“ՎիմպելԿոմ” ԲԲԸ ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման գծով փոխնախագահ Դմիտրի Կրոմսկոյի բացառիկ հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
Դեկտեմբերի 13-ին “ՎիմպելԿոմ” ԲԲԸ ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման գծով փոխնախագահի պաշտոնում նշանակվեց Դմիտրի Կրոմսկոյը, ով նախկինում ղեկավարում էր Ղազախստանում Beeline-ի գործառնությունները “Կար-Տել” ՍՊԸ (Beeline ապրանքանիշ) գլխավոր տնօրենի պաշտոնում: Նոր պաշտոնում առաջին հարցազրույցը նա տվել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը:
- Առհասարակ ինչպե՞ս եք գնահատում “ՎիմպելԿոմ” ԲԲԸ աշխատանքը ԱՊՀ շուկաներում, եւ ի՞նչ եք կարծում, ԱՊՀ շուկաներից որու՞մ է Beeline-ը ամենամեծ հաջողությանը հասել:
- Եթե խոսենք ընկերությունների խմբի մասին առհասարակ, ապա 2009թ. երեք եռամսյակների արդյունքում զարգացումը դինամիկ էր: 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ հասույթը ռուսական ռուբլիով աճել է 4%-ով, իսկ տեղական արժույթներով, հաշվի առնելով փոխարժեքների տարբերությունը` 5-13%-ով:
Եթե խոսենք կոնկրետ շուկաների մասին, ապա դժվար է որեւէ մեկն առանձնացնել, քանի որ մեր բոլոր ընկերությունները բավականին հաջողակ էին: Օրինակ, Ղազախստանում մենք սկսել ենք բջջային եւ ֆիքսված բիզնեսի ինտեգրումը, հոկտեմբերին սկսել ենք FTTB-ի (Fiber to the Building` օպտիկամալուխ մինչեւ շինություն) վաճառքը, կառուցել ենք Ալմաթայի առաջին սեգմենտը, որտեղ ծառայությունը մեծ պահանջարկ է վայելում, եւ մենք շատ գոհ ենք այդպիսի մեկնարկից:
Ուկրաինայում FTTB հատվածը եւս հաջողությամբ զարգանում է. երրորդ եռամսյակի վերջում մենք այդ ոլորտում ունեինք ավելի քան 70 հազար բաժանորդ, եւ մեր ուկրաինական օպերատորը համարվում է երկրում ինտերնետային ծառայությունների մատուցման առաջատարներից մեկը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ՙԱրմենՏելի՚ աշխատանքը: Որո՞նք են ընկերության ուժեղ կողմերը:
- Մենք երրորդ եռամսյակում վատ արդյունքներ չենք արձանագրել, երկրորդ եռամսյակի համեմատ եկամուտները տեղական արժույթով աճել են 5%-ով: Իմ կարծիքով, այս տարվա երրորդ եռամսյակը հաջողված էր, այդ ժամանակահատվածում շեշտը դրվել է հիմնականում վաճառքի գրասենյակների զարգացման վրա: “ԱրմենՏել”-ի մենեջմենթին հաջողվել է բավական արագ զարգացնել իր գրասենյակային ցանցը, ընդ որում, մենք ոչ միայն գրասենյակներ ենք բացել, այլեւ կազմակերպել դրանց աշխատանքը բարձր մակարդակի վրա:
Մենք զգալիորեն բարելավել ենք սպասարկման որակը, եւ դա արդեն տալիս է զգալի արդյունք: “ԱրմենՏելը” Հայաստանի միակ ինտեգրված օպերատորն է, որը կորպորատիվ հաճախորդներին տրամադրում է բջջային եւ ֆիքսված ծառայություններ: Բավականին արագ է զարգանում լայնաշերտ հասանելիությունը HiLine ինտերնետին:
- Որքա՞ն է փոխվել ընկերության աշխատանքի որակը նոր մենեջմենթի հայտնվելուց հետո:
- Բանն այն է, որ նախկին մենեջմենթին առաջադրված էին մի փոքր այլ խնդիրներ: Երբ Beeline-ը նոր եկավ Հայաստան, անհրաժեշտ էր շատ բան վերակառուցել, բիզնես-գործընթացները համապատասխանեցնել “ՎիմպելԿոմ”-ի չափանիշներին, ստեղծել շուկայում աշխատելու նոր մոտեցումներ:
