11:15 | 10.02.25 | Նորություններ | 5423
Հունվարին տեխնոլոգիական աշխարհի ուշադրությունը կենտրոնացած էր CES ցուցահանդեսի վրա, որտեղ արտադրողները ներկայացրել են իրենց առաջադեմ պրոդուկտները:
Նոթբուքերի արտադրողները ավանդաբար մրցում էին միմյանց հետ օգտատերերի ուշադրությունը գրավելու համար՝ ներկայացնելով ավելի հզոր, կոմպակտ եւ նորարարական հատկանիշներով սարքեր։
ASUS-ը, որը մշտապես զարմացնում է իր նորամուծություններով, ներկայացրել է մի քանի նոր մոդել, որոնց թվում առանձնանում է ASUS Zenbook A14-ը։ Նոթբուքը սահմանում է շարժականության նոր չափանիշներ, քանի որ այս սարքը կշռում է մեկ կիլոգրամից քիչ: Բացի դրանից, չնայած կոմպակտ չափերին՝ այն հագեցած է հզոր Snapdragon X պրոցեսորով եւ աջակցում է արհեստական բանականության հավելվածներին։
Ուսումնասիրելով նորույթի տեխնիկական բնութագրերը՝ կներկայացնենք, թե ինչպես է այն արդարացնում սպասելիքները եւ արդյոք կարող է մրցակցել շուկայում առկա այլ թեթեւ նոթբուքերի հետ:
Asus Zenbook A14-ի տեխնիկական բնութագրերը
ASUS Zenbook A14-ի հիմնական առաջնահերթությունը պորտատիվությունն է, սակայն այն ունի նաեւ հզոր պրոցեսոր եւ որակյալ էկրան, որոնց շնորհիվ այն կարող է առանց վերալիցքավորման ավելի քան մեկ օր աշխատել: Եկեք դիտարկենք հիմնական բնութագրերը, որոնց շնորհիվ նոր Zenbook-ն այս տարվա ամենաառաջադեմ նոթբուքերից մեկն է․
●    պրոցեսոր՝ Snapdragon X Elite X1E-78 կամ Snapdragon X X1-26-100 (կախված կոնֆիգուրացիայից)
●     գրաֆիկա՝ Qualcomm Adreno
●     դիսփլեյ՝ 14-դյույմանոց OLED WUXGA 1920x1200 պիքսել կետայնությամբ
●     հիշողություն՝ 16 կամ 32 ԳԲ LPDDR5X-8533
●     օպերացիոն համակարգ՝ Windows 11
●     տվյալների պահպանում՝ մինչեւ 1 ՏԲ (PCIe 4.0)
●     մարտկոցի հզորությունը՝ 70 Վտժ։
Բարելավված դիզայն
ASUS Zenbook A14-ն անմիջապես ուշադրություն է գրավում իր պրեմիում եւ լավ մտածված արտաքին տեսքով: Ակնհայտ է, որ արտադրողները հատուկ ուշադրություն են դարձրել դիզայնին, որպեսզի սարքը ոճային եւ միաժամանակ պրակտիկ տեսք ունենա։ Կորպուսը պատրաստված է նորարարական նյութից՝ Ceraluminium™ ալյումինի օքսիդի կերամիկական ծածկույթից, որի շնորհիվ այն տարբերվում է այլ նմանատիպ սարքերից: Այս նյութը օգտագործվում է ոչ միայն կափարիչի, այլ՝ նոթբուքի ողջ կորպուսի համար։
Սարքն ունի փայլատ հաճելի տեքստուրայով ծածկույթ, որի վրա չեն մնում մատնահետքեր, ինչի շնորհիվ նոթբուքը հարմար է ամենօրյա օգտագործման համար։ Կլորացված եզրերը եւ թեթեւ դիզայնը հատկապես գրավում է հաճախակի շարժման մեջ գտնվող օգտատերերին: Բացի դրանից, այն բացվում է մեկ մատով բարձր ճշգրիտ կրունկի շնորհիվ։
Ամենակարեւորն այն է, որ նոր նոթբուքը կշռում է ընդամենը 980 գրամ, ինչը զարմանալի է՝ հաշվի առնելով նրա արտադրողականությունն ու էկրանի բնութագրերը։
Zenbook A14-ը հասանելի է երկու գույնով՝ մոխրագույն եւ բեժ: Կափարիչի վրա լրացուցիչ դիզայներական լուծումներ չկան, միայն փոքր լոգոն է: Ընդհանուր առմամբ, այս նոթբուքի դիզայնը ցույց է տալիս՝ ինչպես համատեղել մինիմալիստական դիզայնը հուսալիության եւ ամրության հետ՝ առանց ավելորդ դետալների:
Ինչ վերաբերում է ստեղնաշարին, ապա սերիայի մյուս մոդելների պես այն ունի նորմալ չափի ErgoSense ստեղնաշար՝ 19 մմ ստեղերի չափով, ինչպես նաեւ մեծ թաչփադ, որը գտնվում է հենց կենտրոնում եւ համապատասխանում է էկրանին։
Snapdragon X-ի արտադրողականությունը
