12:09 | 23.10.25 | Նորություններ | 4391
Այս տարի ծրագրին մասնակցել է 60-ից ավելի ներդրող 12 երկրից, ինչը վկայում է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի նկատմամբ միջազգային ներդրումային հետաքրքրության զգալի աճի մասին։
Ներդրողները հանդիպումներ են ունեցել հայկական ստարտափների, վենչուրային ֆոնդերի եւ տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, մասնակցել pitching սեսիայի եւ ոլորտային քննարկումների։ Հատուկ ծրագրի շրջանակում նրանք այցելել են մի շարք առաջատար ընկերությունների գրասենյակներ՝ PicsArt, ServiceTitan, Adobe Armenia, NVIDIA Armenia եւ ԹՈՒՄՈ կենտրոն, ծանոթացել Հայաստանում ձեւավորվող նորարարական լուծումներին ու տեխնոլոգիական հնարավորություններին։
«Investor Tour 2025-ը գերազանցեց սպասելիքները։ Ծրագրի մասնակիցների թվի կրկնապատկումը հստակ ազդանշան է, որ Հայաստանը դառնում է ճանաչված եւ գրավիչ ուղղություն միջազգային ներդրողների համար։ Այս տուրը ոչ միայն ցույց տվեց մեր էկոհամակարգի ներուժը, այլեւ հիմք դրեց կոնկրետ համագործակցությունների համար։ Արդեն ունենք հետաքրքրություն խորացնելու գործընկերությունը, եւ ակտիվ բանակցություններն այդ ուղղությամբ շարունակվում են», - նշել է BANA Angels-ի տնօրեն Սոնա Վեզիրյանը։
Տուրի շրջանակում ներդրողները մասնակցել են նաեւ DigiTec 2025 համաժողովին եւ էքսպոյին, որտեղ ներկայացված էին Հայաստանի նորագույն տեխնոլոգիական լուծումները։ Տուրի մշակութային մասը հնարավորություն է տվել հյուրերին բացահայտել Հայաստանի պատմական վայրերն ու ավանդական խոհանոցը։
«Հայաստանը շարունակում է դիրքավորվել որպես տեխնոլոգիաների եւ նորարարության կենտրոն։ Միջազգային ներդրողների հետ նման փոխգործակցությունները ոչ միայն ամրապնդում են մեր էկոհամակարգը, այլեւ ստեղծում նոր զարգացումների հիմք», – նշել է Formula VC-ի գլխավոր գործընկեր Կարեն Վարդանյանը։
Investor Tour 2025-ի արդյունքներով մի շարք ներդրողներ եւ ստարտափներ արդեն սկսել են քննարկել հնարավոր համագործակցության ուղղությունները։ Միջոցառումը կարեւոր քայլ էր Հայաստանի միջազգային ներդրումային վարկանիշը բարձրացնելու եւ տեղական նորարարական բիզնեսների համար նոր հնարավորություններ ստեղծելու ճանապարհին։
Investor Tour 2025-ը կազմակերպվել է BANA Angels-ի կողմից՝ Formula VC վենչուրային ֆոնդի, uGlobally-ի, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կողմից, RECONOMY եւ Helvetas միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստանի Առաջատար Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության (ԱՏՁՄ) աջակցությամբ:

12:09 | 23.10.25 | News | 4404
From October 9 to 11, Investor Tour 2025, organized by BANA Angels, brought together more than 60 investors from 12 countries to explore Armenia’s vibrant and rapidly developing tech ecosystem.
The growing participation reflects the rising global interest in Armenia as an emerging hub for innovation and investment.
Throughout the tour, investors met with representatives of Armenian startups, venture funds, and tech companies, and took part in a pitching session and sector-focused discussions. As part of the program, participants visited the offices of leading firms including Picsart, ServiceTitan, Adobe Armenia, NVIDIA Armenia, and the TUMO Center for Creative Technologies, gaining first-hand insight into the innovative solutions and technological advancements emerging in Armenia.
“Investor Tour 2025 exceeded expectations. The doubling of participants compared to last year is a clear indication that Armenia is becoming a recognized and attractive destination for international investors. This year’s tour not only showcased the potential of our ecosystem but also laid the foundation for tangible partnerships. We are already seeing growing interest in deepening cooperation, and active discussions are underway.” said Sona Veziryan, Director of BANA Angels.
In addition to business visits, participants attended DigiTec 2025 conference and expo — Armenia’s largest technology event — where the country’s latest innovations were showcased. The tour also included a cultural program, giving guests the opportunity to experience Armenia’s historical landmarks and traditional cuisine.
“Armenia continues to strengthen its position as a center of technology and innovation,” noted Karen Vardanyan, General Partner at Formula VC. “Such engagements with international investors not only reinforce our ecosystem but also pave the way for new developments and collaborations.”
Following the tour, several investors and startups have already begun discussions on potential partnerships. The event served as an important step toward enhancing Armenia’s international investment profile and creating new opportunities for local innovators and entrepreneurs.
Investor Tour 2025 was organized by BANA Angels in partnership with the Formula VC venture fund and international partners uGlobally under the RECONOMY program, funded by Sweden and implemented by Helvetas, with additional support from the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE).