человеческого фактора. Одновременно, чем больше информации переходит в интернет, тем больше нас должна заботить ее сохранность. Степень конфиценциальности и степень публичности информации – не столько вопрос технологий, сколько вопрос конкретных обществ, каждое из которых будет решать это для себя. Технологии же, в свою очередь, продолжат адаптироваться под требования общества и будут становиться все легче в применении.