Երեւան: Մեդիամաքս: Memcosoft IT-ընկերությունն այսօր ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի վիրտուալ հուշահամալիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Memcosoft-ի տնօրեն Արամ Բոշյանն այսօր ասել է, որ այն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի եւ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի վիրտուալ պատճեն է եւ ստեղծվել է վերջինիս հետ սերտ համագործակցությամբ:
Հաշահամալիրի տարածքով վիրտուալ տուրը հասանելի է Ցեղասպանության թանգարանի պաշտոնական կայքում՝ www.genocide-museum.am, ինչպես նաեւ ծրագիրը ստեղծած ընկերության կայքէջում՝  http://www.memcosoft.com/genocidemuseum/:
Տուրը կարելի է իրականացնել նաեւ եռաչափ տարբերակով՝ օգտագործելով հատուկ ակնոցներ:
«Ոչ բոլոր ցանկացողներին է հաջողվում այցելել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, այդ իսկ պատճառով մենք որոշեցինք ստեղծել դրա վիրտուալ պատճեն, որպեսզի յուրաքանչյուրը կարողանա ծանոթանալ մեր ժողովրդի պատմության այդ ողբերգական էջին, այցելել թանգարան, հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դնել հավերժ կրակի մոտ»,- ասել է Արամ Բոշյանը: Նա ասել է, որ ծաղիկներ դնելու հնարավորությունը դարձնում է իրենց ծրագիրն աշխարհում առաջին գործող վիրտուալ հուշահամալիրը:

13:18 | 23.04.11 | News | 5281
Yerevan/Mediamax/. Today, Memcosoft IT Company presented the virtual memorial complex dedicated to the memory of victims of the Armenian Genocide in Ottoman Empire.
Memcosoft Armenia Director Arman Boshyan said that the complex is the exact virtual copy of the Memorial Complex and Museum-Institute of Armenian Genocide and has been created in close cooperation with the latter, Mediamax reports.
Virtual tour around the complex is available at the official site of the Genocide Museum at www.genocide-museum.am and at Memcosoft’s site at http://www.memcosoft.com/genocidemuseum/.
3D virtual tour is also available with special glasses.
“Not all people can visit the Tsitsernakaberd Memorial, and we decided to create its virtual copy so that everyone can get acquainted with this tragic page of our history, visit the museum and lay flowers to the eternal flame,” Arman Boshyan said. He noted that the possibility of laying flowers makes this creation the first acting virtual memorial complex in the world.