Նոր մենեջմենթի առջեւ կանգնած է լուրջ աճ ապահովելու խնդիրը, եւ այդ պատճառով “ԱրմենՏել”-ի թիմը այժմ մեծ ուշադրություն է դարձնում մարքեթինգային բաղադրիչին, Հայաստանում Beeline-ի իմիջի ամրապնդմանը եւ գործառնությունների արդյունավետության ապահովմանը:
- Դմիտրի Պլեսկոնոսը` այս պաշտոնում Ձեր նախորդը, նկատել էր, որ “ԱրմենՏել”-ի հունական ղեկավարությունը ձեզ վատ համբավով ծանր ժառանգություն էր թողել: Ի՞նչ եք կարծում, ընկերության նոր մենեջմենթը կարողացե՞լ է կոտրել այդ իմիջը:
- Իմ կարծիքով, կարողացել է: Իսկապես, հայաստանյան շուկա մտնելիս մենք բախվեցինք նրան, որ ընկերությունն ուներ ոչ որակյալ սպասարկում ունեցող օպերատորի իմիջ: Միջոցառումների այն համախումբը, որը մենք կատարեցինք այս տարիների ընթացքում, օգնեց ստեղծել նոր բրենդ, որը համապատասխանում է սպասարկման որոշակի չափանիշների: Կարծում եմ, ընկերության իմիջն արդեն թեքվել է դեպի դրական կողմ: Իհարկե, այդ ուղղությամբ դեռ պետք է աշխատել, 1-2 տարվա ընթացքում իմիջն ամբողջությամբ փոխելն անհնար է:
- Orange-ի մուտքը Հայաստան մրցակցության նոր բուռն ալիք առաջացրեց երկրի հեռահաղորդակցային շուկայում: Որքանո՞վ էր համարժեք “ԱրմենՏել”-ի արձագանքը շուկայի նոր իրողություններին:
- Orange-ը բավականին ուժեղ դերակատար է` Եվրոպայում եւ այլ երկրներում աշխատանքի մեծ փորձով: Այն շատ լուրջ մրցակից է, որի մուտքին մենք սպասում էինք եւ համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկեցինք, որպեսզի քաղաքակիրթ ձեւով մրցակցենք նրա հետ: Կարծում եմ` մենք լավ ենք նախապատրաստվել` պատրաստելով մի շարք հետաքրքիր առաջարկներ շուկայի տարբեր հատվածների համար:
- Այս տարվա երրորդ եռամսյակում Հայաստանում Beeline-ի բաժանորդային բազան 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 36%-ով: “ԱրմենՏել”-ի բջջային շուկայի մասնաբաժինը կազմում է շուրջ 20%: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ ցուցանիշները:
- Պարզ ասած, մենք քանակից անցել ենք որակի: Որպեսզի ճիշտ գնահատենք բաժանորդային բազան, անհրաժեշտ է իմանալ “ակտիվ” բաժանորդների հստակ թիվը, հանել նրանց, ովքեր ընդհանրապես չեն օգտվում իրենց SIM-քարտից, սակայն հաշվարկված են բազայում: Մենք բազան “մաքրել” ենք “լռող” բաժանորդներից եւ այժմ, ունենալով ճիշտ տվյալներ, աճ ապահովելու խնդիր ենք դրել:
- Գործունեության ուղղություններից ո՞րն է ավելի հեռանկարային “ԱրմենՏելի” համար` բջջային կապը, ֆիքսված կապը, թե ինտերնետի լայնաշերտ հասանելիությունը:
- Կարծում եմ, պետք է շարժվել բոլոր երեք ուղղություններով: Բնականաբար, ամենաարագ աճող հատվածն ինտերնետի լայնաշերտ հասանելիությունն է, այդ պատճառով մենք հատուկ նշանակություն ենք դարձնելու այդ ուղղությանը: Մենք աշխատելու ենք նաեւ կոնվերգենտ լուծումների ուղղությամբ ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց համար:
- Ի՞նչ հիմնական խնդիրներ եք դրել “ԱրմենՏել”-ի ղեկավարության առջեւ 2010 թվականին:
- Մնալ կապի խոշորագույն օպերատորը, շարունակել զարգացումը, հատուկ ուշադրություն դարձնել սպասարկման որակին եւ շեշտադրել նոր տեխնոլոգիաները:
