14:45 | 11.02.10 | Նորություններ | 4243
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշում է կայացրել երկրի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հեռահար ուսուցման համակարգի ներդրման վերաբերյալ:
Ինչպես կառավարության նիստում հայտնել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, որոշումը թույլ կտա հեռահար ուսուցում կազմակերպել ինչպես տեղի ուսանողների, այնպես էլ սփյուռքահայերի համար:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այդ որոշումը դարձել է ակտիվ քննարկումների հետեւանք, եւ այն թույլ կտա որոշել բուհերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ հեռահար ուսուցման կարգը:
Նրա խոսքերով, այդ որոշմամբ կառավարությունը ներդնում է ուսուցման նոր մշակույթ, որն ուղղված է կրթության որակի բարելավմանը:
“Հայաստանը Բոլոնյան գործընթացի անդամ է, եւ մենք միակ երկիրն ենք, որտեղ բացակայում է հեռահար ուսուցման հնարավորությունը: Հեռահար ուսուցման համակարգի ներդրումից հետո մենք պետք է համապատասխան քաղաքականություն ձեւավորենք բարձրագույն կրթության ոլորտում երկրի մրցունակության ապահովման համար”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

14:45 | 11.02.10 | Новости | 4168
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении приняло сегодня решение о внедрении системы дистанционного обучения в высших учебных заведениях страны.
Как сообщил на заседании правительства министр образования и науки Армении Армен Ашотян, данное решение позволит организовать дистанционное обучение как для местных студентов, так и для армян Диаспоры.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян отметил, что это решение стало предметом активных обсуждений, и оно позволит определить порядок дистанционного обучения в вузах страны с использованием информационных технологий.
По его словам, этим решением правительство внедряет новую культуру обучения, которая направлена на повышение качества образования.
«Армения является членом Болонского процесса, и мы единственная страна, где отсутствует возможность дистанционного обучения. После внедрения системы дистанционного обучения мы должны сформировать соответствующую политику для обеспечения конкурентности страны в сфере высшего образования»,- сказал Тигран Саргсян.