16:08 | 20.12.10 | Նորություններ | 3654
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունն այսօր հայտարարել է 4G-LTE նոր սերնդի ցանցի փորձնական առեւտրային գործարկման մասին Երեւանի փոքր կենտրոնում եւ Արաբկիր համայնքում:
Ինչպես գործարկման արարողությանը, որին մասնակցում էր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Հայաստանը տարածաշրջանում առաջին, իսկ աշխարհում 10-րդ երկիրն է, որտեղ գործարկված է 4G ցանց, ինչպես նաեւ առաջին երկիրն է աշխարհում, որը գործարկել է դատա-ռոումինգ 4G ցանցում:
Տեսականորեն 4G ցանցի թողունակությունը հասնում է 160 Մբիտ/վրկ-ի (dowload) եւ 50 Մբիտ/վրկ-ի (upload), իսկ գործնականում այդ թվերը կազմում են, համապատասխանաբար, 148-162 Մբիտ/վրկ եւ 48 Մբիտ/վրկ: Հայաստանյան սերվերների վրա արագությունը հասնում է 48 Մբիտ/վրկ-ի (dowload) եւ 21 Մբիտ/վրկ-ի (upload):
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի 4G նոր սերնդի ցանցի գործարկման գործընկերներն են ERICSSON եւ HUAWEI ընկերությունները:

16:08 | 20.12.10 | Новости | 3717
Ереван/Медиамакс/. Компания «ВиваСелл-МТС» объявила сегодня о запуске коммерческого тестирования сети нового поколения 4G-LTE в малом центре Еревана и в общине Арабкир.
Как сообщил на церемонии запуска при участии премьер-министра страны Тиграна Саргсяна генеральный директор компании Ральф Йирикян, Армения является первой страной в регионе и 10-й в мире, которая задействовала сеть 4G, а также первой в мире, запустившей дата-роуминг в сети 4G.
Теоретически пропускная спососность сети 4G достигает 160 Мбит/сек (dowload) и 50 Мбит/сек (upload), на практике эти цифры составляют соответственно 148-162 Мбит/сек и 48 Мбит/сек. При этом на серверах в Армении скорость достигает 48 Мбит/сек (dowload) и 21 Мбит/сек (upload).
Партнерами компании «ВиваСелл-МТС» по запуску сети нового поколения 4G являются компании ERICSSON и  HUAWEI.