09:44 | 12.05.11 | Նորություններ | 2997
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կարող է Միացյալ Նահանգների ցանկացած բջջային հեռախոսի ուղարկել տեքստային հաղորդագրություններ մոտալուտ վտանգի մասին` ահաբեկչությունից մինչեւ բնական աղետներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, վկայակոչելով The Telegraph թերթը, հաջորդ տարվանից նոր հեռախոսներն ու այլ պորտատիվ սարքերը պետք է համալրված լինեն հրատապ ծանուցումներ ընդունող հատուկ չիպերով, որոնք կուղարկվեն նաեւ պետական եւ տեղական իշխանությունների կողմից: Սպառողները կարող են հրաժարվել ցանկացած տեսակի ծանուցումից, բացառությամբ նախագահի կողմից ուղարկվողներից, հայտարարել է ԱՄՆ-ի Կապի դաշնային հանձնաժողովը:
Համակարգը ներառելու է հրատապ ծանուցումներ երեխաների անհետացման մասին եւ մշակված է լինելու այնպես, որպեսզի առաջնահերթություն ունենա հեռախոսային մնացած թրաֆիկի նկատմամբ` ուշացումներից խուսափելու նպատակով:
Զգուշացումներն ունենալու են եզակի ազդանշան եւ վիբրազանգ, ասում են ԱՄՆ-ի Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալության պաշտոնական ներկայացուցիչները:

09:44 | 12.05.11 | News | 4140
Yerevan/Mediamax/. U.S. President Barack Obama will be able to send any mobile phone in the United States a text message warning of imminent danger, from a terror attack to a natural disaster.
Mediamax reports referring The Telegraph newspaper that from next year, new phones and other hand-held devices will be required to be fitted with special chips to receive the alerts, which will also be sent by state and local authorities. Users will be able to opt out of every type of alert except those from the president, said the Federal Communications Commission.
The system will include alerts about missing children and will supersede all other phone traffic to avoid delays.
The warnings will have a unique signal and vibration, said officials from the Federal Emergency Management Agency.