Զարգացումը պետք է տեղի ունենա Հայաստանում մեր գործունեության բոլոր հիմնական ուղղություններով: Բջջային կապը մնում է մեր ուշադրության կենտրոնում, եւ այդ հատվածում աճելու համար մեզ անհրաժեշտ է գտնել նոր հնարավորություններ, ներդնել նոր ծառայություններ, ակտիվորեն առաջարկել ծառայություններ երրորդ սերնդի կապի (3G) հիման վրա: Նաեւ ակտիվորեն վաճառելու ենք USB-մոդեմներ, զարգացնելու ենք շարժական ինտերնետն ու ֆիքսված ցանցը:
- Մեզ հետ զրույցներում ՀՀ ֆոնդային շուկայի մասնագետները բազմիցս նշել են, որ Beeline-ի ու “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի` արժեթղթերի շուկա մտնելուց հետո նրանց բաժնետերերի թիվը միայն Հայաստանում կգերազանցի 1 մլն-ը: “ՎիմպելԿոմ” ԲԲԸ ղեկավարությունը “ԱրմենՏել”-ի համար դիտարկու՞մ է արդյոք նման հեռանկար:
- “ՎիմպելԿոմը”` որպես “ԱրմենՏել”-ի հիմնական բաժնետեր, գնանշվում է Նյու-Յորքի ֆոնդային բորսայում, եւ մենք չենք դիտարկում դուստր ընկերության առանձին մուտքը բորսա: Բացի այդ, ներկայումս ձեւավորվում է “Վիմպելկոմ-Լիմիթեդ” նոր ընկերությունը, որը գնանշվելու է Նյու-Յորքի ֆոնդային բորսայում ՙՎիմպելԿոմի՚ փոխարեն: Մենք ողջամիտ ենք համարում, որ բորսայում գնանշվի ողջ հոլդինգը:

Эксклюзивное интервью вице-президента ОАО «ВымпелКом» по развитию бизнеса в странах СНГ Дмитрия Кромского агентству Медиамакс и порталу Itel.am
13 декабря на должность вице-президента ОАО «ВымпелКом» по развитию бизнеса в странах СНГ был назначен Дмитрий Кромской, ранее руководивший операциями Beeline в Казахстане в должности генерального директора ТОО «Кар-Тел» (ТМ Beeline). Первое интервью на новом посту дал агентству Медиамакс.
- Как Вы в целом оцениваете работу ОАО «ВымпелКом» на рынках СНГ, и как Вы думаете, на каком из рынков СНГ Beeline достиг наибольшего успеха?
- Если говорить о группе компаний в целом, то по итогам трех кварталов 2009 года развитие было динамичным. По сравнению с тем же периодом 2008 года наша выручка выросла на 4% в рублях, а в локальных валютах, учитывая разницу в курсах, мы выросли больше - от 5 до 13%.
Если говорить о конкретных рынках, то выделить кого-то сложно, поскольку все наши компании были достаточно успешными. Например, в Казахстане мы начали интеграцию мобильного и фиксированного бизнеса, в октябре запустили продажи FTTB (FTTB (Fiber to the Building) – оптико-волокно до здания), построили первый сегмент в Алматы, где услуга пользуется большим спросом, и мы очень довольны таким стартом.
В Украине сегмент FTTB также успешно развивается - на конец третьего квартала у нас было более 70 тысяч абонентов в этом секторе, и наш украинский оператор считается одним из лидеров в стране по предоставлению интернет-услуг.
- Как Вы оцениваете работу «АрменТел»? Каковы сильные стороны компании?
- Мы показали неплохие результаты в  III квартале, доходы по сравнению с II кварталом выросли в локальной валюте на 5%. На мой взгляд, третий квартал текущего года был успешным, в нем мы главным образом фокусировались на развитии офисов продаж. Менеджменту «Арментел» удалось достаточно быстро развернуть сеть этих офисов, причем мы не только открыли офисы, но и организовали их работу на высоком уровне.
