16:52 | 14.04.09 | Նորություններ | 4743
Երևան /Մեդիամաքս/. Զբոսաշրջության եւ ՏՏ հատվածները առաջնահերթ են ՀՀ կառավարության համար, սակայն նրանց միջեւ կապը բավականին թույլ է, այսօր հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարարության տուրիզմի վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Ինպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այսօր Երեւանում կայացած «ՏՏ լուծումներ զբոսաշրջության ոլորտի համար» թեմայով սեմինարում, որը կազմակերպվել էր «Մրցակցային մասնավոր հատվածը Հայաստանում» (CAPS, USAID) ծրագրի կողմից, CAPS-ի ՏՏ լուծումների կիրառման գծով փորձագետ Զաքարի Ռոզգան ներկայացրել է զբոսաշրջության ոլորտում ՏՏ-ի ներթափանցման վերջին միջազգային միտումները: Նա, մասնավորապես, հայտնել է, որ 2007 թվականին առաջին անգամ Ինտերնետի միջոցով արտասահմանյան շրջագայության մեկնած մարդկանց թիվը գերազանցել է այն զբոսաշրջիկների թիվը, ովքեր այդ նպատակով դիմել են համապատասխան գործակալություններ:
Նա ընդգծել է Հայաստանում տուրիստական օն-լայն ծառայությունների լայն ներդրման եւ տուրիզմի ու ՏՏ ոլորտների ներկայացուցիչների սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
«Տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով 2009 թվականին սպասվող տուրիստական այցելությունների կրճատման լույսի ներքո տեխնոլոգիական զարգացվածությունն ու ծախսերի արդյունավետ կառավարումը ներկայումս ավելի կարեւոր են, քան երբեւէ»,- ասել է Զաքարի Ռոզգան:

16:52 | 14.04.09 | Новости | 5099
Ереван /Медиамакс/. Туристический и IT-секторы Армении являются приоритетными для правительства, однако связь между ними достаточно слабая, заявил сегодня глава управления туризма министерства экономики Мехак Апресян.
Как сообщает Медиамакс, выступая в Ереване на семинаре «IT-решения для сферы туризма», организованном программой «Конкурентный частный сектор в Армении» (CAPS) (USAID), эксперт CAPS по применению IT решений в сфере туризма Закари Розга представил последние международные тенденции в области проникновения IT в туризм. Он, в частности, сообщил, что в 2007-м году впервые число людей, организовавших турпоездку через Интернет, превысило число тех, кто обратился для этого в турагентства.
Он отметил необходимость широкого внедрения в Армении туристических он-лайн услуг и тесного взаимодействия представителей сфер туризма и  IT.
«В условиях ожидаемого в 2009-ом году сокращения туристических посещений, вызванного экономическим кризисом, технологическая развитость и эффективное управление расходами сейчас важны более, чем когда-либо», - сказал Закари Розга.