17:02 | 18.11.24 | Նորություններ | 15748
Երեւանում ամփոփվել են Միկրոէլեկտրոնիկայի 19-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի արդյունքներն ու պարգեւատրվել են հաղթողները։
Ucom-ն այս տարի կրկին հանդես է եկել որպես միջոցառման գլխավոր աջակից։
Միջոցառման նախաձեռնողն ու կազմակերպիչն է Սինոփսիս Արմենիան, եւ այն անցկացվում է ՀՀ Վարչապետի հովանու ներքո, Էլեկտրոնային եւ էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ։
Օլիմպիադան, որն անցկացվել է երկու փուլով, այս տարի ունեցել է 332 մասնակից 16 երկրից՝ ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Բրազիլիայից, Իսրայելից, Իտալիայից, Լիբանանից, Հայաստանից, Հորդանանից, Շրի Լանկայից, Չիլիից, Պերուից, Պորտուգալիայից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Վիետնամից եւ Ֆրանսիայից:
Երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլն անցել է 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Սինոփսիս Արմենիայի Ուսումնական դեպարտամենտում։ Եզրափակիչ դուրս եկած 34 մասնակիցները, որից 10-ը Հայաստանից, պայքարել են գլխավոր մրցանակների համար՝ լուծելով բարդ ճարտարագիտական առաջադրանքներ:
Առաջին մրցանակակիր է դարձել Վիսենտե Կորվալանը` Չիլիից, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Սեզար Ալբուրկերկը` Բրազիլիայից, երրորդ մրցանակին արժանացել են՝ Էմանուելե Սակին` Իտալիայից եւ Կարապետյան Հարությունը՝ Հայաստանից։
«Սինոփսիս Արմենիայի կողմից հիմնադրված միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադայի հիմնական նպատակն է բացահայտել մինչեւ 30 տարեկան առավել տաղանդավոր ճարտարագետներին եւ, միեւնույն ժամանակ համոզվել, որ Հայատանում մեր ոլորտում ապահովում ենք մրցունակ եւ համաշխարհային պահանջներին բավարարող կրթության որակ», - ասել է Սինոփսիս Արմենիայի նախագահ, Սինոփսիսի առաջատար գիտնական դոկտոր Երվանդ Զորյանը։
«Կասկած չկա, որ միկրոէլեկտրոնիկան ու տեխնոլոգիական գիտությունները ծայրահեղ կարեւոր են մեր բարեկեցիկ ապագայի համար։ Ես էլ, Ucom-ն էլ շատ ուրախ ենք մաս լինել այս միջոցառման, մեր աջակցությունը ցույց տալ ու խրախուսել երիտասարդներին ժամանակակից գիտելիքներ ստանալու, զարգացնելու եւ կիրառելու հարցում», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Այս տարի Օլիմպիադան ընդգրկել է հետեւյալ թեմաները՝ թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում եւ թեստավորում, անալոգային եւ խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում եւ թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր եւ տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական եւ ալգորիթմական ապահովում:
Ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան հիմնվել է 2006թ-ին՝ նպատակ ունենալով խթանել հետաքրքրությունը միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ, ստեղծել երիտասարդ մասնագետների համաշխարհային համայնք, հասկանալ միկրոէլեկտրոնիկայի գիտելիքների մակարդակը եւ արդիականացնել կրթական ծրագրերն, ինչպես նաեւ բարձրացնել Հայաստանի տեսանելիությունն ու Հայաստանի մասին իրազեկվածությունը՝ որպես միկրոէլեկտրոնիկայի առաջատար կենտրոն։

17:02 | 18.11.24 | News | 16122
The results of the 19th annual International Microelectronics Olympiad were summarized in Yerevan and the winners awarded for their achievements.
Once again, Ucom was the main supporter of the event this year.
The Olympiad is initiated and organized by Synopsys Armenia and held under the auspices of the RA Prime Minister, in cooperation with The Institute of Electrical and Electronics Test Technology Technical Community (IEEE TTTC).
This year's Olympiad was conducted in two stages, with 332 participants from 16 countries, including the UAE, USA, Brazil, Israel, Italy, Lebanon, Armenia, Jordan, Sri Lanka, Chile, Peru, Portugal, Russia, Serbia, Vietnam, and France. The second and final stage took place on November 15, 2024, at the Synopsys Armenia Education Department. The 34 finalists, 10 of whom were from Armenia, competed by solving complex engineering challenges.
First prize was awarded to Vicente Corvalan from Chile, while Cesar Alburquerque from Brazil secured second place. Emanuele Sacchi from Italy and Harutyun Karapetyan from Armenia shared the third prize.
"The main goal of the International Microelectronics Olympiad, founded by Synopsys Armenia, is to identify the most talented engineers under the age of 30 while ensuring that we deliver competitive, global education quality in Armenia within our field," said Dr․ Yervant Zorian, President and Chief Architect of Synopsys Armenia.
“There is no doubt that microelectronics and technological sciences are crucial for our prosperous future. Ucom and I are proud to be part of this event, demonstrating our support and encouraging young people to acquire, develop, and apply modern knowledge,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
This year, the Olympiad focused on several topics, including: Design and Testing of Digital Integrated Circuits, Design and Testing of Analog and Mixed Signal Integrated Circuits, Semiconductor Devices and Technology, Mathematical and Algorithmic Support for Automated Design of Integrated Circuits․
The International Microelectronics Olympiad, established in 2006, aims to foster interest in microelectronics, create a global community of young professionals, assess the current level of microelectronics knowledge, modernize educational programs, and raise awareness of Armenia as a leading microelectronics hub.