Мы значительно улучшили качество сервиса, и это уже дает ощутимый результат. АрменТел -  единственный интегрированный оператор в Армении, который предоставляет мобильные и фиксированные услуги корпоративным клиентам. Достаточно успешно развивается широкополосный доступ в интернет Hi Line.
- Насколько изменилось качество работы компании с приходом в нее нового менеджмента?
- Дело в том, что перед прежним менеджментом ставились несколько другие задачи. Когда Beeline только пришел в Армению, необходимо было многое перестроить, привести бизнес-процессы в соответствие со стандартами «Вымпелкома», создать новые подходы к работе на рынке.
Перед новым менеджментом стоит задача обеспечения серьезного роста, и поэтому команда «Арментел» сейчас уделяет больше внимания маркетинговой составляющей, укреплению имиджа Beeline в Армении и обеспечению эффективности операций.
- Дмитрий Плесконос, ваш предшественник на этом посту, заметил, что греческое руководство «Арментел» оставило вам тяжелое наследство с испорченной репутацией. Как Вы думаете, новый менеджмент компании смог переломить этот имидж?
- На мой взгляд, смог. Действительно, при входе на армянский рынок мы столкнулись с тем, что у компании был имидж оператора с некачественным сервисом. Тот комплекс мероприятий, который мы проделали за эти годы, помог создать новый бренд, который соответствует определенным стандартам предоставления сервиса. Я считаю, что имидж компании уже повернулся в положительную сторону. Конечно, над этим еще нужно работать, за 1-2 года изменить имидж полностью невозможно.
- Приход Orange в Армению вызвал новую бурную волну конкуренции на рынке телекоммуникаций страны. Насколько адекватной была реакция «АрменТел» на новые реалии рынка?
- Orange – достаточно сильный игрок, с большим опытом работы в Европе и других странах. Это очень серьезный конкурент, выхода которого мы ждали и приняли соответствующие меры, чтобы цивилизованно конкурировать с ним. Я считаю, что мы хорошо подготовились, подготовив ряд интересных предложений для разных сегментов рынка.
- В III квартале текущего года абонентская база Beeline в Армении сократилась по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 36%. Доля мобильного рынка «АрменТел» составила около 20%. Как вы прокомментируете эти показатели?
- Проще говоря, мы перешли от количества к качеству. Чтобы правильно оценивать абонентскую базу, необходимо знать точное число «живых» абонентов, отсеивать тех, кто вообще не пользуется своей SIM-картой, но числится в базе. Мы очистили базу от молчащих  абонентов и сейчас, владея правильными данными, поставили задачу обеспечения роста.
- Какое из направленией деятельности - мобильная связь, фиксированная связь, или ШПД - является наиболее перспективым для «АрменТел»?
- Я думаю, надо продолжать фокусироваться на всех трех направлениях. Естественно, самым быстрорастущим сегментом является ШПД, поэтому особое внимание мы будем уделять этому направлению. Мы будем работать также над конвергентными решениями как для бизнеса, так и для физических лиц.
- Какие основные задачи Вы ставите перед руководством «АрменТел» на 2010 год?
- Оставаться крупнейшим оператором связи, продолжать развитие, уделять особое внимание качеству сервиса и делать акцент на новые технологии.
Развитие должно происходить по всем основным направлениям нашей деятельности в Армении. Мобильная связь остается в фокусе нашего внимания, и чтобы расти в этом сегменте, нам необходимо находить новые возможности, внедрять новые услуги, активно предлагать услуги на основе сети третьего поколения (3G). Будем также активно продавать USB-модемы, развивать мобильный интернет и фиксированную сеть.
- В беседах с нами профессиональные участники фондового рынка Армении не раз отмечали, что в случае выхода Beeline и «ВиваСелл-МТС» на рынок ценных бумаг, число их акционеров только в Армении превысит 1 млн. Рассматривает ли руководство ОАО «Вымпелком» такую перспективу для «АрменТел»?
- «Вымпелком», как основной акционер «Арментел», котируется на Нью-Йоркской фондовой бирже, и отдельный выход дочерней компании на биржу нами не рассматривается. Кроме того, сейчас образуется новая компания «Вымпелком Лимитед», которая будет котироваться на Нью-Йоркской фондовой бирже вместо «Вымпелкома». Мы считаем разумным, чтобы на бирже котировался весь холдинг.