Ucom-ը հայտարարել է 5G ցանցի գործարկման առաջին փուլի ավարտի մասին:
Նոր ցանցը գործում է 9 քաղաքներում՝ Ապարանում, Արթիկում, Չարենցավանում, Դիլիջանում, Գյումրիում, Սպիտակում, Ստեփանավանում, Վանաձորում եւ Ծաղկաձորում։
5G-ի գործարկումը նոր փուլ է Ucom-ի մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման ծրագրում, որի նպատակն է ապահովել ավելի բարձր արագություն եւ հուսալի կապ ընկերության բաժանորդների համար։
«5G ցանցի գործարկումը մեզ համար մեծ քայլ է դեպի թվային նոր իրականություն, որն առանցքային է մեր ընկերության տեսլականի համար։ Մեր նպատակն է բաժանորդներին ապահովել լավագույն թվային փորձառությունը՝ էլ ավելի արագ ինտերնետով, ինֆորմացիայի էլ ավելի մեծ ծավալների հետ աշխատելու հնարավորությամբ։ Մենք հասկանում ենք, որ 5G-ն պարզապես արագ ինտերնետ չէ. այն կարեւոր շարժիչ ուժ է, որը նորարարության ու տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանում», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Նոր արագ ինտերնետից կարող են օգտվել շարժական կապի կանխավճարային, հետվճարային եւ կորպորատիվ սակագնային պլանների բոլոր բաժանորդները (բացառությամբ շարժական ինտերնետի սակագնային պլանների)՝ 5G ցանցի հետ համատեղելի, Android կամ iOS օպերացիոն համակարգերով աշխատող սմարթֆոնով:  Ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Samsung ընկերության հետ 5G հասանելիության ակտիվացման ուղղությամբ Samsung  սմարթֆոններում եւս։
Ucom-ը ընդլայնելու է իր 5G ծածկույթը՝ պարբերաբար տեղեկացնելով նոր նախագծերի մասին եւ հասանելի դարձնելով այս ժամանակակից կապը ավելի լայն հանրության համար։

10:46 | 01.11.24 | Новости | 10897
Компания Ucom завершила первый этапа запуска сети 5G в девяти городах Армении: Апаран, Артик, Чаренцаван, Дилижан, Гюмри, Спитак, Степанаван, Ванадзор и Цахкадзор.
Запуск 5G – новый этап в программе модернизации региональной инфраструктуры Ucom, целью которой является обеспечение более скоростной и надежной связи для абонентов компании.
«Запуск сети 5G – это для нас большой шаг к новой цифровой реальности, которая занимает центральное место в видении нашей компании. Наша цель – предоставить абонентам лучший цифровой опыт, еще более быстрый интернет и возможность работать с еще большими объемами информации. Мы понимаем, что 5G – это не только быстрый интернет, но и важная движущая сила, которая откроет новые возможности для инноваций и экономического развития в Армении», – отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Пользоваться новым высокоскоростным интернетом смогут все абоненты предоплатных, постоплатных и корпоративных тарифных планов мобильной связи (кроме тарифных планов, предоставляющих исключительно мобильный интернет) при наличии любого смартфона, поддерживающего сеть 5G на базе операционных систем Android или iOS. На данный момент ведется активная работа с компанией Samsung, чтобы обеспечить доступ к сети 5G и на смартфонах Samsung.