09:44 | 12.05.11 | Նորություններ | 2997
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կարող է Միացյալ Նահանգների ցանկացած բջջային հեռախոսի ուղարկել տեքստային հաղորդագրություններ մոտալուտ վտանգի մասին` ահաբեկչությունից մինչեւ բնական աղետներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, վկայակոչելով The Telegraph թերթը, հաջորդ տարվանից նոր հեռախոսներն ու այլ պորտատիվ սարքերը պետք է համալրված լինեն հրատապ ծանուցումներ ընդունող հատուկ չիպերով, որոնք կուղարկվեն նաեւ պետական եւ տեղական իշխանությունների կողմից: Սպառողները կարող են հրաժարվել ցանկացած տեսակի ծանուցումից, բացառությամբ նախագահի կողմից ուղարկվողներից, հայտարարել է ԱՄՆ-ի Կապի դաշնային հանձնաժողովը:
Համակարգը ներառելու է հրատապ ծանուցումներ երեխաների անհետացման մասին եւ մշակված է լինելու այնպես, որպեսզի առաջնահերթություն ունենա հեռախոսային մնացած թրաֆիկի նկատմամբ` ուշացումներից խուսափելու նպատակով:
Զգուշացումներն ունենալու են եզակի ազդանշան եւ վիբրազանգ, ասում են ԱՄՆ-ի Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալության պաշտոնական ներկայացուցիչները:

Ереван/Медиамакс/. Президент США Барак Обама сможет отправлять на любой мобильный телефон в Соединенных Штатах текстовые сообщения, предупреждающие о надвигающейся опасности - от теракта до стихийного бедствия.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на газету The Telegraph, с будущего года новые телефоны и другие портативные устройства должны будут быть снабжены специальными чипами, принимающие срочные оповещения, которые будут рассылаться также и государственными и местными властями. Пользователи смогут отказаться от всех типов оповещения, за исключением тех, что будут исходить от президента, заявила Федеральная комиссия по связи.
Система будет включать срочные оповещения о пропаже детей и будет сконструирована таким образом, чтобы иметь приоритет перед всем остальным телефонным трафиком, чтобы избежать задержек в доставке.
Предупреждения будут иметь уникальный тип сигнала и вибровызова, говорят официальные представители Федерального агентства по чрезвычайным ситуациям США.