10:03 | 28.02.11 | Նորություններ | 3897
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը կարծում է, որ հայաստանյան շուկայում սակագների էժանացման  ռազմավարությունը չի կարող շահութաբեր լինել ոչ երկարաժամկետ, եւ ոչ էլ կարճաժամկետ հեռանկարում:
Այդ մասին Մեդիամաքս-ին ասել են «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի մամուլի ծառայությունում` մեկնաբանելով կարծիքն այն մասին, որ բաժանորդի համար “մրցավազքում” օպերատորները երբեմն անտեսում են տնտեսական գործոնները:
«Օպերատորները, որոնք ընտրում են ծառայությունների սակագների էժանացման ճանապարհը, կանգնում են ներդրումների վերադարձելիության ցածր ցուցանիշ ունենալու ռիսկի առջեւ: Այնպիսի հագեցած շուկայում, ինչպիսին բջջային հաղորդակցության հայաստանյան շուկան է, նման ռազմավարությունը չի կարող շահութաբեր լինել ոչ երկարաժամկետ, եւ ոչ էլ կարճաժամկետ հեռանկարում: Հայաստանում բջջային կապի ծառայությունների թափանցելիությունը բավականին բարձր է, ինչը նշանակում է, որ օպերատորները սկսում են ավելի շատ ծախսել բաժանորդներին պահպանելու համար` շահույթի մարժայի շարունակական նվազեցման պայմաններում: Մյուս կողմից`բաժանորդների կողմից նորարարական լուծումների պահանջարկը թելադրում է սահմանել ներդրումների վերադարձելիության խելամիտ ցուցանիշ»,- նշել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի մամուլի ծառայությունում:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին` Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ասել է.
«Մեր ընկերությունը բավականին յուրահատուկ կարգավիճակում է, քանի որ մինչ օրս մենք ներդրումների փուլում ենք եղել: Ցանցի ծածկույթի եւ խտության առումով մենք կատարել ենք նախապես սահմանված պլանները, եւ նույնիսկ ներդրել ենք նախատեսվածից մի փոքր ավելին: Դրա պատճառն այն էր, որ առեւտրային գործունեության առաջին շրջանում մենք բաժանորդների անսպասելի մեծ հոսք ունեցանք, եւ հավելյալ ներդրումներ կատարեցինք, որպեսզի կարողանանք ծառայությունների լավ որակ ապահովել: Այսօր մենք ունենք ավելի քան 500 հազար ակտիվ բաժանորդ, որոնցից 50 հազարը ինտերնետի բաժանորդներ են, եւ մենք կարող ենք ծառայություններ ապահովել ավելի մեծ քանակով բաժանորդների ապագայում: Ինչ վերաբերում է ներդրումների վերադարձելիությանը, ապա մեր բոլոր սակագները եւ ծառայությունները մշակված են այնպես, որ ողջամիտ ժամկետներում ապահովեն ներդրումների վերադարձը»:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով հարցին պատասխանել է նաեւ «ԱրմենՏել»-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը.
«Վերջին տարիներին մեր ընկերությունը լուրջ ներդրումներ է կատարել լարային եւ բջջային կապի ենթակառուցվածքի զարգացման գործում: Կապի որակը բարձր մակարդակում պահելու նպատակով 2010թ. տեղադրվել են երկրորդ եւ երրորդ սերնդի լրացուցիչ կայաններ: Այսօր Beeline-ի բջջային կապի որակը համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր պահանջներին: Զուգահեռաբար, ընկերությունը շարունակում է զարգացնել օպտիկամալուխային ենթակառուցվածքը, թվայնացնում է անալոգային կայանները, ընդլայնում է Hi Line ծառայության աշխարհագրությունը: 2010թ. արդյունքներով «ԱրմենՏել»-ը զբաղեցրել է երրորդ տեղը ՀՀ խոշորագույն հարկատուների ցուցակում` վճարված հարկերի ծավալով առաջ անցնելով հեռահաղորդակցային ոլորտի մյուս ընկերություններից: Միաժամանակ, ցանկի առաջին եռյակում ընդգրկված ձեռնարկություններից միայն «ԱրմենՏել»-ն է ավելացրել հարկային վճարումների ծավալը 2009թ. համեմատ: Բացի այդ, «ուղղակի» հարկերի ծավալով «ԱրմենՏել»-ը գլխավորում է հարկատուների ցուցակը, ինչը, մեր կարծիքով, եւս վկայում է ընկերության գործունեության արդյունավետության մասին: Նշված փաստերը խոսում են այն մասին, որ 2010թ. նոր բաժանորդների ներգրավման քաղաքականությունը իրականացվել է բիզնես-ռազմավարության վրա` հիմնվելով ընկերության մրցակցային առավելությունների վրա եւ հաշվի առնելով հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը»:

10:03 | 28.02.11 | News | 3831
Yerevan/Mediamax/. “VivaCell-MTS” believes the tariff reduction strategy cannot be profitable on the Armenian market either in long-term or in short-term perspective”, the press service of the company told Mediamax commenting on the opinion that “in pursuit of subscribers” the operators sometimes ignore the economic factors.
“The operators who choose the tariff reduction path face the risk of receiving low index of investment recoupment. On such a saturated market as the Armenian is, this strategy cannot be profitable either in long-term or in short-term perspective. The penetration of mobile services into Armenia is high enough, which means that the operators start spending much more means to keep their subscribers in conditions of continuous reduction of profit margin. On the other hand, subscribers’ demand for innovative services dictates the necessity of establishing a reasonable index of investment recoupment,” “VivaCell-MTS” press service stated.
In reply to Mediamax’s question, Orange Armenia Director General Bruno Duthoit said:
“Our company is in a peculiar state, as we have been making investments up till now. We have fulfilled and even exceeded the plans for network coverage and its density. After the launch of commercial activity we have faced huge inflow of subscribers and made additional investments in order to ensure better quality. Today we have over 500 000 active subscribers, 50 000 of whom are internet users. As for investment recoupment, our services and tariffs have been worked out to provide investment recoupment in reasonable period of time.”
Mediamax also asked “ArmenTel” PR Manager Anush Begloyan to answer the same question:
“In last two years our company has been making serious investments in the development of infrastructures of mobile and landline connection. In 2010, we have set additional second and third generation stations to ensure high quality. Today, the quality of Beeline networks meets the highest international requirements. At the same time, the company continues developing the fiber-optic infrastructure, digitizing stations and expanding the geography of Hi Line services. As of 2010, “ArmenTel” took the third place in the list of largest taxpayers, leaving behind other telecommunications companies by the volume of paid taxes. Thus, from companies heading the list, only “ArmenTel” increased the volume of tax payments as compared to 2009. Besides, by the volumes of direct taxes “ArmenTel” leads the list of taxpayers, which, we believe, bears witness to the efficiency of company’s activity. These numbers prove that in 2010 the policy of attracting new subscribers has been carried out taking into consideration the necessity of further development.”