14:45 | 11.02.10 | Նորություններ | 4243
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշում է կայացրել երկրի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հեռահար ուսուցման համակարգի ներդրման վերաբերյալ:
Ինչպես կառավարության նիստում հայտնել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, որոշումը թույլ կտա հեռահար ուսուցում կազմակերպել ինչպես տեղի ուսանողների, այնպես էլ սփյուռքահայերի համար:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այդ որոշումը դարձել է ակտիվ քննարկումների հետեւանք, եւ այն թույլ կտա որոշել բուհերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ հեռահար ուսուցման կարգը:
Նրա խոսքերով, այդ որոշմամբ կառավարությունը ներդնում է ուսուցման նոր մշակույթ, որն ուղղված է կրթության որակի բարելավմանը:
“Հայաստանը Բոլոնյան գործընթացի անդամ է, եւ մենք միակ երկիրն ենք, որտեղ բացակայում է հեռահար ուսուցման հնարավորությունը: Հեռահար ուսուցման համակարգի ներդրումից հետո մենք պետք է համապատասխան քաղաքականություն ձեւավորենք բարձրագույն կրթության ոլորտում երկրի մրցունակության ապահովման համար”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian government made a decision today to introduce distance learning system in higher educational institutions of the country.
Minister of Science and Education of Armenia Armen Ashotyan stated at the session of the government that this decision will allow organizing distance learning both for local students and for the Armenians of the Diaspora.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsian noted that the decision became a subject of active discussions, and it will allow defining the order for distance learning in higher educational institutions of the country with the use of information technologies.
According to him, by this decision the government is introducing a new culture of education, which aims at increasing the quality of education.
“Armenia is a member of Bologna Process and we are the only country, where there is no opportunity of distance learning. After introducing the distance learning system, we should form the corresponding policy to secure competitiveness of the country in the sphere of higher education”, Tigran Sargsian stated.