ASUS Zenbook A14-ն այս շարքի առաջին մոդելն է, որն ունի Snapdragon X պրոցեսոր: Նոթբուքի արտադրողականությունը տպավորիչ է․ ASUS-ն առաջարկում է հզոր եւ էներգաարդյունավետ հարթակ՝ օպտիմիզացված AI առաջադրանքների եւ ամենօրյա աշխատանքի համար: Snapdragon X պրոցեսորն ապահովում է մինչեւ 75 տրիլիոն գործողություն վայրկյանում (TOPS) հաշվարկային արտադրողականություն, որից 45 TOPS-ը գեներացնում է ներկառուցված Qualcomm AI Engine նեյրոպրոցեսորը: Սա լայն հնարավորություններ է բացում AI ալգորիթմների լոկալ մշակման համար՝ առանց ամպ տվյալներն ուղարկելու, ինչը զգալիորեն արագացնում է հավելվածների աշխատանքը եւ մեծացնում դրանց անվտանգությունը։
Նոթբուքն աշխատում է Arm ճարտարապետությամբ Windows 11 օպերացիոն համակարգով, որն օգտատերերին տալիս է այնպիսի առավելություններ, ինչպիսիք են ակնթարթային միացումը քնի ռեժիմից հետո: Այն նաեւ հագեցած է մինչեւ 1 ՏԲ արագ SSD-ով (PCIe 4.0) եւ Wi-Fi 7 անլար մոդուլով, որն աշխատում է 4,8 անգամ ավելի արագ, քան նախորդ տարբերակը:
AI-ի հետ աշխատանքը
Հատուկ AI արագացուցիչի շնորհիվ այս նոթբուքը ստացել է AI-ի հետ աշխատելու նոր հնարավորություններ: Թարմացված 2.0 Copilot+ PC փաթեթը ներառում է փաստաթղթերի եւ կարգավորումների խելացի որոնում, Recall ֆունկցիան՝ օգտագործման պատմություն արագ մուտք գործելու համար եւ տեքստերի եւ պատկերների հետ աշխատելու Click to Do գործիքը:
Կրեատիվ օգտատերերը կգնահատեն Paint-ի գեներատիվ գործիքները եւ ֆոնի հեռացման առանձնահատկությունները, Photos հավելվածի պատկերի վերափոխման հնարավորությունները, ինչպես նաեւ Cocreator հավելվածը, որը էսքիզները վերածում է գեղարվեստական նկարազարդումների: Տեսազանգերն ավելի հարմարավետ են դառնում Windows Studio-ի էֆեկտների եւ ASUS AI-ի աղմուկի չեղարկման գործիքների միջոցով:
Նոթբուքում հասանելի են նաեւ ASUS AI հավելվածները, օրինակ, StoryCube-ը՝ լուսանկարներ եւ վիդեո բովանդակություն կազմակերպելու համար նախատեսված գործիքը: Մեդիա պատկերասրահն օգնում է արդյունավետ կերպով դասակարգել ձեր լուսանկարներն ու տեսանյութերը, մինչդեռ AiSense վեբ-տեսախցիկը հարմարեցնում է էկրանի պայծառությունը, ապահովում գաղտնիությունը եւ բարելավում պատկերի որակը:
Որքա՞ն ժամանակ կաշխատի մարտկոցը
Վերջապես հասանք ամենակարեւոր հարցին. արտադրողները խոստանում են մինչեւ 32 ժամ աշխատանք՝ առանց վերալիցքավորման: Բրաուզինգի, սոցիալական ցանցերից օգտվելու կամ էլփոստը ստուգելու դեպքում նոթբուքն աշխատում է մինչեւ 19 ժամ, իսկ սթրիմինգային ծառայություններից օգտվելիս՝ մինչեւ 28 ժամ։
Մարտկոցի հզորությունը 70 Վտժ է, իսկ արագ լիցքավորումը թույլ է տալիս վերականգնել 60%-ը ընդամենը 49 րոպեում, ինչը հատկապես հարմար է գրասենյակից դուրս աշխատելու պարագայում։ Սա ձեզ կազատի սարքը հաճախակի վերալիցքավորելու անհրաժեշտությունից՝ ավելի քան 24 ժամ պահպանելով բարձր արդյունավետությունը։
OLED էկրանի առավելությունները
OLED էկրանները դարձել են ASUS նոթբուքերի անբաժան մասը, սակայն միեւնույն է շարունակում են օգտատերերին զարմացնել իրենց որակով: Հատկապես զարմանալի է, որ Zenbook A14-ի նման թեթեւ սարքի վրա հաջողվել է տեղադրել պրեմիում OLED էկրան:
Նոթբուքը հագեցած է 14 դյույմանոց ASUS Lumina OLED էկրանով՝ գունային ապշեցուցիչ ճշգրտությամբ եւ 100% DCI-P3 գունային գամմայի ծածկույթով:
Չնայած նոթբուքի կոմպակտ չափին՝ էկրանը պահպանում է OLED տեխնոլոգիայի բոլոր առավելությունները՝ խորը սեւ գույն, բարձր կոնտրաստի հարաբերակցություն (1,000,000:1) եւ ակնթարթային արձագանքման ժամանակ (0,2 մվ): Բացի դրանից, էկրանը 70%-ով ավելի քիչ վնասակար կապույտ լույս է արձակում, ավելի անվտանգ է տեսողության եւ երկարաժամկետ օգտագործման համար:
