Երեւան: Մեդիամաքս: Memcosoft IT-ընկերությունն այսօր ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի վիրտուալ հուշահամալիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Memcosoft-ի տնօրեն Արամ Բոշյանն այսօր ասել է, որ այն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի եւ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի վիրտուալ պատճեն է եւ ստեղծվել է վերջինիս հետ սերտ համագործակցությամբ:
Հաշահամալիրի տարածքով վիրտուալ տուրը հասանելի է Ցեղասպանության թանգարանի պաշտոնական կայքում՝ www.genocide-museum.am, ինչպես նաեւ ծրագիրը ստեղծած ընկերության կայքէջում՝  http://www.memcosoft.com/genocidemuseum/:
Տուրը կարելի է իրականացնել նաեւ եռաչափ տարբերակով՝ օգտագործելով հատուկ ակնոցներ:
«Ոչ բոլոր ցանկացողներին է հաջողվում այցելել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, այդ իսկ պատճառով մենք որոշեցինք ստեղծել դրա վիրտուալ պատճեն, որպեսզի յուրաքանչյուրը կարողանա ծանոթանալ մեր ժողովրդի պատմության այդ ողբերգական էջին, այցելել թանգարան, հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դնել հավերժ կրակի մոտ»,- ասել է Արամ Բոշյանը: Նա ասել է, որ ծաղիկներ դնելու հնարավորությունը դարձնում է իրենց ծրագիրն աշխարհում առաջին գործող վիրտուալ հուշահամալիրը:

13:18 | 23.04.11 | Новости | 4832
Ереван/Медиамакс/. IT-компания Memcosoft представила сегодня в Ереване виртуальный мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян в Османской империи.
Как сообщает Медиамакс, директор Memcosoft Арман Бошян сообщил, что разработка является точной виртуальной копией Мемориального комплекса и Музея-института Геноцида армян и создана в тесном сотрудничестве с последним.
Виртуальный тур по мемориальному комплексу доступен на официальном сайте музея Геноцида www.genocide-museum.am и на сайте компании-разработчика по ссылке http://www.memcosoft.com/genocidemuseum/.
Тур можно просматривать также в трехмерном изображении, надев специальные очки.
«Не всем желающим удается посетить Цицернакабердский мемориал, и мы решили создать его виртуальную копию, чтобы любой желающий мог ознакомиться с трагической страницей истории нашего народа, посетить музей, мемориал и возложить цветы у вечного огня», - сказал Арман Бошян. Он отметил, что возможность возложения цветов делает их разработку первым в мире действующим виртуальным мемориальным комплексом.