16:05 | 15.04.10 | Նորություններ | 3962
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լյուցենբերգերը կարծում է, որ օրենսդրության թույլ կիրառումը Հայաստանի գլխավոր խնդիրն է հեղինակային իրավունքի պաշտպանության ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայաստանում հեղինակային իրավունքի պաշտպանության թեմայով սեմինարի բացմանը դիվանագետը նշել է, որ «եթե Հայաստանը մտադիր է իր տարածքում ստեղծել տեխնոպարկեր, ազատ առեւտրային գոտիներ, առաջ տանել նորարարական բիզնեսը եւ մտնել եվրոպական շուկա, ապա հեղինակային իրավունքի պաշտպանությունը մշտապես պետք է գտնվի կառավարության ուշադրության կենտրոնում»:
Ռաուլ Դե Լյուցենբերգերը նշել է, որ հեղինակային իրավունքի պաշտպանության բոլոր անհրաժեշտ միջոցների ապահովումը բխում է նաեւ ՀՀ պարտավորություններից Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության Գործողությունների պլանի շրջանակներում:
ՀՀ Մտավոր սեփականության գործակալության պետ Արմեն Ազիզյանը եւս նշել է նաեւ, որ չնայած օրենսդրության լրամշակման անհրաժեշտությանը, այնուամենայնիվ, հիմնական խնդիրը մնում է դրա կիրառումը, որում պետք է ակտիվ ներգրավված լինեն ոստիկանությունն ու մաքսային մարմինները:

16:05 | 15.04.10 | Новости | 3805
Ереван/Медиамакс/. Руководитель делегации ЕС в Армении Рауль де Люценбергер считает, что слабое применение законодательства является главной проблемой Армении в области защиты авторских прав.
Как соообщает Медиамакс, выступая на открытии семинара на тему защиты авторских прав в Армении, дипломат отметил, что «если Армения намерена создавать на своей территории технопарки, свободные экономические зоны, продвигать инновационный бизнес и выходить на европейский рынок, то защита авторского права должна постоянно находиться в центре внимания правительства».
Рауль де Люценбергер отметил, что обеспечение всех необходимых мер по защите авторских прав исходит также из обязательств Армении согласно Плану действий в рамках Политики Европейского Соседства.
Начальник Агентства интеллектуальной собственности Армении Армен Азизян также отметил, что несмотря на необходимость доработки законодательства, тем не менее, главной проблемой остается его применение, в чем должны быть активно задействованы полиция и таможенные органы.