Օգտատերերը նաեւ ստանում են մի շարք պորտեր: Օրինակ, նոթբուքին կարող եք հեշտությամբ միացնել մինչեւ 3 արտաքին էկրան: Մոնիտորները լիցքավորելու եւ միացնելու համար հասանելի է 2 Thunderbolt 4/USB Type-C-երը, ինչպես նաեւ USB-A պորտը, HDMI-ը եւ MicroSD քարտի ռիդերը։
Երեքը մեկում․ կոմպակտ չափ, արտադրողականություն եւ շարժականություն
ASUS Zenbook A14-ի հիմնական առանձնահատկությունը այս սարքի թեթեւ լինելն է: Միեւնույն ժամանակ, արհեստական բանականությամբ աշխատող պրոցեսորի շնորհիվ  նոթբուքը կարող է երկար (մինչեւ 32 ժամ) աշխատել առանց վերալիցքավորման։
Այս նոթբուքը հարմար է ինչպես գրասենյակում ամենօրյա աշխատանքի, այնպես էլ ճամփորդության ժամանակ։ Կոմպակտ չափերը եւ առանց վերալիցքավորելու երկար աշխատելը կարեւոր գործոն են, հատկապես եթե մոտակայքում վարդակ չկա: Zenbook A14-ը իդեալական է ինչպես աշխատելու, այնպես էլ ստեղծագործելու ժամանակ արտադրողականության եւ շարժականության համադրությունը գնահատողների համար:

11:15 | 10.02.25 | Новости | 5359
В январе внимание всего технологического мира было приковано к выставке CES, где производители представили свои передовые разработки. Производители ноутбуков традиционно соревновались в мощности, компактности и инновационных функциях, стремясь привлечь внимание пользователей.
Компания ASUS, удивляющая своими инновациями, представила несколько новых моделей, среди которых особенно выделяется ASUS Zenbook A14. Ноутбук задаёт новые стандарты мобильности и автономности, так как весит менее одного килограмма. Кроме того, при своих компактных размерах устройство оснащено мощным процессором Snapdragon X и имеет поддержку искусственного интеллекта.
Мы изучили технические характеристики новинки, чтобы понять, насколько она соответствует ожиданиям и сможет ли конкурировать с другими легкими ноутбуками на рынке.
Технические характеристики Asus Zenbook A14
Главный приоритет ASUS Zenbook A14 – это портативность, но он также обладает мощным процессором и качественным экраном, при этом работая без подзарядки более суток. Рассмотрим основные характеристики, которые делают его одним из самых продвинутых ноутбуков этого года.
●    Процессор – Snapdragon X Elite X1E-78 или Snapdragon X X1-26-100 (в зависимости от конфигурации)
●     Графика - Qualcomm Adreno
●     Дисплей - 14-дюймовый OLED WUXGA с разрешением 1920x1200 пикселей
●     Память - 16 или 32 ГБ LPDDR5X-8533
●     Операционная система - Windows 11 домашняя
●     Хранение данных - твердотельный накопитель емкостью до 1 ТБ (PCIe 4.0)
●     Батарея - аккумулятор емкостью 70 Втч
Усовершенствованный дизайн
ASUS Zenbook A14 сразу привлекает внимание своим премиальным и продуманным внешним видом. Видно, что производители уделили особое внимание дизайну, чтобы устройство выглядело стильно, оставаясь практичным. Корпус выполнен из инновационного материала - алюмооксидной керамики Ceraluminum™, что выделяет его среди большинства аналогов. Этот материал используется не только для крышки, но и для всей поверхности ноутбука.
Матовая текстура покрытия приятна на ощупь, не оставляет следов от пальцев и делает ноутбук удобным в повседневной эксплуатации. Закругленные края и легкость конструкции добавляют устройству мобильности, что особенно важно для пользователей, которые часто находятся в движении. Кроме того, ноутбук открывается одним пальцем благодаря высокоточному шарниру.
Самое главное - новинка весит всего 980 грамм, что удивительно при такой производительности и характеристиках экрана.
Zenbook A14 представлен в двух цветах: сером и бежевом. На крышке нет каких-либо дополнительных дизайнерских решений, только небольшой логотип. В целом, дизайнерское решение этого ноутбука пример того, как можно совместить минималистичный дизайн с надежностью и долговечностью, без излишеств.
Что касается клавиатуры, здесь как на других моделях этой серии полноразмерная клавиатура ErgoSense с шагом клавиш 19 мм, а также большой тачпад, который расположен прямо по центру и соответствует пропорциям дисплея.
Производительность Snapdragon X
ASUS Zenbook A14 первая в этой серии модель с процессором Snapdragon X. Начинка впечатляет своей производительностью, предлагая пользователям мощную и энергоэффективную платформу, оптимизированную для задач ИИ и повседневной работы. Процессор Snapdragon X обеспечивает до 75 триллионов операций в секунду (TOPS) для вычислений, из которых 45 TOPS генерирует встроенный нейропроцессор Qualcomm AI Engine. Это открывает широкие возможности для локального выполнения ИИ-алгоритмов без отправки данных, что значительно ускоряет работу приложений и повышает их безопасность.
Ноутбук работает на архитектуре Arm с Windows 11, что приносит пользователям такие преимущества, как мгновенный выход из спящего режима. Быстрый SSD PCIe 4.0 до 1 ТБ и беспроводной модуль Wi-Fi 7, который работает 4,8 раза быстрее предыдущей версии.
Работа с ИИ
Благодаря выделенному ИИ‑ускорителю, этот ноутбук получил новые возможности работы с ИИ. Обновленный комплекс Copilot+ PC версии 2.0 включает интеллектуальный поиск документов и настроек, функцию Recall для быстрого доступа к истории использования, а также инструмент Click to Do для работы с текстами и изображениями.
Творческим пользователям пригодятся функции генеративной заливки и удаления фона в Paint, возможности приложения Photos для рестайлинга изображений, а также приложение Cocreator, которое превращает эскизы в художественные иллюстрации. Видеозвонки становятся комфортнее благодаря эффектам Windows Studio и интеллектуальному шумоподавлению ASUS AI Noise Cancelation.
Кроме того, на ноутбуке доступны ИИ-приложения ASUS, такие, как StoryCube для организации фото и видео контента. Медиагалерея помогает эффективно организовывать фотографии и видео, а веб-камера AiSense адаптирует яркость экрана, обеспечивает приватность и улучшает качество изображения.
Насколько хватит батареи?
Ну и наконец мы добрались до самого главного. Производители обещают работу до 32 часов без подзарядки. В режиме интернет-серфинга, использования соцсетей или проверки почты ноутбук работает до 19 часов, а при использовании стриминговых сервисов – до 28 часов.
Емкость аккумулятора составляет 70 Вт·ч, а быстрая зарядка позволяет восстановить 60% заряда всего за 49 минут, что особенно удобно в дороге. Это устройство избавит вас от необходимости частых подзарядок, сохраняя высокую производительность дольше 24 часов.
Преимущества OLED экрана
На ноутбуках ASUS экраны OLED стали уже привычным делом, но каждый раз они продолжают впечатлять своим качеством. Особенно удивительно, что в столь легком устройстве, как Zenbook A14, удалось установить OLED-дисплей премиального класса.
Ноутбук оснащен 14-дюймовым экраном ASUS Lumina OLED с потрясающей точностью цветопередачи и 100% охват цветового пространства DCI-P3.
Несмотря на компактные размеры и минимальный вес ноутбука, экран сохраняет все преимущества OLED-технологии: глубокий черный цвет, высокую контрастность (1 000 000:1) и мгновенное время отклика (0,2 мс). Кроме того, дисплей излучает на 70% меньше вредного синего света, что делает его безопасным для глаз и комфортным для долгой работы.
Также пользователям доступен полный набор интерфейсов. Например, к ноутбуку спокойно можно подключить до 3 внешних дисплеев. Для зарядки и подключения мониторов работает 2 Thunderbolt 4/USB Type-С, а также порт USB-A, HDMI и карт-ридер MicroSD.
3 в 1: компактность, производительность и автономность
Главной особенностью ASUS Zenbook A14 является его легкость. При этом благодаря процессору с поддержкой ИИ он может долго работать без подзарядки, до 32 часов.
Этот ноутбук будет полезен как для повседневной работы в офисе, так и во время путешествий, когда важны компактные размеры и длительное время работы, если рядом не найдется розетки. Zenbook A14 идеально подойдет для тех, кто ценит сочетание производительности и мобильности как для работы, так и для творчества.